Muszyna – 15 atrakcji turystycznych uzdrowiska. Co warto zobaczyć nad Popradem?
Muszyna to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w Małopolsce przy granicy ze Słowacją. Leży w Beskidzie Sądeckim u stóp gór i sąsiaduje z niezwykle popularną Krynicą-Zdrój. Byliśmy tam już wiele razy, głównie wybierając się na pobliskie szlaki, czy to na Wierchomlę, czy Jaworzynę Krynicką.
Teraz skupiliśmy się głównie na zwiedzaniu uzdrowiska, atrakcjach i miejscach, które warto zobaczyć. To właśnie stąd pochodzi jedna z najbardziej wartościowych wód mineralnych Muszynianka. Atrakcje Muszyny położone nad Popradem są chętnie odwiedzane przez turystów: zamek czy ogrody zmysłów przyciągają turystów. Są tam liczne restauracje, ciekawe oferty noclegowe oraz wydarzenia w okresie lata.
zobacz ponad 20 ciekawych atrakcji w Małopolsce
Co zobaczyć w Muszynie? Nasz przepis na zwiedzanie atrakcji z dzieckiem – mapa
Podróżujemy z dzieckiem, dlatego wszystkie atrakcje, które obejrzeliśmy, nadają się na odwiedzenie ich z dziećmi bez względu na wiek. W Muszynie znajdują się: pijalnie wody mineralnej, parki tematyczne, punkty widokowe, liczne szlaki piesze i rowerowe, a nawet ruiny zamku.
Poniżej opisaliśmy ciekawe miejsca na wycieczkę latem, ale równie dobre są to miejsca, które można obejrzeć zimą. Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki i warte odwiedzenia miejsca umieściliśmy na mapie. Zapraszamy na wycieczkę po atrakcjach Muszyny – niezwykłym miasteczku Małopolski.
Ogrody Biblijne w Muszynie przy kościele Józefa Oblubieńca NMP
Jadąc od strony Krynicy-Zdroju, zwiedzanie Muszyny rozpoczęliśmy od Ogrodów Biblijnych znajdujących się przy kościele Józefa Oblubieńca NMP. Adres: ulica Kościelna 64. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na bezpłatny parking przy ogrodach: 49.359047, 20.902633.
Ogród Biblijny to całkiem nowa atrakcja Muszyny, która przeznaczona jest głównie dla osób potrzebujących duchowego spokoju. Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, do której można wejść z lodami czy z głośną muzyką w telefonie. Są miejscem spotkania człowieka z Bogiem i Boga z człowiekiem. W jakim celu wybudowano w Muszynie takie ogrody? Ponieważ mają zachęcić ludzi do czytania Pisma Świętego oraz medytowania ze stwórcą. Dla ludzi, którzy nie wierzą, są miejscem spotkania w przyrodzie i słowach z Bytem Nadprzyrodzonym.
Ogrody Biblijne otwarte są w od maja do października od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. W poniedziałki są zamknięte. Na miejscu nie ma cennika. Wstęp jest bezpłatny, natomiast możesz złożyć dobrowolną ofiarę na utrzymanie tego miejsca. Do ogrodów nie wolno wprowadzać zwierząt, dotykać roślin i eksponatów oraz rozmawiać przez telefon.
Źródło wody Maryja na terenie Ogrodu Biblijnego
Jeszcze będąc na terenie Ogrodu Biblijnego, warto podejść do źródła wody Maryja. Zachowane jest w bardzo dobrym stanie, ponieważ znajduje się na terenie zamkniętych ogrodów i dostępne jest w godzinach ich otwarcia. Źródło odkryto w 2016 roku na głębokości 70 metrów.
Obecny wygląd kamiennego zdroju powstał z okazji jubileuszu 400-lecia przywiezienia figury Matki Bożej z Katedry Wawelskiej. Na tablicy przeczytasz także napis 'Wotum wdzięczności Maryi w 400-lecie Pani na Muszynie od Spółdzielni Pracy Muszynianka’. Faktycznie woda jest tam smaczna.
Rynek i zabytkowa zabudowa w Muszynie
Następnie przejechaliśmy kilkaset metrów dalej na Rynek, czyli do serca miasta. Tam znajduje się zabytkowa zabudowa, gdzie większość budynków pochodzi z XIX i XX wieku. Współrzędne: 49.356096, 20.896765. Obecnie w 2020 roku trwają tam prace budowlane. Ma tam stanąć dawny muszyński ratusz, który spłonął w XIX wieku. Ma znaleźć się pijalnia wody mineralnej, centrum informacji turystycznej oraz miejsce, w którym odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Ulica Kościelna dodatkowo ma stać się deptakiem. Zapowiada się ciekawie, więc zobaczymy, co z tego będzie.
Na rynku stoją dwie kapliczki warte uwagi: Jana Nepomucena – patrona dobrej spowiedzi oraz świętego Floriana – patrona strażaków. Jest również kamienny obelisk upamiętniający zamordowanych mieszkańców Muszyny w latach 1939-1945. Na Rynku szczególnie zwróciliśmy uwagę na domy stojące na ulicy Kościelnej. Tworzą one zabytkowy zespół szeregowej zabudowy. Ciekawie wyglądają półkoliste drewniane bramy.
Mofeta imienia profesora Henryka Świdzińskiego – Złockie
Był taki upał, że postanowiliśmy przenieść się w miejsce, gdzie będzie więcej cienia. A więc mofeta! Tyle razy widzieliśmy ten kierunkowskaz, który prowadzi do mofety i zawsze zastanawialiśmy się, co to w ogóle jest?
Mofeta to miejsce w ziemi, gdzie ze szczelin wydobywają się pęcherzyki dwutlenku węgla. Temu towarzyszy charakterystyczny bulgot. Jest to gaz pochodzący z bardzo dalekich i głębokich stref skorupy ziemskiej. Mofeta znajduje się dokładnie kilka kilometrów od centrum Muszyny na dnie koryta potoku Złockiego. Została odkryta w 1938 roku. W najbliższej okolicy znajduje się kilka źródeł wód mineralnych. Największe z nich nazywa się bulgotką i jak tam będziesz, to zobaczysz to miejsce opisane na tablicy. Równie ciekawa mofeta znajduje się kilkanaście kilometrów dalej w Tyliczu. Tam również warto podjechać.
Do mofety w Złockiem dojechaliśmy przez małą wieś Jastrzębik. W niej można się zatrzymać przy dawnej cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Łukasza. Przy mofecie znajduje się parking na kilka samochodów, mapa Rowerowego Szlaku Wód Mineralnych (The Mineral Waters Cycle Path) i zejście do atrakcji. Dojście po schodach zajmuje 2 minuty. Współrzędne geograficzne dojazdu: 49.387721, 20.902511. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Park Zdrojowy Baszta i ruiny zamku w Muszynie
Dalej po drodze mieliśmy Park Zdrojowy i ruiny zamku Baszta znajdujące się na wzgórzu. Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu przy Złockim Potoku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 49.356015, 20.888335. Z parkingu dojście do ruin zamku zajęło nam 10 minut. Szlak nie jest trudny, a po drodze mija się Kapliczkę Matki Bożej Królowej Polski. Pod nogami mieliśmy chodnik, który doprowadził nas prawie pod same ruiny.
Zdobyliśmy Górę Zamkową i weszliśmy na teren ruin. Początkowo otoczenie nie zachęcało, żeby tam wchodzić, jednak później było coraz ładniej. Baszta nie jest zbyt duża, na ich szczycie znajduje się figurka Matki Bożej i rozciągają się wspaniałe widoki na Muszynę oraz okoliczne wzniesienia.
Ruiny XVI-wiecznego zamku Baszta to jedna z największych atrakcji Muszyny. Budowla miała chronić pogranicze państwa i pełnić funkcję komory celnej. Na górę można dotrzeć z małymi dziećmi, a nawet z wózkiem. Ostatni 100-metrowy odcinek będzie najtrudniejszy, ponieważ jest wąsko.
Szczyt Koziejówka i baza namiotowa SKPB Łódź Muszyna-Złockie
Z ruin zamku wybraliśmy się dalej za znakami ścieżki żółtej na szczyt Koziejówka 636 m n.p.m. Ścieżka nosi nazwa „szlakiem Sadzonego Jaja„. Góra niczym szczególnym się nie wyróżniam. Jest tabliczka z oznaczeniem, a widoki pojawiają się na dalszym odcinku. Dojście do bazy zajęło nam z baszty 30 minut.
Baza namiotowa SKPB Łódź znajduje w paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim w gęstym lesie, tuż przy potoku. Można tam znaleźć nocleg w namiotach bazowych lub skorzystać z własnego. Jest także kuchnia polowa i bieżąca woda w potoku. Baza czynna jest w lipcu i sierpniu. Współrzędne geograficzne bazy namiotowej Muszyna-Złockie: 49.370455, 20.900889.
Dwór Starostów Muszyńskich – Muzeum Regionalne
Jadąc dalej, podjechaliśmy pod Dwór Starostów Muszyńskich, który został przekształcony na centrum kultury. Budynek powstał na przełomie XVII i XIX wieku. Jeszcze kilka lat temu obiekt był w opłakanym stanie. Obecnie znajduje się tam kawiarnia, w której w upalny dzień można zatrzymać się na lody lub galaretki tak, jak my.
Dwór znajduje się na terenie Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła. Są tam ławki, leżaki, fontanna i Dom Garncarza. W nim można poznać rzemiosłach dawnej ludności muszyńskiej. Tuż obok jest także Muzeum Regionalne, gdzie do obejrzenia są między innymi zbiory etnograficzne i historyczne. Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Dworze Starostów Muszyńskich: 49.354961, 20.894127.
Las Lipowy Obrożyska
W poszukiwaniu ciszy i spokoju w Muszynie warto się wybrać na spacer do Rezerwatu Las Lipowy Obrożyska. Została tam wytyczona specjalna ścieżka znakowana kolorem zielonym. Na trasie znajduje się 7 przystanków tematycznych, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o formacjach botanicznych oraz ciekawych okazach drzew.
O tym miejscu nie wszyscy wiedzą, dlatego może warto je odkryć. Długość ścieżki Las Lipowy Obrożyska to 4,2 km. Czas jej przejścia wynosi około 1:30 h. Jest to świetna atrakcja turystyczna i zimą i latem. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na darmowy parking i początek ścieżki: 49.346716, 20.879266.
Muszyńskie Ogrody Zmysłów i Ogrody Magiczne
Ogrody Zmysłów i Ogrody Magiczne to od kilku lat wizytówka Muszyny. Dla tej atrakcji przyjeżdżają turyści z całej Polski. Trzeba powiedzieć szczerze, że ogrody to świetna sprawa. O ogrodach sensorycznych możesz przeczytać więcej w oddzielnym wpisie – Ogrody Sensoryczne w Muszynie.
Ogrody Magiczne znajdują się przy Pijalni Antoni i przypominają te znane z Grecji lub Rzymu. Całość znajduje się na terenie Parku Zdrojowego Zapopradzie. Współrzędne geograficzne najbliższego parkingu przy Ogrodach Magicznych: 49.346643, 20.885130. Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne.
Góra Malnik – najpiękniejszy punkt widokowy w Muszynie
Atrakcje Muszyny poznawaliśmy przez 2 dni. W drugim dniu wybraliśmy się na Górę Malnik znajdująca się nad miastem. Jest to najpiękniejszy punkt widokowy w Muszynie oraz jeden z najwspanialszych w całym Beskidzie Sądeckim.
Co najważniejsze, do punktu widokowego można dojechać samochodem lub wejść żółtym szlakiem z centrum. Spod szczytu można obejrzeć widoki na Beskid Sądecki, góry słowackie oraz Tatry. Warto przyjechać tam szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Zimą dojazd może być utrudniony. Współrzędne geograficzne punktu: 49.348073, 20.912376.
Pijalnie wody mineralnej w Muszynie
Być w Muszynie i nie spróbować wód mineralnych? To duży błąd, ponieważ mają one walory lecznicze i smakowe. Pijalnie znajdują się w kilku miejscach na mapie miasta.
- Pijalnia Antoni – Aleja Zdrojowa przy Ogrodach Magicznych,
- Pijalnia Milusia – ulica Piłsudskiego 23 w pobliżu Rynku,
- Pijalnia Cechini – ulica Zazamcze 23,
- Pijalnia Grunwald – ulica Grunwaldzka,
- Pijalnia Józef – ulica Zazamcze.
Co warto zobaczyć w okolicach uzdrowiska nad Popradem?
Jeśli będziesz wypoczywać w Muszynie i poznasz już jej wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, to warto poznać również najbliższą okolicę.
- Krynica-Zdrój,
- Bacówka nad Wierchomlą,
- Jaworzyna Krynicka,
- Szczyty: Dzielec i Łan w Tyliczu,
- Drewniana ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju.
Muszyna – cudowne miasto! Wspaniale widzieć, jak z roku na rok staje się coraz piękniejsze i przybywa w nim naprawdę ciekawych atrakcji turystycznych 🙂