Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie – zwiedzanie skansenu lokomotyw
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie znajduje się na północy Polski w województwie pomorskim. Jest to atrakcja turystyczna, która zachęci dzieci, ale i dorosły z zaciekawieniem będzie przechodził przez kolejne części muzeum pociągów. Byliśmy zachwyceni liczną ekspozycją lokomotyw, wagonów, maszyn jak również innych eksponatów związanych z kolejnictwem. Pani w kasie powiedziała, że te pociągi, które będą otwarte, to można do nich wchodzić – kilka ich było.
KOŚCIERZYNA – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Muzeum pociągów w Kościerzynie na Kaszubach nie było naszym pierwszym odwiedzonym muzeum o tej tematyce.
Jak dojechać do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie?
Muzeum Kolejnictwa mieści się przy Ulicy Towarowej 7 w Kościerzynie. Odwiedzający dojeżdżają w to miejsce z różnych stron.
- Z Gdyni to 65 km – 1 godzina trasy samochodem,
- Z Gdańska to 60 km – 1 godzina trasy samochodem,
- Ze Starogardu Gdańskiego to 50 km – 50 minut trasy samochodem,
- Z Chojnic to 70 km – 1 godzina trasy samochodem,
- Ze Słupska to 90 km – 1 godzina i 20 minut trasy samochodem,
- Z Bytowa to 40 km – 35 minut trasy samochodem.
Gdzie zaparkować? Bezpłatny parking tuż przy muzeum
Naprzeciw wejścia na teren Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie znajduje się duży parking, na którym zaparkowaliśmy za darmo. W tym miejscu może zatrzymać kilkadziesiąt samochodów. Dla osób z niepełnosprawnością są zarezerwowane 2 miejsca parkingowe, poprzez namalowany znak P-24.
- Współrzędne parkingu przy Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie: 54.1200, 17.9979.
Godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie jest czynne codziennie przez cały tydzień.
- W poniedziałek jest czynne przez 6 godzin: od 10:00 do 16:00,
- Od wtorku do niedzieli jest czynne przez 8 godzin: od 10:00 do 18:00.
Cennik biletów do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Do skansenu kolejowego możesz nabyć bilet w odpowiedniej wersji dla siebie. My odwiedzając to miejsce zakupiliśmy dwa bilety normalne w cenie po 14 złotych.
Ceny w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie kształtują się następująco:
- Bilet normalny – 14 złotych,
- Bilet ulgowy – 11 złotych,
- Bilet grupowy – 8 złotych.
- Bilet dla dzieci do 7 lat jest darmowy.
Możesz również zakupić bilet 3 w 1. Jest to możliwość wejścia do trzech muzeów w Kościerzynie w ramach jednego biletu.
- Bilet normalny – 17 złotych,
- Bilet ulgowy – 13 złotych,
- Bilet grupowy – 10 złotych.
Parowozownia Kościerzyna
Parowozownia Kościerzyna jest miejscem, które odwiedziliśmy w skansenie lokomotyw pierwszy raz. Nigdy do tej pory nie mieliśmy okazji wejścia do takiego miejsca. Tylko w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie mieliśmy taką możliwość. Przejście przez parowozownie i zaglądanie do pomieszczeń muzealnych, to nowe doświadczenie dla nas i zapamiętamy je na długo. W przygotowanych pomieszczeniach przybliżono nam pracę związaną z kolejnictwem. Pierwszy raz też widzieliśmy w muzeum pociągów ruchomą makietę, po której poruszał się pociąg.
Skansen parowozów dla dzieci
O tematyce kolejnictwa i skansenie parowozów myśli zwykle Maja. Zapoczątkowali w niej ten temat dziadkowie. Babcia kupiła pierwszą książkę o kolei, a dziadek opowiedział jej o swoich młodzieńczych latach i swojej pracy. Później podczas którejś z wyprawy po Polsce, zobaczyliśmy na straganie drewniane lokomotywy. Kupiliśmy kilka wraz z wagonami pasującym do nich. Później dokupiliśmy tory i kolejne drewniane lokomotywy z wagonikami.
Posiada już niezłą kolekcję, ale i tak twierdzi, że jeszcze jej trochę brakuje. Szukamy również bajkowych książek na temat kolei. Tym sposobem interesujemy się tą tematyką. Teraz Maja bardzo chętnie chce oglądać prawdziwe parowozy w muzeach. Lubimy odwiedzać skanseny lokomotyw. Są nam bliskie, bo wiemy, że Maja ma niezłą zabawę, ale nie ukrywamy, że my przy niej również.
Jak wyglądają pozostałe muzea w Kościerzynie?
Będąc w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie możesz zakupić jeden bilet do trzech muzeów. Bilet będzie obejmował: Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej. My byliśmy we wszystkich. Bardzo nam się podobało w każdym. W
Warto również zwrócić uwagę, że Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej w poniedziałki ma zorganizowane darmowe wejście do obu muzeów. My w niedzielny dzień byliśmy w Muzeum Kolejnictwa. A na następny dzień mieliśmy w planach dwa pozostałe muzea, więc nie skorzystaliśmy z zakupu biletu 3 w 1.
Muzeum parowozów, które odwiedziliśmy z dzieckiem
Województwo małopolskie: Skansen Chabówka odwiedziliśmy wraz ze znajomymi po zejściu z górskich szczytów. Atrakcja, która jest dość blisko naszego domu z bardzo liczną ekspozycją.
Województwo śląskie: Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach – ekspozycja zawiera unikatowe lokomotywy i wagony. Odwiedziliśmy to miejsce po wycieczce rowerowej. Bilet można było zakupić na zwiedzanie, ale można również na przejazd kolejką wąskotorową. Kolejka kursuje o wyznaczonych godzinach w poszczególne dni.
Województwo łódzkie: Skansen w Karsznicach to muzeum, które od początku nie wydawało się aż tak duże. W budce z biletami był pan, dla którego temat kolejnictwa to pasja. Z wielkim zaangażowaniem zachęcał nas turystów do dalszego zwiedzania, a także opowiadał różne ciekawe historie, które wprowadziły nas w temat kolejnictwa. Po zobaczeniu ekspozycji z lokomotywami mogliśmy również wejść do izby muzealnej, w której znajdowały się modele i ciekawe eksponaty związane z kolejnictwem.
Województwo podkarpackie: Bieszczadzka Kolejka Leśna, czyli przejazd z Majdanu do Dołżycy. Znajomi, z którymi byliśmy w Bieszczadach zachęcili nas do przejazdu kolejką bieszczadzką. Wybraliśmy wariant z Majdanu do Dołżycy. Był to nasz pierwszy przejazd z dzieckiem kolejką składającą się z parowozu i wagonów.