Gdańsk – 21 ciekawych atrakcji. Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Gdańsk to miasto znajdujące nad Morzem Bałtyckim, a właściwie nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim u ujścia Motławy do Wisły. Jest zamieszkały przez 582 378 ludzi, a w świecie znany jest przede wszystkim z bardzo ciekawych atrakcji turystycznych.
- Zobacz nasz obszerny przewodnik turystyczny po Polsce – 870 miejsc w naszym kraju!
Zgodnie z tym, co zauważyła niedawno Organizacja European Best Destinations, Gdańsk jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na urlop w 2020 roku. W rankingu brano pod uwagę sytuację epidemiczną, a dwa polskie miasta znalazły się wśród dwudziestu pierwszych miejsc w Europie. Możne warto to wykorzystać i ruszyć na wakacje właśnie do Gdańska.
- Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku?
- Jakie są ciekawe atrakcje dla dzieci?
- Jak wygląda zwiedzanie?
Pod względem turystycznym Gdańsk także stoi na wysokim poziomie. Wybraliśmy kilkadziesiąt miejsc, które trzeba odwiedzić podczas urlopu, weekendu czy wakacjach w tym mieście. Miasto odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodowej po województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim w marcu 2020 roku. Zobacz także 10 największych atrakcji na Mierzei Wiślanej.
Gdzie najlepiej zaparkować w Gdańsku?
Większość fajnych miejsc i najciekawszych zabytków Gdańska można zobaczyć, zostawiając samochodem w pobliżu rynku i udając się na dłuższy spacer. My zatrzymaliśmy się w niedzielny poranek przy ulicy Szerokiej.
Współrzędne parkingu w Gdańsku: 54.351387, 18.653068. W weekendy w mieście strefa płatnego parkowania nie działa, dlatego polecamy Gdańsk na weekend. W pobliżu Długiego Targu wzdłuż ulic jest sporo miejsca, żeby zatrzymać samochód, więc ze znalezieniem parkingu nie powinno być problemu.
Zwiedzanie Gdańska – wypożyczenie samochodu
Jeśli przyjechałeś pociągiem, autobusem lub przyleciałeś samolotem, to na miejscu możesz skorzystać z wypożyczalni samochodów w Gdańsku, np. Exelcar. To jedna z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych wypożyczalni samochodów w Trójmieście – ponad 120 opinii w Google i ocena 4.9. Działają od 1994 roku, a samochód odbierzesz w dowolnym miejscu na terenie Gdańska, Gdyni lub najbliższej okolicy. Najtańsze samochody są już od 120 złotych za 1 dobę.
Co zobaczyć w okolicy Głównego Miasta? Najciekawsze zabytki w Gdańsku
O ile najczęściej spotykamy się z rynkami czy starówką, o tyle w miastach lokowanych nad morzem mamy zupełnie inny rozkład. Centrum życia Głównego Miasta w Gdańsku był kiedyś Długi Targ. Natomiast teraz zwiedzający chętnie siadają w jednej z restauracji, fotografują się z Neptunem czy zwiedzają wspaniały ratusz i Dwór Artusa. W okolicy Długiego Targu idąc od ulicy Szerokiej, można zobaczyć między innymi:
- Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – ulica Podkramarska 5,
- Brama Wyżynna – ulica Wały Jagiellońskie 2A,
- Złota Brama – ulica Długa 1,
- Jarmark św. Dominika – Targ Węglowy,
- Galeria Starych Zabawek – ulica Piwna 19/21,
- Muzeum – ulica Długa 46,
- Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum– Targ Węglowy 26,
- Baszta Browarna – ulica Za Murami 2,
- Brama Krowia – ulica Ogarna,
- Spichlerz – ulica Stągiewna 1,
- Statek Czarna Perła – Długie Pobrzeże 11,
- Muzeum Archeologiczne – ulica Mariacka 25/26,
- Nowa zabudowa Wyspy Spichrzów (XXI w.) – Stara Motława,
- Brama Mariacka – ulica Mariacka 28/30,
- Stągwie Mleczne – Motławska,
- Zielony Most– Stara Motława,
Muzeum II Wojny Światowej
Jeśli chodzi o to, co warto zobaczyć w Gdańsku, miejscem godnym polecenia jest Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa główna, która dotyczy tragicznych losów ludzi podczas II wojny, jest jedną z największych przestrzeni wystawowych na świecie.
