Iwkowa – 10 miejsc, które musisz zobaczyć
Iwkowa to miejsce, w którym mieszkamy. To nasza mała ojczyzna, niezbyt znana w świecie, ale za to z wielkim potencjałem turystycznym. Co ją wyróżnia? Wiele atrakcji, cisza na szlakach, widoczne z okien zwierzęta i cudowne krajobrazy. Na gminę składa się kilka mniejszych miejscowości w tym Kąty, gdzie znajduje się nasz dom. Dlaczego warto odwiedzić Iwkową? Oto 10 powodów. Zobacz i przekonaj się, że warto tu być.
Polecane przez nas miejsca na mapie:
10. Krzyż Jubileuszowy w Połomiu Małym
W miejscowości Połom Mały znajduje się Krzyż Jubileuszowy z 2000 roku, który góruje nad Kątami i rozciąga się z niego fenomenalna panorama na Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie. Krzyż zbudowany wzniesiony został w 2000 roku z okazji jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i 20-lecia parafii Kąty. Można na niego dotrzeć albo drogą krzyżową, rozpoczynającą się nieopodal domu weselnego „Strumyk”, albo od strony młyna w Kątach. Biegnie tamtędy zielony szlak turystyczny.
9. Pustelnia Świętego Urbana w Iwkowej
Pustelnia Świętego Urbana znana wśród mieszkańców jako „Urbanek”. Jest to bardzo urokliwe, spokojne miejsce pośród lasu, przy potoku i źródle. Pustelnia ma wymiar 4,5×4,5 m, z czego 80 cm ma sam mur. Jest ona dosyć zadbana. W środku znajduje się jego obraz, kwiaty oraz krzyż. Kim był Urban? Być może był to zakonnik albo pustelnik.
8. Piekarska Góra w Iwkowej | krzyż powstańców i źródełko
Na Piekarskiej Górze znajduje się krzyż postawiony w 1864 roku na pamiątkę uczestnictwa okolicznej ludności w powstaniu styczniowym. Powstańcy wznieśli go jako wotum dziękczynne za swoje ocalone życie oraz jako symbol cierpienia i walki o niepodległą Polskę. Ten stary pochylony zmurszały krzyż zwrócił na siebie uwagę przechodzącego zielonym szlakiem biskupa Wiktora Skworca, wówczas ordynariusza diecezji tarnowskiej.
To z jego inicjatywy samorządy i parafie Iwkowej, Lipnicy Murowanej i Rajbrotu przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców tych wsi oraz organizacji kombatanckich doprowadziły do renowacji zniszczonego krzyża. Odnowiony opatrzony pamiątkowym kamiennym obeliskiem z wyrytym nań napisem „Krzyż powstańców styczniowych”, głosi pamięć niepodległościowego czynu. 3 maja 2010 roku poświęcił go biskup Wiktor Skworc. W 2012 roku mieszkańcy Iwkowej-Nagórza wybudowali obok altankę, która służy zarówno turystom jak i uczestnikom 3-majowych uroczystości odbywających się w tym miejscu.
Na południowym skraju lasu pod zboczem Piekarskiej Góry 515 m n.p.m. znajduje się źródełko, które daje początek Potokowi Piekarskiemu. Obok źródełka stoi krzyż powstańczy, który według ustnej tradycji upamiętnia wydarzenie, jakie rozegrało się przed laty w tym niezwykłym miejscu. Po upadku powstania styczniowego Iwkowianie biorący w nim udział wrócili do swojej miejscowości. Bojąc się wychodzić od razu do wioski, przez kilka dni koczowali na skraju lasu przy źródełku.
Pijąc źródlaną wodę, spostrzegli, że ranni spośród nich wracali do zdrowia, a ich rany szybko się goiły. W dowód wdzięczności postawili nad źródełkiem dębowy krzyż, który stoi do dnia dzisiejszego. W miejscu, gdzie łącza się belki krzyża wisi mała drewniana kapliczka, a na niej wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. U podstawy krzyża wkomponowana w belkę przycupnęła mała kapliczka z obrazkiem świętego Huberta. To niezwykłe miejsce skłania do zadumy nad przeszłością i refleksji nad teraźniejszością, jednocześnie dając każdemu, kto potrzebuje ukojenie i odpoczynek.
