Gród na Górze Birów – średniowieczna osada w Podzamczu. Polecamy zwiedzanie z audioprzewodnikiem
Zrekonstruowany na malowniczo położonym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej gród na Górze Birów w Podzamczu, to fantastyczne miejsce naznaczone historią. Jest to także prawdziwa turystyczna gratka dla miłośników przeszłości. Wzgórze to rozciąga się w kierunku północnym od ruin Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu na długości około 1,5 km. My najpierw zwiedziliśmy Ogrodzieniec, a później poszliśmy na odkrywanie atrakcji grodu. Od razu polecamy Ci zabranie audioprzewodnika z kasy biletowej. Zwiedzanie wygląda wtedy o niebo lepiej.
Najbliższy parking przy Grodzie na Górze Birów
Jeśli jesteś samochodem, to najbliższy parking jest jakieś 500 metrów przed wejściem na prywatnej posesji. Kosztuje 5-7 złotych. Współrzędne: 50.4587, 19.5520.
Przy okazji zobacz także najciekawsze Zamki w Polsce oraz sąsiednie warownie:
- Nasze najpiękniejsze Zamki w Polsce,
- Zamek w Olsztynie,
- Zamek Bobolice,
- Zamek Pilcza w Smoleniu,
- Zamek Rabsztyn,
- Zamek Ogrodzieniec.
Gród Królewski na Górze Birów niedaleko Zamku Ogrodzieniec
Wzgórze Birów posiada niezwykle charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki, która otoczona jest wieloma ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. To tu znajduje się zbudowany z kamienia i drewna gród królewski, który został wystylizowany na słowiańską twierdzę i zrekonstruowany w roku 2008.
Oddany do zwiedzania dla turystów kompleks składa się z wału drewniano – kamiennego, wieży bramnej oraz strażniczej i obserwacyjnej, a także chaty, w której zorganizowana jest ekspozycja muzealna. Czas zwiedzanie Grodu Królewskiego to około 40 minut.
Na Górze Birów mieszkali ludzie już 30 tysięcy lat temu
W masywie ostańca znajdują się liczne jaskinie, powstałe w wyniku erozji miękkiego wapienia. Jak wykazały badania archeologiczne i liczne znaleziska (wykonane z rogu i krzemienia narzędzia, groty strzał, końskie podkowy oraz gliniane naczynia) zamieszkane były przez ludzi już 30 tysięcy lat temu. W okresie średniowiecza na wzgórzu istniał drewniany gród z usytuowanym u stóp cmentarzyskiem kurhanowym. Gród najprawdopodobniej został spalony w czasie walk Władysława Łokietka z czeskim królem Wacławem o tron w Krakowie.
Gród na Górze Birów – cennik i godziny otwarcia
Zwiedzanie Grodu Birów jest możliwe od maja do września od godziny 10:00 do godziny 18:00.
- Normalny bilet wstępu na teren Grodu Birów kosztuje 7 złotych, ulgowy – 5 złotych,
- Bilet obejmujący zarówno Gród Birów jak i Zamek Ogrodzieniec odpowiednio 24 i 17 złotych. To jest bardzo fajna opcja, ponieważ można zaplanować zwiedzanie dwóch atrakcji na cały dzień,
- Dla grup zorganizowanych przygotowano wiele wycieczek z przewodnikiem, który przybliży ciekawostki związane z historią grodu i całego regionu, jak również z przyrodą tych przepięknych okolic.
- My polecamy zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który można wypożyczyć w kasie biletowej. Wtedy zwiedzanie grodu na Górze Birów jest jeszcze ciekawsze.
mam pytanie, jakie to gory pasma widac od strony poludniowej? po prawej widac ruiny zamku a na wprost sa jakies gorki beskid makowski wyspowy?