Muzeum ma na celu upowszechniać wiedzę o wydarzeniach wojennych oraz pielęgnować pamięć o ofiarach i bohaterach. Dzieci na pewno zainteresują bomby, samolot czy czołgi. Wystawa wzbudza wiele emocji. W informacji podawany jest czas zwiedzania na około 3 godzin, ale jest to stanowczo za mało.
Adres: plac Władysława Bartoszewskiego 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.356061, 18.660539. Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Gdańsk to sam środek wydarzeń związanych z Solidarnością. Dla upamiętnienia ludzi walczących o prawdziwie wolną Polskę, postawiono ten właśnie monumentalny budynek.
Wystawa, która tu się znajduje, jest jedną z najlepiej promowanych w kraju i za granicą, a zatem co roku zjeżdżają się tu tłumy turystów. Przewodniki po naszym kraju bardzo często wzmiankują, co warto zobaczyć w Gdańsku i w rankingu ważnych muzeów, to będzie w ścisłej czołówce.
Adres: plac Solidarności 1. Współrzędne ułatwiające dojazd: 54.361316, 18.649735. Zobacz wszystkie informacje praktyczne na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.
Molo w Brzeźnie i plaża w Jelitkowie
Molo w Brzeźnie i plaża w Jelitkowie to zdecydowanie miejsca, by nieco odpocząć po oglądaniu miasta. Bez problemu znajdzie się kawałek przestrzeni w sam raz dla siebie, a idąc cały czas plażą przed siebie, dojdziemy nawet do Sopotu. Jest spora szansa, że wiele osób chętnie na taki spacer się wybierze.
Molo w Brzeźnie, mniej znane niż to sopockie, jest godne uwagi, a wejście na nie jest oczywiście bezpłatne. Wokół znajdują się liczne atrakcje dla dzieci w Gdańsku i całe rodziny chętnie spędzają tu czas w ciepłe dni. W chłodniejsze można rozegrać mecz siatkówki plażowej. Polecamy wieczorne spacery. Jest spokój a na horyzoncie widać pięknie oświetlone statki.
Adres: ulica Jantarowa 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.414305, 18.625162.
MORZE BAŁTYCKIE – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Góra Gradowa w Gdańsku to miejsce, z którego widać panoramę miasta
Jesteś na etapie poszukiwania wyjątkowego miejsca, by podziwiać panoramę miasta? Zdecydowanie trzeba się udać na Górę Gradową. Zapierający dech w piersiach widok będzie wynagrodzeniem za krótki spacer na niewielki szczyt. Jest to jedno z ulubionych miejsc turystów w Gdańsku.
Bliska odległość dworca decyduje o tym, że jest to pierwszy punkt wycieczki. Będąc na Górze Gradowej, warto też zobaczyć wystawy zaaranżowane w schronach i innych zabudowaniach fortecznych. Sama góra miała ogromne znaczenie dla miasta bowiem stanowiła kluczowy punkt systemu obronnego.
Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.357644, 18.640234. Płatny parking na ulicy Generała Henryka Dąbrowskiego 1 za Stacją Paliw Orlen.
Wrzeszcz – park Kuźniczki
Nie każdy o tym wie, ale to, co warto zobaczyć, to mało znany park Kuźniczki. Znajduje się on w pobliżu stacji kolejowej Gdańsk-Wrzeszcz. Ograniczony jest od zachodu ulicą J. Kilińskiego, od północy browarem od wschodu pływalnią, a od południa ul. Wajdeloty. We dworze znajdującym się w bezpośrednim otoczeniu parku działa przyjemna restauracja, a z fontanny ustawionej przed głównym wejściem można napić się czystej wody. Park jeszcze niedawno był w stanie tragicznym, a teraz jest częścią luksusowej dzielnicy.
Adres: Jana Kilińskiego 2. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.381977, 18.607425.
Westerplatte – miejsce przesiąknięte historią
Dostępny za darmo park historyczny – świadek początków II Wojny Światowej. To tu, 1 września 1939 roku we wczesnych godzinach porannych zaczął się ostrzał z niemieckiego pancernika szkoleniowego. Dzielni obrońcy Westerplatte ten ostrzał przetrwali zdecydowanie dłużej aniżeli postanowiono, to w początkowych planach na tę obronę.
