Latarnie morskie w Polsce – szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego
Polskie wybrzeże przyciąga co roku ogromną liczbę turystów. Zazwyczaj osoby wybierające się nad polskie morze planują spędzić tam czas na wypoczynku na plaży oraz korzystaniu z ofert dla turystów przygotowanych przez tamtejsze organizacje turystyczne, oraz obiekty noclegowe. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że polskie wybrzeże to nie tylko odpoczynek na plaży oraz korzystanie ze sportów wodnych, znaleźć bowiem możemy tu wiele niespotykanych atrakcji, które na pewno wzbudzą zainteresowanie zarówno osób dorosłych, jak i rodzin podróżujących z dziećmi.
Co to jest Szlak Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża?
Przykładem tego rodzaju atrakcji jest Szlak Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża. Dokładniej mówiąc jest to kilkanaście latarni morskich znajdujących się nad polskim morzem – każda z nich cieszy się interesującą historią, stanowią one również idealny punkt widokowy. Turyści mają szansę zdobyć każdą z nich, dodatkowo osoby podróżujące rowerami mogą uzyskać odznakę rowerową świadczącą o przemierzeniu całego szlaku – co będzie idealnym ukoronowaniem całej podróży.
Mapa latarni morskich nad Morzem Bałtyckim
Według nas naprawdę warto odwiedzić latarnie znajdujące się na szlaku – dzięki temu urozmaicimy nasze wakacje o ciekawą wiedzę oraz niespotykane walory architektoniczne. W naszym artykule opowiemy Wam więcej na temat poszczególnych latarni morskich i mamy nadzieję, że zainteresujemy was tym tematem. Zobacz poniżej na mapę zaznaczonych latarni z zachodu na wschód.
Latarnia morska w Świnoujściu – najwyższa na polskim wybrzeżu
Świnoujście – to właśnie tu znajduje się pierwsza latarnia na szlaku. Wyróżnia się ona swoją wysokością, ponieważ jest to najwyższa latarnia w Polsce oraz jedna z najwyższych na świecie. Aby wejść na jej szczyt, musimy pokonać 308 wąskich schodków, jednak widok roztaczający się z góry jest wart naszego poświęcenia. Poznaj także inne atrakcje w Świnoujściu.
Adres: Bunkrowa 1, 72-600 Świnoujście | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska Kikut na Wyspie Wolin
Kikut to kolejna latarnia na szlaku może stanowić wyzwanie dla osób podróżujących rowerami. Szlak, który prowadzi do latarni, jest wyjątkowo urokliwy, jednak dość trudny – w końcowym jego odcinku trzeba zrezygnować z rowerów i udać się pieszo bezpośrednio do latarni. Niestety miejsce to nie jest dostępne dla zwiedzających, możemy podziwiać budynek tylko od zewnątrz. Zobacz szczegóły dotyczące latarni Kikut i atrakcje w pobliżu.
Współrzędne geograficzne ułatwiające dojście: 53.981456, 14.580353.
Latarnia morska w Niechorzu – najpiękniejsza ze wszystkich
Niechorze – latarnia uznawana za najpiękniejszą przez turystów. Zbudowana z czerwonej cegły budowla z zielonymi okiennicami ma naprawdę wyjątkowy urok. Jest ona dostępna dla turystów i naprawdę warto pokonać odległość 210 schodków, aby cieszyć się pięknym widokiem na plażę w Niechorzu.
Adres: Polna 30, 72-350 Niechorze | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Kołobrzegu
Kołobrzeg – latarnia ta zbudowana została pod koniec 1947 roku niedaleko ujścia rzeki Parsęty. Jest to miejsce, które ma wyjątkową historię silnie związaną z II Wojną Światową. Tu również mamy możliwość zwiedzania latarni oraz podziwiania pięknego widoku z jej szczytu. Poznaj także inne atrakcje w Kołobrzegu.
Adres: Morska 1, 78-100 Kołobrzeg | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia w Gąskach zbudowana z czerwonej cegły posiada naprawdę swój urok. Według nas warto zdecydować się na jej odwiedzenie, ponieważ może zachwycić nas swoją architekturą, ale również lokalizacją, w której się znajduje. Zanim jednak zaplanujemy wizytę w tym miejscu wart zapoznać się z godzinami otwarcia latarni dla zwiedzających, aby nie trafić na czas przerwy.
Adres: Latarników 7, 76-034 Gąski | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Darłowie
Darłowo – kolejna latarnia na naszym szlaku nie wyróżnia się swoim wyglądem. Jest to ładna i nieduża budowla, ma ona jednak swój urok. W ostatnim czasie wyremontowano okolicę latarni, dlatego okolica ta idealnie nadaje się na spokojne spacery wspólnie z rodziną.
