Cieszyn – co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki miasta

Cieszyn to miasto w województwie śląskim, jedno z najstarszych w Polsce. Postanowiliśmy je odwiedzić przed przejazdem w Beskid Śląsko-Morawski. Cieszyn wpisany był na listę miejsc wartych odwiedzania już od dłuższego czasu, a dopiero teraz udało się do niego przyjechać. W mieście można obejrzeć ciekawą architekturę, znane muzea, a także obejrzeć piękne widoki. Warto tutaj przyjechać na więcej niż jeden dzień.

Można spędzić w Cieszynie weekend i zobaczyć najciekawsze atrakcje i zabytki miasta leżącego przy granicy z Czechami. Wiele razy byliśmy w pobliżu, ponieważ często chodzimy po Beskidzie Śląskim. Takie miejsca jak Ustroń, Wisła czy Bielsko-Biała położone są bardzo blisko Cieszyna, a jakoś nigdy nie było okazji. Sprawdź co możesz zobaczyć w Cieszynie, w ciągu kilku godzin.

mynaszlaku w Cieszynie
cieszyn ulica gleboka

Jak dojechać do Cieszyna?

Do Cieszyna najlepiej dojechać od strony Bielska-Białej, kierując się drogą S52 przez Jasienicę i Skoczów. Z Katowic musimy najpierw przejechać przez Tychy, Pszczynę i Czechowice-Dziedzice i dopiero przez Bielsko-Białą. Z Krakowa najszybciej dotrzemy autostradą A4, skręcają w Mysłowicach na Cieszyn.

Cieszyn – mapa

Przy planowaniu wycieczki do Cieszyna warto skorzystać z ogólnodostępnych map od Google. Na nich są zaznaczone różne zabytki, restauracje czy sklepy. Warto spojrzeć także na mapy.cz, które pokazują miejsca jeszcze bardziej szczegółowo.

Parkingi w Cieszynie – gdzie zaparkować?

My parkowaliśmy w sobotnie przedpołudnie i udało nam się znaleźć miejsce przy ulicy Liburnia, przy kościele świętego Jerzego przed rondem. Parking jest darmowy, więc na niego nie wydaliśmy nic, a samochód postawiliśmy na kilka godzin. W Cieszynie jest wiele parkingów, na których można bezpiecznie zostawić samochód. Jedno są płatne inne nie. Zobacz nasz parking na mapie poniżej.

Rynek w Cieszynie

Zwiedzanie Cieszyna warto rozpocząć od jego serca, czyli Rynku. To miejsce to u nas rzecz pierwszorzędna, kiedy zwiedzamy różne miasta. Tutaj akurat spotkaliśmy się ze świąteczną aurą i pachnącymi piernikami. Czuć święta na odległość, a te uwielbiamy. W związku ze zbliżającymi się świątecznymi dniami odbywał się tutaj Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było zakupić świąteczne cudeńka. Rynek powstał XV wieku, jednak w XVI średniowieczna zabudowa została zniszczona w pożarze. W centrum stoi fontanna z figurą świętego Floriana.

jarmark bozonarodzeniowy cieszyn
rynek w cieszynie
cieszyn rynek
przewodnik

Studnia Trzech Braci w Cieszynie

Od Rynku skierowaliśmy się ulicą Głęboką i Sejmową w kierunku Studni Trzech Braci. Jest to zabytkowe miejsce istniejące od czasu średniowiecza. Według legendy studnia miała być miejscem spotkania trzech braci – Bolka, Leszka i Cieszka, którzy byli założycielami Cieszyna. Teraz przy jesienno-zimowej aurze było piękne.

Aż nie mogę sobie wyobrazić, jak tu jest pięknie, jak jest wiosennie i zielono. Studnia Trzech Braci znajduje się naprzeciwko najwyższego budynku starego miasta. Jeśli chcesz kiedyś tutaj wrócić, to koniecznie wrzuć pieniążek do studni. Na obiekcie znajduje się tablica, która przypomina o wydarzeniach związanych z historią studni.

studnia trzech braci cieszyn

Skwer Ireny Sendlerowej i bookcrossing w Cieszynie

Na ulicy Śrutarskiej przy schodach kierujących na Cieszyńską Wenecję znajduje się Skwer Ireny Sendlerowej. Jest to małe, choć bardzo pożyteczne miejsce. Znajduje się tam czerwona szafa, w której możemy wymienić się książkami z innymi osobami. Taka inicjatywa nazywa się bookcrossing. Ma na celu zjednoczenie miłośników czytania, zachęcenie do sięgnięcia po książkę i stworzenie globalnej biblioteki bez żadnych opłat, kart i ram instytucjonalnych. Opiekunem skweru jest Biblioteka Miejska w Cieszynie.