Dziś mieści się tu ogromny monument, są także ruiny paru wojskowych budowli, a Muzeum II Wojny Światowej, o którym już wspominaliśmy, ustawiło tablice informacyjne. Jest to bezpłatna część ich wystawy.
Bezpłatny parking najbliżej pomnika znajduje się przy ulicy Majora Henryka Sucharskiego 70. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.406586, 18.677353. Zwiedzanie Westerplatte jest darmowe. Tuż obok parkingu jest plaża, na którą można się wybrać. Jest okazja wdrapać się także na wieżę widokową położoną w sąsiedztwie: 54.405729, 18.680544.
Archikatedra Oliwska
Archikatedra Oliwska to jeden z najczęściej odwiedzanych dziś kościołów na terenie miasta, zarówno przez osoby religijne, ale jak i zupełnie niezwiązane z kościołem katolickim. Wrażenie na turystach robią przede wszystkim organy, największe w Polsce. Jedną z atrakcji w Gdańsku są świetne koncerty, rozbrzmiewające w praktycznie każdą niedzielę. Tuż obok znajduje się Park Oliwski, w którym można odpocząć.
Adres: ulica Cystersów 17. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.411059, 18.557882.
Atrakcje, jakie czekają na Ciebie w Parku Oliwskim:
- Groty Szeptów – bardzo ciekawe miejsce. Dzieci są zadowolone ze wspólnej zabawy. Niezwykła akustyka tego miejsca sprawia, że gdy przed muszlami stoją ustawione plecami do siebie dwie osoby, mogą porozumiewać się szeptem i wyraźnie słyszą swoje głosy.
- Wodospad – Wodospad to może wyolbrzymiona nazwa. Wody Potoku Oliwskiego zasilające dwa stawy, tworzą sztuczną kaskadę, która przez wielu nazywana wodospadem. Jest mimo wszystko obiektem sporego zainteresowania. Jest także miejscem licznie odwiedzanym przez dzieci i chętnych doznania chłodu w czasie uporczywych upałów.
- Ogród Japoński – Ładny ogród, w którym możemy znaleźć kilka elementów związanych z Japonią. Są młode małe wiśnie, brama, lampa i altana.
- Bukowa aleja – Bardzo, ciekawe, ładne i tajemnicze miejsce. Bukowa aleja tworzy tunel, którym warto się przespacerować.
- Pałac Opatów – Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej.
- Palmiarnia – obecnie w remoncie.
Z Parku Oliwskiego, który jest bez wątpienia jedną z najciekawszych atrakcji w Gdańsku, warto wybrać się na Wzgórze Pachołek, na którym znajduje się wieża widokowa.
Z wieży rozciąga się piękny widok. Sama wieża jest w dobrym stanie technicznym, a dojście na górę nie stwarza problemu wejścia z dziećmi. U podnóża wzniesienia znajduje się mały parking od strony ul. Spacerowej. Tuż obok jest również pomnik Bitwy pod Oliwą 1627.
Latarnia Morska – Gdańsk Nowy Port
Latarnia morska w Gdańsku uważana jest za jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Znajduje się naprzeciwko Westerplatte, dlatego z tego miejsca dobrze ją widać. Latarnia została otwarta dla zwiedzających całkiem niedawno.
Stanowi doskonały pomnik architektury, techniki i historii. W latarni można zobaczyć barometr i termometr Fahrenheita z XIX w jak i podziwiać piękne widoki na port i półwysep helski. Z tej latarni padły pierwsze strzały II wojny światowej w kierunku Westerplatte. Latarnia posiada kulę czasu jako jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie.
Adres: Przemysłowa 6. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.405760, 18.661117. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej latarni.
Teatr Szekspirowski
Jeśli zależy nam na tym, by zobaczyć niezwykłe atrakcje Gdańska, to jest to wyjątek na skalę europejską (nie licząc samego Londynu). Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, by oddać atmosferę czasów, gdy świat przemierzał sam mistrz. Częściowo widownia stoi tuż pod sceną, a częściowo swoich miejsc szukają w lożach. Są też takie z ograniczoną widocznością, bo w czasach tego genialnego dramatopisarza także nie wszystkie siedzenia były dobrze ustawione.
