Atrakcje w Lasach Janowskich – trasy rowerowe, mapa i podstawowe informacje
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie to jeden z parku w województwie lubelskim i podkarpackim na terenie gmin: Potok Wielki, Modliborzyce, Janów Lubelski, Dzwola, Zaklików, Pysznica oraz Radomyśl nad Odrą. Położony jest około 90 kilometrów od stolicy województwa, czyli Lublina. My przyjechaliśmy do Lasów Janowskich, aby odkryć i poznać ciekawe trasy rowerowe. Dzięki ścieżce na dwa kółka, mogliśmy zobaczyć kilka ciekawych atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.
- Zobacz atrakcje województwa lubelskiego.
Podstawowe informacje o parku
Park Krajobrazowy powstał w 1984 roku w celu zachowania unikatowego krajobrazu Puszczy Solskiej. Jego powierzchnia to aż 401,22 km2, a powierzchnia otuliny to 605,37 km2. Charakterystycznym elementem tego parku są liczne stawy, które powstały na terenach bagnistych. Najbardziej takim znanym miejscem jest Rezerwat Przyrody Imielty Ług. Przez rezerwat prowadzi ciekawa ścieżka edukacyjna.
Lasy Janowskie to także bardzo ważna pamiątka z historii Polski z czasów II wojny światowej oraz rozbiorów. Obecnie lasy są chętnie odwiedzane przez turystów pieszych, rowerzystów i miłośników koni. Jeśli chodzi o konie, to w Szklarni znajduje się ostoja konika biłgorajskiego.
- Mapa Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie dostępna jest tutaj: www.pendzoki.pl/cyclokayakstep/mapy/lesny_krag_2013.jpg
Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie?
W Parku Krajobrazowym Lasy Janowskiej jest kilka ciekawych atrakcji turystycznych, na które warto zwrócić szczególną uwagę. To:
- Rezerwat Przyrody Imielty Ług ze ścieżką przyrodniczą,
- Porytowe Wzgórze związane z partyzantami z II wojny światowej,
- Szklarnia, w której można zobaczyć koniki biłgorajskie,
- Rezerwat Szklarnia ze ścieżką przyrodniczą,
- Zoom Natury, czyli park rekreacyjny w Janowie Lubelskim,
- Uroczysko Kruczek,
- Leśna Kolej Wąskotorowa w Lasach Janowskich.
Rezerwat Przyrody Imielty Ług
Rezerwat Przyrody Imielty Ług to jedna z atrakcji turystycznych Lasów Janowskich. Po rezerwacie prowadzi ścieżka przyrodnicza z tablicami informacyjnymi. Na miejscu są platformy widokowe, drewniane kładki, wydma Duża Grępa oraz piękne bagniste i leśna krajobrazy.
- Współrzędne parkingu: 50.6750, 22.2232. Ścieżka prowadzi przez Groblę,
- Czas zwiedzania: 1-2 godziny.
Porytowe Wzgórze
Porytowe Wzgórze na terenie parku krajobrazowego to miejsce związane z bitwą partyzancką nad Branwią. To właśnie tutaj w 1944 roku rozegrała się jedna z największych bitew partyzantów z czasów II wojny światowej. Na miejscu można zobaczyć cmentarz wojenny oraz okazały pomnik. Na Porytowym Wzgórzu jest także wytyczona ścieżka przyrodnicza. Wejście do niej znajduje się poza pomnikiem.
- Współrzędne parkingu: 50.6379, 22.4655,
- Czas zwiedzania: 60 minut.
Szklarnia – ostoja konika biłgorajskiego
Do Szklarni warto przyjechać, aby zobaczyć koniki biłgorajskie. Tam znajduje się jedyna w Polsce ostoja tych zwierząt. W XIX wieku istniała w miejscowości huta szkła, w której produkowano butelki. Ostoja konika powstała w 1986 roku. Zwierzęta można zobaczyć zza ogrodzenia, gdy pasą się na obszernej łące. W miejscowości znajduje się rezerwat ze ścieżką o długości 3,5 km.
- Współrzędne parkingu: 50.6437, 22.3974,
- Czas zwiedzania: 20 minut,
- Czas przejścia ścieżki: 2 godziny.
Uroczysko Kruczek
Uroczysko Kruczek to miejsce religijne, ale i patriotyczne. Miejsce pamięci narodowej wskazują tablice już na drodze głównej. Można tam zobaczyć kapliczkę świętego Antoniego, ołtarz polowy, ławki, drogę krzyżową oraz wieżę widokową. Czemu znajduje się tam kapliczka Antoniego? Podobno w Kruczku przerwę w swojej podróży zrobił sobie święty Antoni. Usiadł na kamieniu, żeby odpocząć i potem spod tego kamienia wytrysnęło źródełko. Woda z niego miała leczniczy charakter.
- Współrzędne parkingu: 50.6811, 22.3821,
- Czas zwiedzania: 30 minut.
Leśna Kolej Wąskotorowa w Lasach Janowskich
Skansen Kolei Leśnej w Lasach Janowskich to takie małe muzeum, w którym możemy zobaczyć kilka eksponatów. Nie ma co porównywać tego miejsca np. do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, ale dzieci będą zadowolone. Miejsce na pewno ma potencjał do rozbudowy. Wejście na teren skansenu kolejki wąskotorowej jest bezpłatne i dostępne całą dobę. Jest to miejsce, które warto zobaczyć przy okazji.
- Współrzędne parkingu: 50.6906, 22.4191,
- Czas zwiedzania: 15 minut.
Zoom Natury
Zoom Natury to park rekreacyjny w Janowie Lubelskim nad Zalewem Janowskim. Jest tam piaszczysta plaża, interaktywne laboratoria wiedzy, park linowy, wieża widokowa, plac zabaw, pasaże spacerowe, szlaki piesze i trasy rowerowe. Są restauracje i ławki, na których można usiąść. Miejsce wygląda na bardzo ciekawie, zwłaszcza ze względu na te laboratoria.
- Współrzędne parkingu: 50.6964, 22.3978,
- Czas zwiedzania: nawet cały dzień.
Szlaki i trasy rowerowe w Lasach Janowskich
My podczas jazdy na rowerach po Lasach Janowskich mieliśmy wyznaczony swój szlak. Natomiast są wytyczone specjalne trasy, na które warto się wybrać.
- Na Szlaku Uroczysk Lasów Janowskich – długość trasy 47.8 km, czas przejazdu 4:50 h,
- Szlak Glinianych Garnków (Leśna Trasa Rowerowa) – długość trasy 22,1 km, czas przejazdu 2:15 h,
- Wyprawa do Leśnego Skarbca – długość trasy 50,3 km, czas przejazdu 4:40 h,
- Bobrowy Trakt – długość trasy 27,8 km, czas przejazdu 2:45 h,
To tylko niektóre ze szlaków rowerowych w Lasach Janowskich.