Zamek Tenczyn w Rudnie – dojazd, parking, cennik, godziny otwarcia

Zamek Tenczyn, a właściwie jego ruiny znajdują się w miejscowości Rudno w Małopolsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Leży 24 kilometry od Krakowa, dlatego jest często odwiedzanym miejscem w czasie weekendu. Głównie wtedy, ponieważ ruiny są udostępnione zwiedzającym w soboty, niedziele i dni świąteczne. Zamek Tenczyn został włączony do kazimierzowskiego systemu Orlich Gniazd. Stoi on na stożku wulkanicznym i jest najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego. 

Zamek Tenczyn w Rudnie

Pierwszy zamek zbudowany z drewna został wzniesiony około 1319 roku przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Morawicy. Murowany zamek wzniósł natomiast jego syn Jędrzej. Na najwyższej części wzgórza zbudował dalszą część zamku, w której mieszkał. Przyjął jako pierwszy nazwisko Tęczyński. Jego syn Jaśko odnowił i rozbudował zamek i założył kaplicę. Władysław Jagiełło więził w zamku krzyżackich jeńców, którzy zostali wzięci do niewoli w bitwie pod Grunwaldem. Ród Tęczyńskich posiadał 45 miejscowości, a 15 z nich w pobliżu zamku. 

Zamek posiadał trzy skrzydła ozdobione renesansowymi attykami, gzymsami i krużgankami. Warownia wraz z podgrodziem została otoczona murem kurtynowym. Od północy wzmocniono go barbakanem, a od południa dwiema pięciokątnymi bastejami. Pod zamkiem znajdowały się ogrody oraz winnice. 

Fakty z historii Zamku Tenczyn

W 1655 roku Szwedzi zaatakowali zamek, przyjęli kapitulację kapitana piechoty, a rok później wymordowali całą załogę i wszystko spalili. Odbyło się to po tym, jak fiaskiem okazało się poszukiwanie skarbu koronnego, który został przeniesiony przez Jerzego Lubomirskiego do Starej Lubowli na Spiszu. Po potopie szwedzkim zamek został częściowo odbudowany i zamieszkany.  

Na początku XXI w. warownia popadała w coraz większą ruinę, za sprawą sporów kompetencyjnych między różnymi szczeblami administracji publicznej. W 2016 roku zamek został otwarty dla zwiedzających. Organizatorem ruchu turystycznego na zamku jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art. Z Zamkiem w Tenczynie związanych jest kilka ciekawych legend. 

przewodnik

Dojazd

Godziny otwarcia

Zwiedzanie odbywa się w soboty, niedziele oraz święta, od godziny 10:00 do godziny 18:00. O każdej pełnej godzinie (od 10:00 do 17:00) odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem (wliczone w cenę biletu).

Bilety wstępu

– bilet normalny – 10 złotych
– bilet ulgowy – 6 złotych (emeryci, renciści, uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji)
– bilet rodzinny – 25 złotych

Parking 

Przy zamku znajdują się 3 parkingi. 2 darmowe i 1 płatny. Pierwszy przy ulicy Zamkowej, stroma ścieżka do zamku. Drugi tuż za parkingiem płatnym.

Na koniec sprawdź, czy dziecko musi być ubezpieczone oraz nasz sprzęt; aparat i obiektyw do fotografii krajobrazowej.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.