Można tu zobaczyć sztuki Wiliama Shakespeare’a, ale i innych ważnych twórców. Odbywają się też koncerty. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu lub chęci na oglądanie sztuk, można zwyczajnie zwiedzić to miejsce z przewodnikiem, zazwyczaj odbywa się to w godzinach porannych i w ten sposób zobaczyć go od kuchni oraz usłyszeć całkiem dużo ciekawostek.
Adres: Wojciecha Bogusławskiego 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.347834, 18.648129. Więcej informacji na stronie internetowej GTS.
Twierdza Wisłoujście – coś dla miłośników historii w Gdańsku
Twierdza Wisłoujście to miejsce dla miłośników wojny. Jest to czwarty z pomników wojny znajdujących się na terenie miasta. Co warto zobaczyć w Gdańsku w kontekście wojny poza wymienionymi już lokalizacjami?
Nie wspomnieliśmy tylko o mieście w zasięgu obwarowań. Bardzo strategiczne miejsce, niegdyś u ujścia Wisły, dziś to widać tylko w nazwie fortyfikacji. Chodziło, chociażby o kontrolę okrętów, które wpływały do tutejszego portu. Ta atrakcja zapewne w większym stopniu posłuży dużym niż małym turystom.
Adres: ulica Stara Twierdza 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.395095, 18.680707. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej Twierdzy Wisłoujście.
Co robić w Gdańsku z dzieckiem? Oto 8 ciekawych atrakcji dla najmłodszych
Powyższe atrakcje, które opisaliśmy, przeznaczone są głównie dla starszych, chociaż nie mówię, że dzieciakom tam się nie będzie podobać. Z myślą o tych najmłodszych wybraliśmy parę innych miejsc, godnych polecenia. Oto 8 wybranych przez nas ciekawych atrakcji w Gdańsku, które warto odwiedzić z dzieckiem.
Błękitny Baranek
Na pytanie, co warto zobaczyć w Gdańsku w przypadku dzieci i historii, bez wątpienia na pierwszym miejscu listy znajdzie się Błękitny Baranek stanowiący oddział Muzeum Archeologicznego. Mieści się w jednym z dawnych spichrzów na wyspie.
Szerokość tego spichlerza nie uległa zmianie od 1620 roku! W środku znajduje się interaktywna wystawa przeznaczona dla dzieci, ale dorośli też nie będą się nudzić! Przejście przez dawną uliczkę nawiązującą do Hanzy jest naprawdę świetne. Wszystko wygląda, jakby tam naprawdę stali handlarze i sprzedawali swoje produkty. Obecnie w 2020 roku muzeum jest nieczynne do odwołania.
Adres: Chmielna 53. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.344839, 18.655068
Gdańskie ZOO – największa atrakcja dla dzieci
W ZOO w Gdańsku podziwiać można: ssaki, ptaki, gady, płazy i bezkręgowce. Na dzieciach ogromne wrażenie robią gigantyczne węże: boa, pyton i anakonda żółta. Między ssakami można podziwiać sympatyczne lamy i alpaki, ale też mniej znane gatunki takie jak: binturongi i pandy małe. Prawdopodobnie za najbardziej uroczy gatunek uznawany jest kot arabski. Przepiękny, dumny, o futrze w kolorach piasku, bo dla niego pustynia właśnie stanowi warunki naturalne. Nie mogło zabraknąć również żyraf czy słoni.
Ogród Zoologiczny to miejsce nauki, relaksu i odpoczynku dla całej rodziny. Dużo ciekawych zwierząt z opisami ich życia i jedzenia. Można tam spędzić dużo czasu i odpocząć, a zarazem zobaczyć świat zwierząt. Miejsce godne polecenia dla całej rodziny. Jest czyste i zawsze zadbane.
Adres: Karwieńska 3. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.412615, 18.535186. Dojazd, cennik, godziny otwarcia, bilety online możesz znaleźć na stronie internetowej Ogrodu Zoologicznego.
Gdańska Papugarnia
Było już nieco o zoo, to teraz pora wspomnieć o samych papugach. W tym niezwykłym miejscu można spędzić czas w otoczeniu grupy papug. Są to niezwykłe ptaki, wielobarwne, które coraz rzadziej spotyka się w polskich domach.
Atrakcją dla dzieci w Gdańsku jest możliwość nakarmienia papug odpowiednią karmą, do kupienia w miejscowym sklepiku. Można też wypożyczyć firmową koszulkę. W papugarni można przyjemnie spędzić czas. Trzeba tylko pamiętać, aby nie mieć bluzki z guzikami.
Adres: Załogowa 17. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.380922, 18.641664. Wszystkie informacje praktyczne znajdziesz na stronie internetowej papugarni.
Stadion Lechii Gdańsk – atrakcja dla dzieci i dorosłych
Zwiedzanie stadionu Lechii Gdańsk to fajna i przyjemna atrakcja dla dzieci, dorosłych, a zwłaszcza miłośników piłki nożnej. Obiekt zwiedza się pod czujnym okiem przewodnika, który ciekawie opowiada o historii klubu występującego w najwyższej lidze w Polsce. Jest także okazja zwiedzić muzeum, w którym znajdują się puchary, koszulki i pamiątki związane z klubem, a także wejść na taras widokowy.
Stadion to jednak nie tylko piłka nożna. Czeka tam na turystów sporo atrakcji:
- Gokarty spalinowe i elektryczne,
- Escaperooms – pokój zagadek i tajemnic,
- Playground Arena – sala zabaw dla dzieci,
- Movement Arena – park trampolin,
- Kolej Tyrolska,
- ZOLTAR Apokalipsa – paintball elektroniczny,
- Skate Arena – jazda na rolkach, wrotkach i hulajnogach,
- Reflex wall – specjalna ściana, na której można ćwiczyć koordynację, refleks i dynamikę,
- Drzewo tajemnic,
- 9D VR Cinema.
Adres: ulica Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.390229, 18.638973. Zobacz wszystkie atrakcje na stronie internetowej Stadionu Energa.
Park rozrywki Loopy’s World
Park rozrywki Loopy’s World stanowi główną atrakcję dla dzieci w Gdańsku. Po przejściu przez bramki zobaczyć można niekończące się poziomy zjeżdżalni, tuneli, basenów z kulkami i ścianek wspinaczkowych, a do tego kilka automatów do gier dla pragnących złapać oddech. Dla rodziców jest specjalna kawiarnia, gdzie śmiało mogą zasiąść, wypić pyszną kawę i patrzyć na bawiące się pociechy.
Jest też prawdziwa kolejka i wielka połać ściany, po której można swobodnie rysować. I nikt na dzieci za to nie nakrzyczy. Raj dla dzieciaków to mało powiedziane. Nie ma mowy, że dziecko będzie chciało szybko opuścić miejsce. Całe szczęście, że koszty wejścia nie są przesadnie wysokie jak na taką atrakcję. A jeśli zabaw wciąż mało – organizuje się tu urodziny i inne wydarzenia z myślą o pociechach.
Adres: aleja Grunwaldzka 229. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.390689, 18.587026. Cennik, godziny otwarcia, atrakcje dla dzieci dostępne są na stronie internetowej centrum rozrywki Loopy’s World.
Taras widokowy Olivia Star – najpiękniejszy widok na Gdańsk
Niesamowite wrażenie zrobił na nas widok z tarasu widokowego Olivia Star. To jest całkiem nowa atrakcja dostępna dla każdego. Oglądanie miasto z wysokości 130 metrów potrafi zrobić wrażenie. Najpiękniejszy widok jest przy pogodzie słonecznej.
Wtedy bogata zieleń koron drzew i kolorowe budynki przepięknie komponują się z sobą. Na samą górę wyjeżdża się windą. Oprócz tarasu widokowego na tym samym piętrze znajduje się restauracja. Przed wejście do windy przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa, porównywalną do tej z lotniska.
Adres: aleja Grunwaldzka 472C. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.402399, 18.572029. Zobacz więcej informacji na stronie internetowej Olivia Star.
Jump City – największy park trampolin w Trójmieście
Najmłodsi turyści ciągle mają zbyt dużo niespożytkowanej energii po całym dniu zwiedzania? Najwyraźniej jest to najlepszy czas na zaplanowanie wizyty w Jump City – parku trampolin.
Pamiętajcie o specjalnych skarpetkach antypoślizgowych, są one wymagane przy wejściu (można je kupić także w tutejszym sklepiku). Co więcej, zobaczycie obowiązkowy filmik o tym, jak skakać bezpiecznie by nie nabawić się kontuzji. Potem już godzina szaleństwa pełną parą!
Można poprosić o wsparcie specjalistę i nauczyć się wykonywać bezpieczne salta, wskoczyć do basenu wypełnionego gąbkami, wspiąć się na ściankę wspinaczkową i wykonać wiele innych rzeczy, które pojawią się w waszej głowie.
Miejsce to odwiedzają również osoby pełnoletnie i bawią się tak samo dobrze. Są też prysznice, a zatem nie musicie się martwić o brak higieny tuż po wyjściu z gdańskiego parku trampolin.
Adres: aleja Grunwaldzka 355. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 54.397753, 18.578890. Więcej informacji na stronie internetowej Jump City.
Gdańskie Lwy – fajna atrakcja dla dzieci. Wyrusz szlakiem lwa Heweliona
Będąc w mieście możesz z dziećmi wybrać się na poszukiwanie gdańskich lwów. Jest to ciekawa i pomysłowa atrakcja na zwiedzanie miasta. Wyruszając na szlak lwa Heweliona, poznasz miejsca i atrakcje. Brązowe lwy zostały umieszczone przy charakterystycznych miejscach wartych odwiedzenia. Szlak powstał z inicjatywy Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Zobacz więcej informacji na stronie internetowej visitGdansk i mapę, która pokaże Ci, gdzie znajdują się lwy.
Gdzie znajdują lwy w Gdańsku?
- Lew Burmistrz – przy Centrum Handlowym Madison,
- Lew Biznesmen – przy Wielkim Młynie,
- Lew Astronom – przy Centrum Hewelianum,
- Lew WOŚP – budynek Centrum Informacji Turystycznej,
- Lew Marynarz – Ołowianka,
- Lew Browarnik – przy restauracji Bowke przy Długim,
- Lew Piłkarz – stadion Energa,
- Lew podróżnik – ZOO,
- Lew Pilot – lotnisko,
- Lew Władca Morza – molo w Brzeźnie,
- Lew Aktor – Brama Wyżynna,
- Lew Fahrenheit – hotel IBB Hotel Długi Targ,
- Lew Handlarz – wędrujący lew. Można go spotkać w różnych częściach miasta,
- Lew pirat – hotel Radisson.
Planujemy przyjazd do Polski koniec sierpnia na tydzien. Przylot samolotem i wypozyczenie auta. Zaczynamy od Gdanska (4 doby noclegu) , w planie zwiedzanie miasta, polwysep Hel, Elblag, Malbork, Torun (nocleg), Gniezno i Poznan (2 doby noclegu). 4 osoby po 70, w tym 2 maja problem z dlugotrwalym chodzeniem. Co zwiedzic i jakie istnieja mozliwosci by ulzyc naszym nogom ? z gory dziekujemy
wutam. czy na Górę Gradową damy radę wjechać wózkiem?
Tak. Bez problemów. 🙂
Dziękuję za obszerną relację! Odwiedzam trójmiasto za tydzień i Wasz tekst będzie mi niezmiernie przydatny!
Świetnie! Gdańsk jest piękny, a jak jeszcze się trafi na piękną pogodę, to jest idealnie.
Widać, że zwiedziliście Gdańsk wzdłuż i wszerz, gratulacje !
http://www.uczehiszpanskiego.pl/
Bardzo dużo w moim rodzinnym mieście Gdańsku zwiedziliście 🙂 moim zdaniem najpiękniejsze miasto w Polsce 🙂
Jeśli piszesz o Starym Mieście w Gdańsku i wymieniasz obszar w którym znajduje się Neptun czy Dwór Artusa to znaczy że nie rozumiesz co piszesz. Dobrze by było najpierw sprawdzić jak się ten obszar nazywa i gdzie w Gdańsku jest Stare Miasto!
Specjalnie nie wyjaśniam. Na ten temat jest sporo ciekawych artykułów w internecie. Polecam poczytać i poprawić błędy merytoryczne.
Na szczęście jest ktoś taki jak Ty. Dziękujemy <3 Dużo radości. 🙂
Świetny, bardzo pomocny wpis! Czytając udało mi się zrobić cały plan wycieczki. Dziękuję ;))
Bardzo fajny i obszerny wpis. Jedziemy w ten weekend do Gdańska i na pewno odwiedzimy część z tych miejsc. Najbardziej jestem ciekawa Muzeum II Wojny Światowej i Centrum Solidarności.