Piwniczna-Zdrój to niewielkie miasteczko w Beskidzie Sądeckim, w którym żyje trochę ponad 5 tysięcy mieszkańców. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, ten kurort posiada szeroką ofertę dla turystów, dlatego wybierając tę lokalizację jako swój cel podróży, możesz mieć pewność, że nie będziesz się nudzić, a dodatkowo będziesz mógł naprawdę odpocząć, a także aktywnie spędzić czas na górskich szlakach turystycznych. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, to uwierz mi, że będziesz zachwycony. My tak mieliśmy dzisiaj, gdy byliśmy w Parku Węgielnik-Skałki.
MAŁOPOLSKA – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Piwniczna-Zdrój to miasteczko pełne atrakcji
Piwniczna-Zdrój to jedno z naszych ulubionych miasteczek znajdujących się w górach. Lubimy tam wracać. Są ciekawe miejsca, szlaki turystyczne oraz sporo noclegów, w których można się zatrzymać. W tym wpisie znajdziesz:
- Informacje jak dojechać samochodem, autobusem i pociągiem – rozkłady jazdy,
- Opisane atrakcje turystyczne w Piwnicznej-Zdroju,
- Szlaki turystyczne, na które warto się wybrać.
Jak dojechać do Piwnicznej-Zdroju? Samochodem, autobusem i pociągiem
- Do Piwnicznej-Zdroju najlepiej dojechać samochodem. Z Nowego Sącza to około 30 minut drogi przez Barcice i Rytro. Ładna trasa, podczas której można oglądać beskidzkie krajobrazy. W mieście znajduje się sporo parkingów. W Rynku jest płatny, a poza darmowe.
- Często kursują również autobusy z Nowego Sącza. Przewozy prowadzi firma Marpol. Rozkład dostępny tutaj.
- Można dostać się również pociągami POLREGIO. Rozkład dostępny tutaj.
Co warto zobaczyć i zrobić w Piwnicznej-Zdroju?
Chociaż tyle razy byliśmy w tym mieście, to zawsze była dla nas miejscem startu na górskie szlaki. Tym razem postanowiliśmy trochę pochodzić po centrum. Dzisiaj opowiemy Ci więcej o atrakcjach turystycznych tej okolicy i podpowiemy, jakie miejsca warto zobaczyć i poznać w trakcie urlopu spędzonego w Piwnicznej-Zdroju.
Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej-Zdroju
Pierwszym z miejsc, które chcemy Ci polecić to Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w tym regionie. Przyciąga wielu turystów, a także miłośników sztuki. Pierwotnie miejsce to miało pełnić rolę pijalni wód mineralnych pochodzących z lokalnych źródeł. Obecnie jednak znajduje się tu również galeria, w której organizowane są różnego typu wystawy, koncerty i przedstawienia.
Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się również amfiteatr, który w okresie wiosenno-letnim wykorzystywany jest do organizacji koncertów plenerowych. Dużym atutem tego miejsca są również piękne alejki spacerowe, gdzie można zrelaksować się i odprężyć. Naprawdę warto wybrać się tu na spacer lub z książką. Jest to miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury. 100 metrów dalej znajduje się źródełko wody Piwniczanka (nasza ulubiona woda, zwłaszcza zielona i biała).
Tuż obok Pijalni Artystycznej znajduje się bezpłatny parking, dlatego bez problemów można zostawić samochód. Współrzędne parkingu: 49.445613, 20.718838.
Rynek i Ratusz w Piwnicznej-Zdroju
Kolejnym miejscem, które odwiedzić musi każda osoba spędzająca wolny czas w Piwnicznej-Zdrój jest Rynek z Ratuszem. Warto też wiedzieć, że miasto sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego. Rynek stanowi centralną część całego miasta. Warto wybrać się tu na spacer, aby móc podziwiać otaczające go kamienice pochodzące z XIX i XX wieku. Ciekawym obiektem architektonicznym jest również Ratusz, który obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta. W centralnej części rynku zlokalizowana jest zabytkowa studnio-cysterna z XVII wieku – zrekonstruowana na początku XX wieku – która również przyciąga uwagę wielu turystów.
Dookoła rynku znajdują się liczne restauracje i obiekty gastronomiczne – dlatego warto wybrać się tu w porze obiadowej, aby mieć szansę posmakować lokalnych przysmaków. W Rynku znajduje się płatny parking. Koszt to 2 złote za każdą rozpoczęta godzinę. Pierwsze 30 minut to złotówka.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej-Zdroju
Miłośnicy budynków sakralnych powinni w trakcie swojego pobytu w Piwnicznej-Zdrój wybrać się również do kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół ten zbudowany został w latach 1881-1886. Zastąpił on budynek świątyni, który wcześniej został zniszczony w pożarze. Wśród największych atrakcji tego kościoła wymienić możemy zabytkowy dzwon z XVI wieku, a także obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus autorstwa Bolesława Barbackiego.
Park Węgielnik – Skałki – platforma widokowa i polana rekreacyjna
Co jeszcze warto zobaczyć w Piwnicznej-Zdroju? Na pewno Park Węgielnik-Skałki, czyli miejsce idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także dla miłośników historii. Miejsce to zlokalizowane jest blisko centrum miasta. Park to specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne z licznymi udogodnieniami, które prowadzą na wzniesienie. Zlokalizowana jest tu aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II Wojny Światowej. Wejście do parku: 49.437466, 20.712863.
Oprócz aranżacji historycznej możemy znaleźć tu również polanę z licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także wieża widokowa, z której podziwiać można najbliższą okolicę oraz platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Miejsce to robi niesamowite wrażenie również ze względu na swoje walory wizualne i przyrodnicze. Naprawdę warto umieścić tę atrakcję na swojej liście miejsc do odwiedzenia.
Szlaki turystyczne w Piwnicznej-Zdroju – gdzie iść w góry?
Teraz nasz ulubiony moment, czyli górskie szlaki turystyczne, na które warto ruszyć podczas odwiedzin Piwnicznej-Zdroju. Podamy tylko krótką informację o nich. Trasy będą podlinkowane do naszych opisanych wycieczki, a tam praktyczne porady, zdjęcia oraz mapa szlaku.
- Z Piwnicznej-Zdroju na Kicarz – jedna z łatwiejszych tras oznakowana kolorem niebieskim. Na zboczach znajduje się wyciąg narciarski. Opis szlaku na Kicarz.
- Z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną, Diabli Kamień i Halę Łabowską – dłuższa trasa, ale bardzo widokowa oznakowana kolorem niebieskim. Widać między innymi Tatry. Opis szlaku na Halę Pisaną.
- Z Piwnicznej-Zdroju na Eliaszówkę przez Chatkę na Magórach, oznakowana kolorem zielonym. To dłuższa trasa, dlatego polecamy Ci wycieczkę najłatwiejszym i najkrótszym szlakiem z sąsiedniej Obidzy. Opis szlaku na Eliaszówkę.
- Z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową szlakiem żółtym. Przyjemna i łatwa trasa. Zobacz, jak wygląda popularna Chatka pod Niemcową. My szliśmy podczas tej wycieczki z Rytra.
- A jeśli planujesz zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową, to z Piwnicznej też dojdziesz przez Niemcową. My polecamy jednak najkrótszy szlak z Obidzy. Parking tutaj, gdzie powyżej na Eliaszówkę. Zobacz opis szlaku na Radziejową.
- Zobacz też Główny Szlak Beskidu Sądeckiego oraz 5 najpiękniejszych szlaków górskich w Beskidzie Sądeckim.
Spływ Doliną Popradu
Jeszcze wśród atrakcji Piwnicznej-Zdroju, z której jednak nie korzystaliśmy, jest spływ tratwami Doliną Popradu. Spływ mierzy 10 kilometrów i podczas niego można podziwiać piękne krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Końcowy przystanek jest w Rytrze.
Czas trwania to około 2 godziny w miesiącach od maja do września, jednak to zależy od warunków. Koszt około 50 złotych za osobę. Więcej informacji o spływie znajdziesz tutaj. Jeszcze jedna ważna informacja – z Rytra do Piwnicznej możesz wrócić busem firmy Marpol, który kursuje z Nowego Sącza. Rozkład jazdy tutaj.
Piwniczna-Zdrój to miejsce niepozorne, które zadziwić może nas zarówno swoim spokojem, jak i szeroką ofertą turystyczną. Możemy tu zatem odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o codziennych problemach, ale również mamy pewność, że nie będziemy się nudzić. To kiedy ruszasz na zwiedzanie atrakcji Piwnicznej-Zdroju?