Atrakcje turystyczne w Wałczu. Jakie miejsca warto zobaczyć?
Wałcz jest miastem położonym w północno-zachodniej Polsce – 2 godziny drogi od Bydgoszczy. Mimo że został „odsunięty na bok” (w końcu leży na skraju województwa zachodniopomorskiego), to błędem byłoby pominięcie go w wakacyjnych planach na weekend. Dostęp do jezior, wszechobecna zieleń czy tajemnicza „Czarodziejska Górka”, to tylko nieliczne z powodów, dla których warto odwiedzić to miasto. Jakie inne atrakcje może ono zaoferować? Oto kilka z nich, które udało nam się zobaczyć podczas zwiedzania miasta.
Plac Wolności (Rynek) i Ratusz
Gdy mowa o którymkolwiek mieście, nie sposób nie wspomnieć o jego centrum. Owiany legendą rynek Wałczu, według której jego plany zostały skradzione, przyciąga wielu turystów. Mogą oni przy okazji posłuchać opowieści o tym, jak pierwszy tamtejszy Ratusz spłonął i co powstało w jego miejsce. Przy Rynku znajduje się kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja.
Jezioro Raduń
Może nie jest ono najgłębsze ani najdłuższe, jednak jeśli nie jesteś olimpijczykiem, nie przepłyniesz go wpław. Sześciokilometrowa tafla wody o średniej głębokości dziesięciu metrów zachwyca swoim nieskazitelnym błękitem tych, którzy zdecydowali się nad nią zawitać. Jest możliwość przejścia jeziora dokoła za wyznaczonymi ścieżkami.
Most wiszący nad jeziorem (inaczej też Most Kłosowski)
Konstrukcja w przeszłości zbudowana z drewna została zastąpiona żelazną wersją w latach siedemdziesiątych. Co prawda nadal nie toleruje aut (jest przeznaczona jedynie dla ludzi), jednak grube szyby pojazdów tylko zniekształcałyby obraz tej 85-metrowej trasy nad samym jeziorem Raduń. Przez most można dojść do umocnień wchodzących w skład Wału Pomorskiego.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Morzyce
Niech nazwa Was nie zdziwi. Trasa ta wciąż prowadzi po terenie należącym do Wałczu, jednak w okolicy drugiego miasta. Ścieżka prowadzi przez las, jednak wędrówka jest przyjemna dzięki widocznym strzałkom prowadzącym do celu. Po drodze możecie natknąć się również na przyrządy sportowe czy tablice edukacyjne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś o wiszącym moście, pomnikach przyrody lub ptasim budziku, nie ma lepszego sposobu niż wybranie się właśnie w tę trasę.
Grupa Warowna Cegielnia – Czapa Hitlera
Grupa Warowna Cegielnia to skansen militarny (muzeum na świeżym powietrzu) leżący pomiędzy dwoma jeziorami. Dzięki pofałdowanemu terenowi stanowi idealną część Wału Pomorskiego. Teren ten jest częściowo finansowany przez Unię Europejską, a jego wartość wynosi ponad dwa miliony złotych. Muzeum znajduje się poza centrum Wałcza. Oprócz zwiedzania organizowane są tam różne pikniki militarne i imprezy. Czapa Hitlera to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wałczu.
Wałecka Aleja Gwiazd Sportu
Nikogo nie zdziwi, że owa trasa spacerowa powstała po to, by upamiętnić ważne dla Polski, choć szczególnie dla Wałczu, postacie związane z tą dziedziną życia. Imiona i nazwiska wielu sportowców uwieczniono na stalowych tabliczkach. Ciekawym akcentem jest również wielkie koło stworzone z płytek w odcieniach szarości i żółci, ukazujące w środku herb miasta.
Czarodziejska Górka w okolicy Wałczu
Kilka kilometrów od miasta znajduje się Czarodziejska Górka (Magiczna Górka). Tam zaparkowane samochody lub inne przedmioty jadą pod górę. Faktycznie tak jest, bo sami próbowaliśmy. Samochód mimo spadku jechał pod górę, ale butelka normalna kierowała się na dół. Dziwnie patrzyli na nas ludzie, gdy przejeżdżali obok nas, a my robiliśmy eksperymenty. Obok jest wiata z parkingiem, więc tam można zostawić samochód i podejść kilkadziesiąt metrów.
I jak? Czujecie się zachęceni do wyprawy, aby poznać atrakcje turystyczne miasta Wałcz? Każdy może tam znaleźć coś dla siebie, więc dlaczego by nie spróbować zatrzymać się tam na parę dni? A jeśli będziesz w okolicy, to polecamy Ci odwiedzić Iński Park Krajobrazowy, a zwłaszcza miasto Ińsko z wieżą widokową, Czaplinek, oraz Szczecinek.
Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!
Dziękuję. Atrakcje turystyczne w Wałczu są warte odwiedzenia. 🙂