7. Punkty widokowe – Wojakowa, Dobrociesz, Kąty
Punkty widokowe na terenie gminy to jedna z głównych atrakcji. Sama Iwkowa znajduje się w kotlinie, dlatego wystarczy wyjechać nieco wyżej, żeby obejrzeć widoki zapierające dech w piersiach. Piękne krajobrazy sięgające Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego można oglądać z Wojakowej, Dobrociesza oraz Kątów.
6. Rogozowa w Iwkowej – najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego
Rogozowa to najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego, z którego rozciągają się przepiękne widoki na Beskid Wyspowy. Najwyższy punkt nie znajduje się na terenie gminy, jednak zbocza Rogozowej opadają w jej kierunku. Będąc w Iwkowej, warto ją zdobyć, a opis wycieczki możesz przeczytać tutaj – Rogozowa.
5. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej
Najcenniejszym zabytkiem Iwkowej jest XV-wieczny drewniany, barokowy kościółek, które z zewnątrz może nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Warto jednak wejść do środka i odkryć jego tajemnice. Jest on jednym z najstarszych obiektów drewnianych w Małopolsce. Na ścianach znajduje się późnorenesansowa polichromia. W oknie prezbiterium można zobaczyć gotycki witraż. W nawie natomiast, zachowały się dwa XV-wieczne portale zwieńczone wyciętymi w trójliście łukami. Kościółek można zwiedzać od maja do września w czwartki i piątki od godziny 12:00 – 16:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00.
4. Winnica Nowizny w Połomiu Małym
Winnicę Nowizny prowadzi rodzina Kamińskich. Jest to 5-osobowa rodzina mieszkająca w miejscowości Połom Mały. Posiada ona małe gospodarstwo rolne o powierzchni 5.20 ha łącznie z lasem. Gospodarstwo położone jest na malowniczym wzgórzu Pogórza Wiśnickiego z widokiem na Beskidy. Winnica czynna jest od poniedziałku do soboty od godziny 11:00 do 20:00 i w niedzielę od 14:00 do 20:00. Państwo Kamińscy zapraszają do siebie grupy zorganizowane jak i indywidualnych gości.
Poniżej domu znajduje się piwnica, bo przecież jak jest wino, to musi być o piwnica – miejsce, w którym wino ma najlepsze warunki do leżakowania. Ma bardzo długą i interesującą historię, bowiem sięga, aż 1891 roku, ale o tym przy zwiedzaniu opowiadają sami gospodarze. Obejrzenie winnicy, degustacja czy prezentacja trwa od 3 do 4 godzin. Dla najmłodszych przygotowano mały park linowy. Poznaj lepiej Winnicę Nowizny.
3. Bacówka „Biały Jeleń” w Iwkowej
Bacówka „Biały Jeleń” to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można poczuć się jak w luksusowym hotelu, położonym na najpiękniejszych, naturalnych terenach Pogórza Karpackiego. Idealnie nadaje się na krótkie weekendowe pobyty, rodzinny wypoczynek, a także spotkania biznesowe i wyjazdy służbowe. Ten, kto zdecyduje się na pobyt będzie miał zapewniony błogi spokój i relaks na łonie natury.
Goście zapomną o wielkomiejskim zgiełku, spędzą aktywnie czas oraz nabiorą sił w otoczeniu szumiących jodeł, sosen i świerków. Zwierzęta i karpacka zagroda pozwolą poczuć się jak w starej chacie naszych dziadków. Wspaniałe widoki, bliskość przyrody, czyste, rześkie, leśne powietrze będą najlepszym towarzystwem zdrowego, radosnego wypoczynku.
2. Wieża widokowej na Szpilówce w Iwkowej
Wieża widokowa na Szpilówce to od kilku miesięcy główna atrakcja Iwkowej. Najwyższa wieża widokowa w regionie przyciąga turystów jak magnes. Na szczycie znajduje się altana, ławki, kosze na śmieci oraz ziemianka. Ta ostatnia w miejscu po dawnej ziemiance, w której stacjonowali radzieccy żołnierze. Dojście na wieżę z parkingu zajmuje 15 minut. Można z niej zobaczyć Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Żywiecki, a także Kraków.
