Schronisko Stare Wierchy z dzieckiem – opis szlaku i mapa

Drugi dzień w maju na szlaku i to drugi raz na szlaku gorczańskim. Niedawno, pierwszego maja byliśmy na Turbaczu – najwyższym szczycie Gorców, a teraz zrobiliśmy trasę z Poręby Wielkiej przez Tobołczyk na Stare Wierchy, czyli po sąsiedzku Turbacza. Cały czas poznajemy nowe szlaki i dlatego często chodzimy ścieżkami, które może są mniej widokowe, ale na pewno mają w sobie coś atrakcyjnego. 

Opis szlaku turystycznego do schroniska na Starych Wierchach

Jest 10.05.2018. Dojeżdżamy do Poręby Wielkiej, małej miejscowości w gminie Niedźwiedź obok Mszany Dolnej. Tam na końcu wsi zatrzymujemy się na poboczu na szlaku zielonym. Niestety jakiegoś konkretnego parkingu nie ma tam żadnego. Współrzędne postoju: 49.582494, 20.043711. Pozostaje jeszcze zostawienie samochodu przy przystanku autobusowym lub po zapytaniu na posesji u gospodarzy. My znaleźliśmy miejsce przy drodze, którą raczej nikt nie jeździ, a można nią dostać się do wsi Olszówka. 

Mapa trasy turystycznej na Stare Wierchy przez Tobołczyk i Tobołów

Przy tej wycieczce korzystaliśmy z mapy wydawnictwa Compass, ponieważ dobrze są na niej zaznaczone szlaki, którymi wędrowaliśmy. Trasa ma około 14 kilometrów długości, a czas jej przejścia to około 5 godzin. Podejście na Tobołczyk jest długie, ale łagodne.

przewodnik

Szlak na Tobołczyk

Po spakowaniu się wracamy około 300 metrów do miejsca, gdzie jest przystanek autobusowy i skręcamy w prawo. Mijamy kilka domów, idąc cały czas po asfalcie. Prowadzi nas ścieżka zielona i żółty szlak turystyki konnej. Po przejściu asfaltu wchodzimy na drogę gruntową.

Idziemy do góry i mijamy się z pracownikami Gorczańskiego Parku Narodowego, bo właśnie już znajdujemy się na terenie Parku Narodowego. Przechodzimy przez szlaban, który po chwili od naszego przejścia zostaje otwarty, bo w górę jedzie ciężki sprzęt po drzewo. Na tym odcinku trzeba uważać, bo może być grząsko i niebezpiecznie. 

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Idziemy ścieżką koloru czerwonego. Droga prowadzi kilkoma zakosami, ale nie jest zbyt ciężka. Cały czas wznosimy się lekko do góry, jednak w ogóle nie czuć podejścia. Przechodzimy przez 2 potoki: Poręba i Za Janusów. Co jakiś czas widzimy ławki, przy których można odpocząć. Ścieżka jest długa idealna na rower lub na wycieczkę z wózkiem.

Zdobywamy Tobołczyk i Tobołów niedaleko Starych Wierchów

Dochodzimy na Tobołczyk 966 m n.p.m. i Tobołów 994 m n.p.m. Te miejsca stały się jednym z ośrodków kolarstwa górskiego w Polsce. Na ich północno-wschodnich, opadających do Koninek stokach poprowadzono kilka tras zjazdowych dla kolarzy górskich, którzy tutaj trenują m.in. zjazd na szybkość. Na trasach zamontowano drewniane pomosty do skoków, są naturalne terenowe 'hopki’ i inne typowe dla tego sportu terenowe przeszkody. 

Wyciąg krzesełkowy 'Tobołów’ przewozi w górę również kolarzy z rowerami. Zamontowana w pobliżu przez Gorczański Park Narodowy tablica, przedstawia panoramę szczytów, jakie możemy oglądać z tej polany. Tutaj też ma swój początek ścieżka edukacyjna 'Wokół doliny Poręby’.

Suhora 1000 m n.p.m. w Gorcach

Przechodzimy przez Tobołczyk i Tobołów i tuż pod szczytem Suhora 1000 m n.p.m., na którym znajduje się obserwatorium astronomiczne należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na jego lokalizację wybrano ten właśnie szczyt ze względu na czyste powietrze i brak w pobliżu większych miejscowości, które by swoimi światłami zakłócały obserwację.

Na Przełęczy pod Obidowcem robimy krótką przerwę, ponieważ jesteśmy w trasie już ponad 2 godziny, a na liczniku ponad 8 kilometrów. Do schroniska na Starych Wierchach jeszcze tylko 45 minut, chociaż ten czas jest zawyżony. Droga prowadzi głównie po płaskim bez większych zejść i podejść. Chętni mogą jeszcze zdobyć Obidowiec 1106 m n.p.m., którego zbocza trawersujemy, idąc 'Kopaną Drogą’. Po wyjściu na Polanę Pudziska widzimy Tatry. 

Schronisko Stare Wierchy – miejsce na wycieczkę z dzieckiem

Jesteśmy już na Starych Wierchach. Schronisko położone jest w zachodniej części Gorców na wysokości 968 m n.p.m. na pięknej leśnej polanie. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Tatr w całej niemal rozciągłości. Można również podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, niektóre szczyty Gorców, a nawet Babią Górę. Okolice Starych Wierchów to głównie świerkowe lasy i polany, latem pełne borówek. W pobliżu schroniska przebiegają liczne szlaki stwarzające dogodne warunki dla pasjonatów turystyki pieszej, konnej i rowerowej.

W zimie nachylenie stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, a w sąsiedztwie schroniska czynny jest wyciąg. W okolicy są także liczne szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego. Obiekt oferuje smaczną domową kuchnię oraz 28 miejsc noclegowych. Obok budynku istnieje możliwość rozbicia namiotu i palenia ogniska. Wchodzimy do środka i zamawiamy żurek i pomidorową. Jedzenie tutaj jest bardzo dobre, a przekonaliśmy się już kiedyś o tym. Kupujemy także magnes i podbijamy pieczątkę do książeczki. W międzyczasie przychodzi do obiektu wycieczka dzieci ze szkoły podstawowej. 

Ze Starych Wierchów do Poręby Wielkiej

Ze Starych Wierchów idziemy szlakiem żółty w towarzystwie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Schodzimy ostro w dół i wychodzimy na polanę, na której końcu skręcamy w prawo. Na szlaku spotykamy oprócz wycieczki jeszcze kilka osób. Nie ma porównaniu z tym, co było na początku maja na Turbaczu. Szlak żółty po przejściu przez łąki schodzi ostro w dół. Trzeba uważać na luźne kamienie. Jest tutaj zejście krótkie, ale konkretne. Przed nami ostatni zakos i widzimy już szlak zielony, którym po 200 metrów dochodzimy do samochodu. 

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY