Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka – łatwy szlak z dzieckiem
Dolina Małej Łąki to jedna dolin znajdująca się w Tatrach Zachodnich pod Giewontem. Wycieczka doliną polecana jest dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie ma tam większych trudności technicznych, a trasa nie jest zbyt długa. Wycieczkę można zakończyć na Wielkiej Polanie Małołąckiej. Przez Dolinę Małej Łąki przebiega żółty szlak na Giewont – najpopularniejszą górę w Polsce.
Przyjechaliśmy pod Tatry w czwartkowy poranek. Samochód odebraliśmy od mechanika dzień wcześniej, dlatego wreszcie mogliśmy wyruszyć gdzieś na górski szlak. Padło na najwyższe góry w Polsce i nieco łatwiejsze górskie szlaki, idealnie pasujące na rodzinne wycieczki z dzieckiem. Na samym początku zdecydowaliśmy się na wycieczkę przez Dolinę Małej Łąki, która jest idealnym celem dla początkujących.
Dolina Małej Łąki – parking płatny w Kościelisku
Zapowiadał się piękny dzień na górskim szlaku, chociaż chmury leniwie rozchodziły się po niebie. Zatrzymaliśmy się w Kościelisku niedaleko Doliny Kościeliskiej w części wsi o nazwie Gronik przy wylocie doliny na niezbyt dużym parkingu. Cena za cały dzień to 25 złotych. Jak przyjechaliśmy, to nikogo nie było. Po przyjściu z powrotem również. Pod wycieraczką była karteczka, żeby 25 złotych wrzucić do brązowej skrzyneczki przy budce na parkingu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 49.277963, 19.904558.
Jakieś 50 metrów dalej jest parking prywatny, który podobno kosztuje 20 złotych, a nawet i mniej. Nie wiedzieliśmy o nim wcześniej, dlatego zatrzymaliśmy się na tym droższym. Z parkingu rozpoczyna się żółty szlak Doliną Małej Łąki.
Opis szlaku górskiego Doliną Małej Łąki w Tatrach – mapa trasy
Ruszyliśmy z parkingu za znakami koloru żółtego i niebieskiego. Po 5 minutach czekała drewniana budka, w której musieliśmy kupić bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 3 złote. Dzieci do 7 lat są zwolnione z opłat. W kasie można także kupić pamiątki – magnesy, pocztówki i przybić pieczątkę, jeśli ktoś zbiera. Aktualną pogodę w Tatrach możesz sprawdzić na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W tym miejscu z lewej strony przychodził szlak czarny popularną Drogą pod Reglami. My ruszyliśmy prosto pod górę. Po drodze minęło nas kilka osób. Wyglądali, jakby mieli ochotę w tym dniu zdobyć Giewont. My byliśmy tam 2 razy. Raz we wakacje, gdzie była piękna i słoneczna pogoda, a drugi raz w zimie podczas naszej podróży poślubnej. Wejście na górę w zimie to całkiem inna bajka, ale polecamy. Zobacz, jak wygląda Giewont w zimie.
Nasza droga wznosiła się delikatnie do góry. Widoków nie mieliśmy żadnych, ponieważ wszystko zasłaniały drzewa. Przez większość szlaku towarzyszył nam płynący obok Małołącki Potok aż do wysokości Szatry w pobliżu Gmińskiej Skały. Szatra to dawna niewielka polana w Tatrach, na której znajdywał się pasterski szałas (słowo szatra dosłownie oznacza obóz cygański, namiot lub szałas owczarzy). W tym miejscu rozstaliśmy się z kolorem niebieskim, który skręcił w prawo na Przysłop Miętusi i Czerwone Wierchy. Zobacz naszą wycieczkę na Czerwone Wierchy z rocznym dzieckiem.
Do naszego celu mieliśmy jeszcze 15 minut. Wolnym krokiem pokonaliśmy ten odcinek. Maja dzielnie podchodziła pod górę o własnych nogach. Dopiero pod koniec musieliśmy ją zabrać do nosidełka. Wreszcie po około 60 minut znaleźliśmy się na miejscu, na Wielkiej Polanie Małołąckiej.
Wielka Polana Małołącka w Tatrach
Wielka Polana Małołącka to piękne i widokowe miejsce znajdujące się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach. Teraz coraz bardziej zarasta. Niegdyś istniało tutaj jezioro polodowcowe, a polana i dolina były wykorzystywane do celów pasterskich już od XVI wieku. Podobno istniała w tym miejscu osada licząca 15 budynków. Dzisiaj już żadnego z nich nie zobaczymy. Na miejscu są ławki, dlatego można na chwilę przysiąść i odpocząć.
Co zobaczymy z Wielkiej Polany Małołąckiej w Tatrach?
Z Wielkiej Polany Małołąckiej, możemy zobaczyć: Giewont, Mnichowe Turnie, Wielką Turnię, okolice Kondrackiej Przełęczy oraz Kopy Kondrackiej, która jest lekko schowane.
Gdzie iść dalej?
Będąc na Wielkiej Polanie, możemy dalej spacerować Doliną Małej Łąki w kierunku Giewontu za szlakiem żółtym. Ten szlak jest polecany dla bardziej wprawionych osób. Z tego miejsca można wrócić tym samym szlakiem do parkingu. Ciekawą opcją jest dalsza wycieczka na Przysłop Miętusi kolorem czarnym i powrót przez Staników Żleb do Drogi pod Reglami. W drugą stronę można udać się również za kolorem czarnym do Doliny Strążyskiej. My wybraliśmy tę ostatnią opcję, a o tym już niedługo na naszym blogu.
A jeśli szukasz łatwych górski tras w Tatrach, to sprawdź naszego bloga. Zobacz łatwe szlaki w Tatrach i ponad 100 pomysłów na górską wycieczkę z dzieckiem.
Czesc Dzieki za super bloga! Bardzo milo patrzy sie na szczesliwa rodzine. Razem z mezem tez uwielbiamy gory i teoche ich przeszlismy. Gdy pojawily sie dzieci odpuscilismy ale teraz corka mq 8 msc i planujemy wrocic:) wkrotce myslimy o Tatrach z wozkiem i Waszych poleceniach:) czy Dolina Malej Laki tez jest do zrobienia z wozkiem?_
Jak chronicie corke przed kleszczami?
Cześć! Dziękujemy. 🙂
Myślę, że dacie radę wózkiem dojechać. W kilku miejscach są kamienie, ale do przejechania.
Spray na kleszcze, ale i tak nic nie działa, więc chyba nie ma sensu. Na pewno trzeba po każdej wycieczce patrzeć, czy żadnego nie ma. U nas kilka razy chodziły po nosidełku i Mai, ale na szczęście się nie wbiły.