Wymiana książek cieszyn

Furta i mur miejski w Cieszynie

W celu ułatwienia przemieszczania się ludności w Cieszynie wybito furty miejskie zamykane na noc. Jedna z nich znajdowała się powyżej książęcego młyna nad Przykopą. Kiedyś nazywana była Furtką nad młynem. Dzisiaj zejście z miasta nad Przykopę nosi nazwę Młyńska Brama. W trakcie prac archeologicznych w 2014 roku w górnej części schodów natrafiono na fragmenty murów miejskich z kamienia łamanego. W tym miejscu znaleziono również fragmenty pieca, być może z pomieszczenia strażników furty.

forta i mury miejskie cieszyn

Cieszyńska Wenecja – ciekawe miejsce w Cieszynie

Zmierzając od Rynku, cały czas kierowaliśmy się właśnie do niej. Piękne miejsce, które warto odwiedzić. Wyjątkowo jest tutaj z wielu względów. Cieszyńska Wenecja to część Starego Miasta z XVIII – XIX wieku nad korytem sztucznego kanału Młynówka. Budynki, które obecnie się tam znajdują, należały kiedyś do rzemieślników: kowali, białoskórników, tkaczy, garbarzy i sukienników. Potrzebowali oni do pracy dostępu wody. Mieli oni tam swoje warsztaty, ale również miejsce do mieszkania. Najważniejszym obiektem gospodarczym był niegdyś Wielki Młyn.

cieszynska wenecja
wenecja cieszynska

Most Przyjaźni w Cieszynie

Most Przyjaźni to miejsce nad Olzą, gdzie mamy granicę z między Cieszynem po polskiej stronie i Cieszynem Czeskim. Droga tamtędy jest jednokierunkowa, dlatego można przejechać samochodem tylko z Polski na Czechy. Ruch pieszy odbywa się w obu kierunkach. Gdyby nie różne oznakowanie to nie pomyślelibyśmy, że przechodzimy do innego kraju. Uwaga na parkowanie na moście. Często można tam spotkać straż miejską wlepiającą mandaty za złe parkowanie.

most przyjazni cieszyn
most przyjazni

Rotunda Świętego Mikołaja i Wacława w Cieszynie

Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny zabytek Cieszyna. Wizerunek Rotundy Świętego Mikołaja i Wacława znajduje się na rewersie banknotu 20-złotowego. Zdjęcie obowiązkowe. Jest to widok znany nam bardzo dobrze, chociaż jeśli ktoś o tym nie wie, to może się lekko zdziwić, gdy przeczyta informacje o tym miejscu. Można tam poczuć klimat dawnej historii Cieszyna. Miejsce urzeka prostotą, a zarazem tajemniczym klimatem. Rotunda po swoim powstaniu pełniła funkcję kościoła grodowego.

rotunda mikolaja cieszyn
20 zlotych rewers rotunda

Wieża Piastowska w Cieszynie

Wieża Piastowska to kolejny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Cieszyna. To jest świetny punkt widokowy na miasto, a także na Beskid Śląsko-Morawski w Czechach. Samo wejście na wieżę po wąskich schodach potrafi podnieść ciśnienie. Bilet wstępu kosztuje 7 złotych dla osoby dorosłej i 4 złote ulgowy. Przy zakupie biletu wstępu na wieżę otrzymuje się również możliwość zwiedzania rotundy. Klucze wypożycza się w kasie wieży.

wieza piastowska w cieszynie
bilety wieza piastowska
wieza piastowska schody
cieszyn atrakcje0030
panorama cieszyn
widok na cieszyn
widok z wiezy na cieszyn

Wzgórze Zamkowe – Zamek Cieszyn, Wieża Ostatecznej Obrony i punkt widokowy

Oprócz Rotundy Świętego Mikołaja i Wieży Piastowskiej na Wzgórzu Zamkowym znajduje się jeszcze Wieża Ostatecznej Obrony oraz punkt widokowy. Są to pozostałości dawnych fortyfikacji. Każde miejsce opisane jest na tablicy informacyjnej. Punkt widokowy na zachodnią stronę potrafi zrobić wrażenie. Wieża stanowiła niegdyś najważniejszy punkt obronny zamku, a także schronienie po przełamaniu wałów przez wroga. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się również park, przez który można się przespacerować.

cieszyn atrakcje0028
punkt widokowy cieszyn
wieza ostatecznej obrony

Pałac Myśliwski Habsburgów w Cieszynie

Piękny, historyczny pałac dynastii Habsburgów – najważniejszego rodu austriackiego. Wzniesiony w latach 1838-1840 w stylu klasycystycznym na pozostałościach fortyfikacji zamku gotyckiego. Obecnie mieści się w nim szkoła muzyczna.

palac habsburgow cieszyn
cieszyn palac

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić?

Oprócz zaproponowanych wyżej miejsc w Cieszynie warto jeszcze obejrzeć Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa, kościół świętego Jerzego, Szlak Kwitnącej Magnolii, Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Olzą, pomnik Nike cieszyńska, Park Pokoju, Stary Targ, Plac Teatralny, Plac Londzina, Browar Zamkowy.

cieszyn kornel i przyjaciele

Kantor w Cieszynie

Wyjeżdżając do Czech, warto mieć przy sobie walutę naszych sąsiadów, czyli Korony Czeskie. W Cieszynie jest wiele kantorów wymiany walut, dlatego można skorzystać z ich usług w kilku miejscach. My wymieniliśmy pieniądze w kantorze przy ulicy Głębokiej 7.

cieszyn pamiatki
cieszyn wiersz na ulicy

Szukasz innych przewodników po miastach Polski? Sprawdź koniecznie przewodnik po: Gnieźnie, Poznaniu czy Warszawie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.