Bukowe Berdo w Bieszczadach – niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego

Bukowe Berdo to masyw górski w Bieszczadach. Ma trzy kulminacje, a najwyższy szczyt mierzy 1311 m n.p.m. Wycieczkę można przedłużyć sobie na Tarnicę lub Szeroki Wierch przez Krzemień i Przełęcz Goprowską.

 • Najkrótszy szlak na Bukowe Berdo prowadzi z Mucznego,
 • Oznaczony jest kolorem żółtym
 • Mierzy 3,2 km, a czas wejścia to 1 godzina i 30 minut,
 • To odcinek na pierwszy wierzchołek,
 • Do najwyższego punktu jest jeszcze 60 minut drogi,
 • My szliśmy z Pszczelin niebieskim szlakiem,
 • Wejście na samą górę zajmuje około 4 godziny drogi – 9,5 km,
 • To teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, więc obowiązują bilety wstępu,
 • Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 4 złote,
 • Zobacz także opis szlaku na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie.

Na początek miała być połonina i była, jednak nie Wetlińska tylko Dźwiniacka. Może nie do końca ta nazwa wszystkim coś mówi, ale jak powiemy, Bukowe Berdo to już wszyscy wiedzą, o co chodzi.

Jeszcze tam nie byliśmy, dlatego kiedyś musiał być ten pierwszy raz i od razu powiem – naszym zdaniem jest to najładniejsze miejsce w Bieszczadach. No może oprócz Halicza i Wielkiej Rawki. 

Najkrótszy szlak na Bukowe Berdo z Mucznego – mapa

Miejscowość Muczne. To właśnie z niej prowadzi najkrótszy szlak na Bukowe Berdo w Bieszczadach. Oznakowany jest on kolorem żółtym, a na miejsce dochodzi się już po 1 godzinie i 30 minutach. To najniższa kulminacja. 

 • Szlak z Mucznego jest wymagający, ale nie jakoś trudny,
 • Bezpłatny parking w Mucznem znajduje się tuż przy szlaku obok Centrum Promocji i Leśnictwa,
 • Współrzędne parkingu przy szlaku na Bukowe Berdo: 49.1306, 22.7454,
 • Poniżej mapa szlaku do najniższego wierzchołka.

Parking w Pszczelinach

Nasza podróż trwała 4 godziny, zanim dojechaliśmy na parking Pszczeliny Widełki. Parking to może za dużo powiedziane – powiedzmy, że jest miejsce na kilka samochodów, a dalej jest już zakaz wjazdu.

 • Współrzędne małego parkingu przy niebieskim szlaku: 49.1513, 22.6842.

Mapa naszej trasy

Poniżej na mapie zaznaczyłem trasę góra-dół naszej wycieczki z Pszczelin-Widełek.

 • Szlak mierzył 19 kilometrów,
 • Przeszliśmy go w 8 godzin z przerwami.

Niebieski szlak na Bukowe Berdo z Pszczelin w Bieszczadach

Wystartowaliśmy o 8 niebieskim szlakiem w stronę Bukowego Berda. Z tego miejsca odchodzi także szlak na Magurę Stuposiańską 1016 m n.p.m. Przeszliśmy chwilę po ubitej drodze i odbiliśmy w prawo w stronę strumyka. Dalej z drogą biegnie ścieżka konna do Mucznego.

Ruszamy bukowym lasem w stronę Kopy 886 m n.p.m. Trasa prowadzi dość ostro w górę, dlatego szybko zdobywamy wysokość. Po drodze mija nas samotna turystka i szybkim tempem maszeruje po szlaku. My spokojnym krokiem wychodzimy wyżej i wyżej. Zaraz za Kopą rozsiadamy się, żeby zjeść śniadanie. W lesie panuje błoga cisza. Co jakiś czas odezwie się samotny ptak.

Po kilku minutach wstajemy i ruszamy w dalszą podróż. Po przejściu, po dość płaskim terenie wychodzimy na kilka pozbawionych widoków polanek. W niektórych miejscach w lesie musimy omijać powalone drzewa, których jeszcze nikt nie usunął. Zabieramy się do stromego podejście, które pokonujemy dość szybko.

Wiata turystyczna na szlaku

Docieramy do wiaty turystycznej, od której do Bukowego Berda jest 90 minut. Tam robimy kolejną przerwę. Pogoda się trochę pogarsza, jednak jeszcze nie pada. Krótki postój i ruszamy w kierunku połoniny. U góry muszą być świetne widoki. Po kilkunastu minutach wychodzimy na Połoninę Dzwiniacką i od razu otwierają nam się piękne krajobrazy.

Obracamy się i widzimy najpopularniejsze szczyty Bieszczadów – Połoninę CaryńskąPołoninę Wetlińską w oddali i Rawki po lewej.

Bukowe Berdo w Bieszczadach - niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego
Połonina Dźwiniacka
Bukowe Berdo w Bieszczadach - niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego
Połonina Caryńska, Wetlińska i Rawki

Góra Bukowe Berdo 1201 m n.p.m. w Bieszczadach

Idziemy połoniną i w każdą stronę mamy fantastyczne widoki. Jest nas trochę na szlaku. Tuż przed nami idzie samotny turysta, a za nami dwie dziewczyny. Docieramy do pierwszej kulminacji Bukowego Berda mierzącego 1201 metrów. Kilkaset metrów dalej, inni już opuszczają najwyższe wzniesienie.

Tutaj odchodzi żółty szlak do miejscowości Muczne. Idziemy dalej i napotykamy tabliczkę, że jest zmiana szlaku. Mija on m.in. tablicę Bacy i piękny fragment prowadzący przez skałki.

Szlak poprowadzono północnym stokiem, nieco poniżej grzbietu. Ślisko, błoto i spore nachylenie, które widać dopiero na żywo.

Bukowe Berdo w Bieszczadach - niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego
Najniższa kulminacja Bukowego Berda (1201 m)

Szczyt Bukowe Berdo 1311 m n.p.m.

Wreszcie dotarliśmy na najwyższy punkt Bukowego Berda 1311 m n.p.m. Rozciągają się z niego widoki na Ukrainę, Tarnicę i naszą część Bieszczadów. Bardzo blisko jest kolejny szczyt – Krzemień 1335 m n.p.m. i Przełęcz Goprowska.

Partie grzbietowe poniżej połoniny masowo porasta krzewiasta forma jarzębiny, co szczególnie efektownie wygląda jesienią, gdy dojrzeją na czerwono jej owoce.

Bukowe Berdo widziane na własne oczy to dla nas najładniejsze miejsce w Bieszczadach i tylko żałujemy, że dopiero teraz tutaj przyjechaliśmy.

Dalsza droga na Tarnicę i Szeroki Wierch

Wiele osób idzie przez Bukowe Berdo, Przełęcz Goprowską i Krzemień na Szeroki Wierch i Tarnicę – najwyższy szczyt pasma po polskiej stronie. My już kilka razy tam byliśmy i nie było to w planach na ten dzień. Naszym celem podczas tego wypadu było poznanie nowych i ciekawych miejsc. Wracaliśmy na parking takim samym szlakiem

Bukowe Berdo w Bieszczadach - niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego
Bukowe Berdo w Bieszczadach - niebieski szlak z Pszczelin i najkrótsza trasa z Mucznego
przewodnik
bieszczady
W stronę Ukrainy
bieszczady
Na połoniny i Rawki
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.