Rużomberk – ciekawe miasto na Słowacji. Co w nim zobaczyć?
Rużomberk (Ružomberok) to miasto na Słowacji znajdujące się niedaleko granicy z Polską. Blisko stamtąd w Tatry, Tatry Niżne, Góry Choczańskie i Małą Fatrę. Niedaleko również nad popularny zbiornik wodny Liptovska mara, o którym ostatnio pisaliśmy. Miasto zamieszkuje ponad 27 tysięcy ludzi. Położone jest w urokliwym miejscu z pięknymi widokami. Północna część to głównie bloki, sklepy i ścisłe centrum, natomiast im bardziej na południe, tym jest więcej drzew, punktów widokowych i ciekawszych miejsc.
Historia
Tereny zamieszkiwano już w epoce brązu. Miasto (od 1318 roku – prawa miejskie) położone było na szlaku handlowym, dlatego stanowiło ważny punkt na mapie ówczesnej Europy. W 1433 roku miasto spalili husyci. Od XVIII wieku istniała tutaj papiernia, a wcześniej tartaki oraz młyny. Później browary, fabryki celulozy czy fabryka zapałek. Przez lata Rużomberk był bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym, jednak teraz skupia wokół siebie duży ruch turystyczny. Z tego powodu postanowiliśmy tam pojechać i zwiedzić atrakcje miasta oraz okolicy.
Nocleg w Rużomberku w dzielnicy Hrabovo
Noclegów w mieście jest sporo. My zdecydowaliśmy się na nocleg w dzielnicy Hrabovo. To spokojna okolica, z której blisko do szlaków. Nie jest to żadna reklama. My spaliśmy w obiekcie Fatrapark 2. Mieliśmy pokój z łazienką, balkonem, WIFI i prywatnym parkingiem.
- Adres: Apartamenty Fatrapark 2, Hrabovska dolina 5386/22, 03401 Rużomberok, Słowacja
Restauracje – gdzie zjeść?
Restauracji na mieście jest sporo. My wracaliśmy z gór późnym popołudniem, dlatego zdecydowaliśmy się zamawiać sobie jedzenie do pokoju. Jedliśmy pizzę z Reštaurácia ITALIANA.
Atrakcje w Rużomberku – co warto zobaczyć?
Na miejscu spędziliśmy kilka dni. Skupialiśmy się głównie na chodzeniu po górach w okolicy, jednak jeden dzień przeznaczyliśmy na zwiedzaniu atrakcji miasta. Wyruszyliśmy z kwatery bardzo wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca. Chcieliśmy obejrzeć go z jednego z punktów widokowych.
Zbiornik wodny Hrabovo – ośrodek narciarski Malino Brdo
Startowaliśmy znad zbiornika wodnego Hrabovo. Tam w pogodne dni wiele osób się kąpie i pływa rowerkami wodnymi. Podczas naszej wizyty działał tam jeszcze mały lunapark. Rano było bardzo spokojnie i chłodno. Potem bardzo głośno i tłocznie. Obok jest park linowy i ośrodek narciarski Malino Brdo. W sezonie letnim kursuje tam kolejka górska, którą można wyjechać wysoko i ruszyć na szlak. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę terenu, na której można zaplanować wycieczkę. Możesz iść na Malinne 1209 m n.p.m. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie ośrodka: www.skipark.sk
Punkt widokowy na miasto i góry
My szliśmy w kierunku punktu widokowego znajdującego się na łąkach nad kalwarią. Rozciągały się stamtąd wspaniałe krajobrazy na miasto i okolicę. Szliśmy chwilę szlakiem żółtym, a potem rowerowym. Na mapie ten punkt nie jest oznaczony, ale poniżej zapiszę współrzędne, dzięki którym znajdziesz to miejsce. To są okolice przekaźnika. Przebiega tamtędy też czerwony szlak na Sidorovo 1099 m n.p.m. Jest to szczyt z pięknymi widokami.
- Współrzędne punktu widokowego: 49.0716, 19.2839.
Kalwaria
Z punktu widokowego czerwonym szlakiem zeszliśmy w stronę kalwarii. Znajduje się tam Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 14 kaplic drogi krzyżowej. Kalwarię ukończono w 1859 roku. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów, ale również turystów. Wędrówkę kalwarią najlepiej rozpocząć w centrum miasta na jakimś parkingu. My maszerowaliśmy kalwarią w dół.
Centrum Rużomberka
Dotarliśmy do centrum miasta, gdzie największe wrażenie robi kościół świętego Andrzeja. Obok kościoła mieści się Ratusz – budynek Urzędu Miejskiego. Obok znajduje się Kolumna Maryjna – filar z figurą Niepokalanego Poczęcia oraz zabytkowe schody. Polecamy zwrócić uwagę na dwie ulice: Mostova oraz Podhora. Można zwiedzić Muzeum Liptova czy przespacerować się nad rzekę Wag.
Co warto zobaczyć w okolicy?
W okolicy warto wybrać się na Zamek Liptowski, zdobyć Wielki Chocz, odwiedzić Dolinę Prosiecką, zwiedzić Zamek Orawski i wejść na Dziumbier – najwyższy szczyt Tatr Niżnych. Niedaleko do zwiedzania jest również inne ciekawe miasto: Liptowski Mikułasz. Przygotowaliśmy także tekst o atrakcjach na Słowacji, które warto zobaczyć blisko granicy z Polską. Zachęcamy do przeczytania.
Dla mnie to jedno z brzydszych miast na Słowacji. Pamiętam z niego dziwną mumię leżącą w mauzoleum. Ohyda.
Stokroć ładniejsza jest Żylina, oczywiście tylko starówka. No i widok na nią z podejścia do Chaty pod Suchym. Też niczego sobie ?