Ciekawe szlaki turystyczne w Iwkowej
Na terenie gminy Iwkowa jest kilka ciekawych szlaków turystycznych. Oprócz Szpilówki i Piekarskiej Góry są jeszcze inne trasy. Zobacz opis szlaku na Piekarską Górę.
Z Iwkowej na Dominiczną Górę
Dojeżdżamy na koniec miejscowości Iwkowa i zatrzymujemy się na poboczu, ponieważ nie ma tam wytyczonego parkingu, a na pewno by się przydał. Droga w lewo zmierza do Bacówki „Biały Jeleń”, a prosto za czarnym szlakiem do Lipnicy Murowanej. Tam właśnie na początku się kierujemy.
Z prawej strony majestatycznie wygląda Piekarska Góra 515 m n.p.m., a nieco wcześniej Szpilówka 516 m n.p.m., na której budowana jest wieża widokowa. Schodzimy za kamienistą drogą i czarnym szlakiem do szlakowskazów. Tam pojawia się informacja, że do Rajbrotu 1:30. Według mapy to 1:10, bo to zaledwie 3 kilometry.
Dominiczna Góra – dojście na szczyt
Skręcamy w lewo na zielony szlak. Zaczyna się delikatne podejście w kierunku Dominicznej Góry 468 m n.p.m. Nie jest ono męczące, jednak trzeba dobrze patrzeć, żeby nie zgubić szlaku. Przechodzimy przez szeleszczące liście, robiąc niemały hałas. Wychodzimy na pierwszą polanę widokową, z której można zobaczyć Pasmo Łopusza i Kobyły oraz zbocza Rogozowej – najwyższego szczytu Pogórza Wiśnickiego.
Dominiczna Góra – szczyt
W tym miejscu warto włączyć GPS, żeby trafić na szczyt, ponieważ nie została wytyczona do niego żadna ścieżka. Jest tyle dróg, że można się zgubić. Na polanie skręcamy w prawo i idziemy ostro pod górę, aż do najwyższego punktu. Tam odbijamy w lewo i maszerujemy grzbietem Dominicznej Góry. Najwyższy punkt jest w przysłowiowym lesie. Gdzieś między krzakiem a szyszką. Także nic ciekawego, żadnych oznaczeń i widoków.
Wzniesienie może nie jest atrakcyjne, natomiast zejście z niego inną drogą już tak. Nie wracamy tak samo, tylko schodzimy po drugiej stronie zbocza w kierunku polan widokowych. Prowadzą tam zwykłe drogi leśne i polne. Spotykamy w gęstwinie kapliczkę, która wydaje się zadbana.
Przy ambonie myśliwskiej skręcamy w prawo i schodzimy w dół do Piekarskiego Potoku, którego musimy przejść w najbardziej płytkim miejscu. Tak robimy i jesteśmy już na drodze Iwkowa – Lipnica Murowana i na szlaku czarnym. Odbijamy w prawo i przez kilkanaście minut zmierzamy po szerokiej drodze prosto do samochodu.
2. Z Iwkowej na Piekarską Górę i Sołtysie Góry
Przekroczyliśmy rzekę o nazwie Bela i ruszyliśmy wzdłuż drogi w kierunku Tymowej. Opuściliśmy centrum Iwkowej i przy OSP skręciliśmy w lewo. Nasze oczy skierowały się na wieżę parafialnego kościoła, przy którym przebiegał nasz szlak. Tuż obok świątyni znajduje się szkoła, a że była godzina 7:30 to rodzice przywozili swoje dzieci na lekcje.
Czerwona ścieżka na wieżę
Przeszliśmy dalej obok cmentarza z lewej strony, widząc czubek wieży widokowej na Szpilówce 516 m n.p.m. Dotarliśmy do ośrodka zdrowia i przy nim udaliśmy się w kierunku polan i pól uprawnych. Przez chwilę szliśmy asfaltem, ale im dalej byliśmy, tym droga zmieniała się w polną, a co najgorsze – rozjeżdżoną przez samochody.
Według mnie powinien być tam całkowity zakaz ruchu pojazdów, bo do tej pory przyjemne przejście stało się drogą przez mękę.
