Zamek w Melsztynie – co kryje się w jego podziemiach?
Pojechaliśmy dzisiaj do Zamku w Melsztynie, który znajduje się niedaleko naszego domu, a przy którym byliśmy może dwa razy życiu. Zamek położony jest w spokojnym miejscu na wzgórzu wśród drzew i jest dobrze widoczny, gdy przejeżdża się samochodem drogą główną numer 980. Chociaż tyle razy tamtędy przejeżdżaliśmy, to nie mieliśmy jeszcze okazji przygotować szczegółowego opisu tego miejsca i w detalach przedstawienia go na blogu.
O Zamku w Melsztynie w ostatnim czasie zrobiło się głośno z dwóch powodów. Po pierwsze gmina Zakliczyn otrzymała pieniądze i planowana jest jego odbudowa. Po drugie w serialu Korona Królów na TVP1 jednym z głównych bohaterów w trzecim sezonie jest Spytko II z Melsztyna, syn Jaśka i wnuk Spytka I, który zbudował zamek. Jaśka i Spytka I mogliśmy oglądać w Koronie Królów przy Władysławie Łokietku i Kazimierzu Wielkim. W serialu często możemy usłyszeć nazwę Melsztyn.
Zamek Melsztyn – dojazd, godziny otwarcia, parking, zwiedzanie
Zamek znajduje się w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim w miejscowości Melsztyn między Brzeskiem i Tarnowem. Współrzędne zamku: 49°52’09.5″N 20°46’18.4″E.
Dojazd: Na miejsce możemy dojechać z Tarnowa przez Wojnicz, Sukmanie i Roztokę. W Melsztynie trzeba skręcić w prawo na Dębno i po 200 metrów skręcić w lewo za znakiem prowadzącym do zamku.
Parking: Samochód można zatrzymać w pobliżu zamku na poboczu po prawej lub lewej stronie. Współrzędne: 49°52’16.2″N 20°46’14.7″E
Godziny otwarcia: zamek jest otwarty 24 godziny na dobę, dlatego w każdej chwili można do niego przyjechać.
Zwiedzanie: W Melsztynie znajdują się tylko ruiny, dlatego zwiedzanie polega na przejściu się między pozostałościami warowni.
Kilka słów z historii zamku – rekonstrukcja
Podobno w XI wieku na melsztyńskim wzgórzu istniała drewniana stróżówka. Budowę zamku rozpoczął w 1347 roku Spycymir Leliwita, który pełnił funkcję kasztelana krakowskiego. Obiekt był ośrodkiem ruchu husyckiego w Polsce. Po 1500 roku kasztelan wiślicki Mikołaj Jordan odkupił zamek i rozbudował. W następnych latach warownia zmieniała właścicieli. Uległa zniszczeniu podczas konfederacji barskiej podczas ataków przez wojska rosyjskie. Od tego czasu popadał w ruinę. W 2019 roku rozpoczęto prace związane z jego odbudową. Ma zostać przywrócona wieża i wykonany strop nad parterem. W nim ma znaleźć się sala z ekspozycją.
Legenda o zamku znajdującym się w Melsztynie
Według legendy i opowiadań miejscowych pod zamkiem mają znajdować się podziemne tunele, które wiodą pod rzeką Dunajec aż do klasztoru w Zakliczynie oddalonego o 3 kilometry. Stajnie podziemne miały chronić ludność przed nieprzyjacielem. Podobno znajdują się w nich ogromne skarby. Jeśli od parkingu będziemy kierować się w stronę zamku, to być może na drodze będziemy mogli usłyszeć odgłosy galopujących koni i zobaczyć rycerza w pięknej zbroi. Nie przestraszcie się, to duch Spytka III. Inne legendy głoszą, że kamienie, które zostały użyte podczas budowy zamku, trafiły tutaj aż z Gór Świętokrzyskich, zostając przytransportowane przez diabły.
Melsztyn dla fanów Korony Królów
Chociaż w serialu Korona Królów była migawka zamku z podpisem Melsztyn, to jednak nie ta budowla została przedstawiona a inny zamek znajdujący się na terenie Polski. Jeśli oglądasz serial, to na pewno skojarzysz postacie w nim występujące i związane z melsztyńskim zamkiem.
- Spycimir z Melsztyna – zaufany człowiek i doradca Władysława Łokietka, a następnie Kazimierza Wielkiego. To właśnie on rozpoczął budowę zamku.
- Jasiek z Melsztyna – syn Spycymira i zaufany człowiek Kazimierza Wielkiego.
- Spytek II z Melsztyna – syn Jaśka i zaufana osoba na dworze Królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.
Zobacz naszą podróż śladami Korony Królów po Polsce
Jeśli będziesz w Melsztynie, to kilkanaście kilometrów dalej znajduje się Zamek w Czchowie, który jest już po rekonstrukcji i warto go odwiedzić. Ta budowla również wspominana jest w serialu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące zwiedzania Zamku w Czchowie.