Adres: Wschodnia 14, 76-150 Darłowo | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Jarosławcu
Jarosławiec – latarnia to może zadziwić nas swoją lokalizacją. Zazwyczaj latarnie znajdują się bezpośrednio nad morzem, w tym przypadku jednak budynek zlokalizowany jest w głębi miejscowości. Sama latarnia w ostatnich latach została wyremontowana, dlatego warto wybrać się tam, aby zobaczyć jej nowy wizerunek.
Adres: Szkolna 1, 76-107 Jarosławiec | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Ustce
Latarnia w Ustce wyróżnia się swoją ciekawą architekturą. Wybudowana została pod koniec XXI wieku. Jest to miejsce idealne dla fanów spacerów, ponieważ do latarni dotrzeć można piaszczystą plażą oraz piękną Promenadą Nadmorską.
Adres: Marynarki Polskiej 1, 76-270 Ustka | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Czołpinie
Czołpino – kolejny punkt na Szlaku Latarni Morskich, który może sprawiać trudności komunikacyjne. Osoby podróżujące samochodem muszą być gotowe na krótki spacer, warto jednak poświęcić odrobinę energii, aby móc rozkoszować się widokami na szczycie latarni. Wielu turystów uważa bowiem, że latarnie w Czołpinie jest najlepszym punktem widokowym do oglądania wydm Słowiańskiego Parku Narodowego.
Adres: Ogrodowa 12, 76-214 Smołdzino | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska Stilo
Stilo – wybudowana na dość wysokiej wydmie latarnia wyróżnia się swoim wyglądem. Zbudowana jest ona bowiem ze stali oraz pomalowana w charakterystyczne pasy w kolorach czarnego, białego i czerwonego.
Adres: Morska 25, 84-210 Sasino | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska Rozewie – najstarsza w Polsce
Rozewie – to właśnie w tym miejscu znajdziemy najstarszą polską latarnię z 1822 roku. Decydując się na wyprawę w to miejsce, możemy nie tylko rozkoszować się pięknymi widokami, ale również poszerzyć naszą wiedzę udając się do muzeum poświęconego historii latarnictwa. Zobacz więcej informacji o latarni morskiej Rozewie i atrakcjach w Jastrzębiej Górze.
Adres: Leona Wzorka 3, 84-104 Władysławowo | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Jastarni – najmniejsza w Polsce
Latarnia zlokalizowana w Jastarni jest najmniejszą latarnią w naszym kraju – mierzy ona zaledwie 13.5 metra wysokości. Niestety nie jest ona dostępna dla osób zwiedzających. Zobacz także inne atrakcje w Jastarni.
Adres: Kościuszki 2A, 84-140 Jastarnia | Latarnia niedostępna do zwiedzania
Latarnia morska w Helu
Latarnia, którą odwiedzić możemy na Helu może zainteresować nas głównie swoją historią. Została ona zbudowana w 1942 roku przez Niemców, ponieważ jej poprzedniczka została zniszczona we wrześniu 1939 r. Zobacz inne atrakcje w Helu i zobacz kolejną latarnię na Szlaku Latarni Morskich.
Adres: Bałtycka, 84-150 Hel | Latarnia dostępna do zwiedzania
Latarnia morska Port Północny
Port Północny – tu znajdziemy najmłodszą polską latarnię. Ze względu na swój młody wiek nie posiada ona takiego uroku jak jej poprzedniczki. Jest to również jedyna latarnia, w której znaleźć możemy windę. Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku.
Adres: Kapitana Żeglugi Wielkiej Witolda Poinca 1, 80-601 Gdańsk | Latarnia niedostępna do zwiedzania
Latarnia w Krynicy Morskiej
Krynica Morska – Ostatnia na naszej liście, jednak równie interesująca. Tu także mamy szansę zobaczyć piękne widoki na polskie morze. Przy dobrych warunkach pogodowych możemy nawet dostrzec światła odległego Helu.
Adres: Sienkiewicza 1, 82-120 Krynica Morska | Latarnia dostępna do zwiedzania
To już wszystkie latarnie, które możemy odwiedzić, kierując się Szlakiem Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża. Według nas wybierając ten szlak, możemy spędzić w ciekawy i aktywny sposób czas z naszą całą rodziną. Uzyskanie odznaki będzie dodatkową nagrodą za pokonanie trasy o długości 615 km rowerem.