Drewniana wiata w drodze na Szpilówkę
Dotarliśmy do drewnianej wiaty, przy której mamy główny parking, z którego dochodzi się na wieżę, a do niej jest tylko 10 minut. Szybko przechodzimy ten odcinek i już jesteśmy przy najwyższej wieży widokowej w regionie.
Z niej możemy obejrzeć naprawdę bardzo dużo ciekawych widoków. Między innymi na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy czy Beskid Żywiecki. Tam pod dachem robimy sobie kilka minut przerwy na śniadanie.
Kilka dni wcześniej byliśmy tutaj sami o wschodzie słońca. Dla nas tradycyjnie jest to najlepsza pora w górach do robienia zdjęć. Po raz pierwszy udało nam się zobaczyć Babią Górę – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.
Piekarska Góra
Potem ruszamy dalej w stronę Piekarskiej Góry 515 m n.p.m. Prowadzi nas łagodny szlak koloru zielonego i nasza czerwona ścieżka. Widoków nie mamy żadnych, bo cały czas maszerujemy przez Las Bukowiec. Jesteśmy na Piekarskiej Górze. Znajduje się tam krzyż postawiony w 1864 roku na pamiątkę uczestnictwa okolicznej ludności w powstaniu styczniowym.
Bacówka Biały Jeleń
Przechodzimy bez zatrzymania przez szczyt i po ostrym zejściu, gdy szlak zielony idzie w prawo, to my idziemy w dół w lewo. Mijamy Źródełko Powstańców i przez pole dochodzimy do ostatnich zabudowań Iwkowej do drogi asfaltowej.
Naszym kolejnym celem jest Bacówka Biały Jeleń, w której mamy się zatrzymać na dłużej i coś zjeść. Idziemy kilka minut po drodze asfaltowej i wchodzimy do restauracji. Ja z Justyną i Dominikiem zamawiamy pomidorową, a Angelika żurek. Podczas oczekiwania na posiłek można przez okno obejrzeć widoki albo pogłaskać kota. 🙂
Sołtysie Góry
Najedzeni ruszamy dalej w stronę Sołtysich Gór 492 m n.p.m. Wschodnią stroną trawersujemy zbocza najwyższego szczytu Pogórza Wiśnickiego – Rogozowej. Opuszcza nas szlak koloru żółtego, który szedł z nami kilka chwil. Ten idzie dalej do Wojakowej i na Kobyłę oraz Kopiec. Obecnie na mapach nie znajdziesz zaznaczonej czerwonej ścieżki, ale w terenie jest ona całkiem dobrze oznaczona.
Zagroda na Pacanach – agroturystyka w Iwkowej
Przeszliśmy grzbietem przez gęsty las i wyszliśmy przy Zagrodzie na Pacanach. Jest to obiekt noclegowy, w którym można wynająć apartamenty. Fajne miejsce dla ludzi szukających spokoju. Dalsza droga prowadzi po śliskiej drodze z pięknymi widokami na Beskid Wyspowy, Niski i Sądecki. Przeszliśmy obok kilku domów i przy krzyżu skręciliśmy ostro w lewo. Obok siatki uszliśmy kilka metrów i wyszliśmy na łąkę.
Tam musisz uważać, bo przy pierwszym drzewie trzeba skręcić w lewo. Znaki są tam bardzo słabe oznaczone. Dalej w dół trzeba iść w kierunku lasu za ścieżką. Idzie się intuicyjnie. Po kilku minutach znowu wracamy na znakowaną trasę i czujemy się pewnie. Miniony odcinek jest najgorszy. Trwa krótko, ale z oznaczeniem ciężko.
Zbliżamy się do domów i wchodzimy kolejny raz na asfalt. Przed rzeką skręcamy w prawo i wzdłuż niej idziemy w kierunku parkingu, do którego docieramy po 5 minutach.
Trasy rowerowe w Iwkowej
Na terenie gminy Iwkowa, zostały wytyczone ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności, poprowadzone po okolicznych wzgórzach. Dla miłośników dwóch kółek przygotowane zostały dwie trasy: Duża Pętla Rowerowa mierząca 35 kilometrów znakowana kolorem czarnym i Mała Pętla Rowerowa znakowana na żółto o długości 20 kilometrów. Oprócz tego przez gminę Iwkowa przebiega Karpacki Szlak Rowerowy.
Główne szlaki rowerowe w Iwkowej
Na samym początku polecam Ci moją trasę rowerową na terenie gminy Iwkowa, którą zrobiłem niedawno.
Duża pętla rowerowa
Trasa rowerowa, dzięki której można poznać wiele pięknych miejsc na terenie gminy Iwkowa i podziwiać wspaniałe widoki. Uważana jest miejscami za trudną. Mierzy około 36 kilometrów. Natężenie ruchu jest niewielkie, a trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej. Polecana jest osobom często jeżdżącym na rowerach. Są strome leśne podjazdy i zjazdy.
Mała pętla rowerowa
Mała pętla prowadzi głównie drogi asfaltowymi i mierzy ponad 20 kilometrów. Trasa jest łatwa z długimi podjazdami. Idealna dla krajoznawczej wycieczki. Polecana dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerami. Trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej.
Karpacki Szlak Rowerowy
Karpacki Szlak Rowerowy to projekt autorstwa Sądeckiej Organizacji Turystycznej i 35 gmin w Małopolsce. Dzieli się on na szlak główny i kilka łącznikowych. Łączna długość wszystkich tras to około 800 kilometrów. Szlak główny, który przebiega przez Iwkową, ma długość około 175 kilometrów. Oznaczony jest kolorem czerwonym i prowadzi przez historyczny szlak handlowy od południa do Krakowa. Trasa rozpoczyna się w Leluchowie na granicy polsko-słowackiej. Oprócz szlaku głównego na Karpacki Szlak Rowerowy składają się:
Sądecki Szlak Rowerowy
Przebiega przez Beskid Sądecki. Rozpoczyna się w Muszynce, a kończy w Nowym Sączu. Jego długość to 63 kilometry. Trasa jest zaliczana do łatwych.
Wielokulturowy Szlak Rowerowy
Szlak rozpoczyna się w Blechnarce w Beskidzie Niskim i prowadzi między innymi przez Grybów, Stróże czy Zakliczyn. Trasa ma długość 120 kilometrów i zaliczany jest do średnio trudnych.
Rowerowy Szlak Winny
Szlak prowadzi przez miejsca, które związane są z handlem winem w średniowieczu. Rozpoczyna się w Koniecznej w Beskidzie Niskim, a kończy w Ciężkowicach. Mierzy około 85 kilometrów i zaliczany jest do szlaków łatwych.
Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim
Bardzo malowniczy szlak nawiązujący do miejsc pobytu i przejazdu królów. Rozpoczyna się w Czorsztynie i prowadzi przez Niedzicę, Drogę Pienińską, Nowy Sącz, Gorlice a kończy w Bieczu. Jego długość to 130 kilometrów, średnio trudny.
Transgraniczny Szlak Rowerowy
Poprowadzony przez Beskid Sądecki i Beskid Niski. Mierzy 71 kilometrów i uważany jest za średnio trudny.
Pogórzański Szlak Rowerowy
Szlak jeszcze nieutworzony. Ma mieć długość około 120 kilometrów.
Czy w Iwkowej jest wypożyczalnia rowerów?
Wypożyczenie rowerów w Iwkowej oferują niektóre obiekty noclegowe znajdujące się na terenie gminy.
Dodam Was do obserwowanych blogów.
Świetny tekst, można by kilka szczegółów dodać, ale te najważniejsze są i stabowią wartościowy przewodnik.
Powodzenia i do zobaczenia na szlaku.
Dzięki. Do zobaczenia 🙂
uroczo, widoki fantastyczne i przemili ludzie, warto zobaczyć, byłam widziałam jest super
Podziwiam Wasza pasję. Dalszych licznych podróży ?
Bardzo ciekawy wpis, od lat odwiedzamy Iwkową ale nie wszystkie miejsca znałem. Jest też oczywiście jeszcze wiele innych, wystarczy pojeździć trochę po okolicznych górkach bocznymi drogami. Iwkowa to także dobry punkt wypadowy do Czchowa, Rożnowa, Wiśnicza, Lipnicy.
Szkoda tylko, że niektóre punkty widokowe (np ten przy parkingu przed Szpilówką) tak zarosły że nie widać z nich nic poza krzakami.