Sieradowicki Park Krajobrazowy i okolice – 27 pomysłów na zwiedzanie. Co zobaczyć w pobliżu Starachowic, Wąchocka, Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej?

Dotrzyj do dwóch wystających skał kryjących coś między sobą

Zwiedzając Sieradowicki Park Krajobrazowy i okolice, nie mogliśmy sobie odmówić zobaczenia niezwykłych formacji skalnych poukrywanych w lasach. Nie są to może formacje skalne na miarę Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał w Górach Stołowych, ale urzekły nas całkowicie. Mowa o skałach pod Adamowem. Miejsce jest niezwykłe i ukryte pośród sosnowego lasu. Dodatkowym smaczkiem było to, że najbardziej okazałe skały, ukrywały coś między sobą.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Jak dojść do Rezerwatu Skały pod Adamowem?

Z dojściem na miejsce wiele osób może mieć problem, dlatego rezerwat jest tak często pomijany przez turystów, a być może dla wielu nieznany. Skały znajdują się w pobliżu Starachowic i drogi numer 9. Na miejscu nie znaleźliśmy przystosowanego parkingu, więc zatrzymaliśmy się w miejscu składowania drewna. To jedno z sensownych miejsc przy drodze do skałek. Zatrzymaliśmy się, żeby nikomu nie przeszkadzać i ruszyliśmy do rezerwatu.

  • Współrzędne miejsca, w którym zostawiliśmy samochód: 51.0293, 21.1604.

Tutaj masz dwa wyjścia:

  1. Iść bezpośrednio do najciekawszych skałek.
  2. Iść najpierw do rzadziej odwiedzanych skałek.

My wybraliśmy wariant drugi, ale jeśli chcesz zobaczyć tylko te najciekawsze to zdecyduj się na krótszą wersję z wariantu pierwszego. Od samochodu za drewnem musisz skręcić od razu w prawo (szlak czarny pójdzie w lewo). Dotrzesz do skałek w ciągu kilku minut. Jeśli pójdziesz tak jak my, to musisz iść czarnym szlakiem, a potem po 400 metrach skręcić w prawo wzdłuż linii wysokiego napięcia. Skałki zobaczysz już z daleka. Potem musisz wrócić do samochodu i iść tą drugą drogą do ciekawszych skałek. Niektóre z nich mają swoje nazwy np. ze względu na występujące tam jaskinie.

  • Mniej znane skałki: Schronisko pod Drutami, Dzura na Przestrzał, Tunelek w Skałkach Adamowskich, Schron w Ósemce.
  • Bardzo znane skałki: Schronisko Osobne i Stalagmitowy Schron.
przewodnik

Co skałki kryją między sobą?

Właśnie! Jeśli już dojdziesz na miejsce, to sprawdź co skałki kryją między sobą. Szukaj dokładnie niżej niż wyżej, gdzieś za kamieniem. Pamiętaj, żeby szukać tylko wtedy, gdy w pobliżu nie będzie postronnych osób. To jedna ze skrytek geocachingowych, o których pisaliśmy wyżej.

Dokładnie między nimi coś jest ukryte

Zobacz miejsce, w którym musi usiąść Panna, żeby znaleźć dobrego męża

Poszukujesz dobrego męża i przychodzi Ci to z trudem? Koniecznie musisz odwiedzić Skały w Rudzie. To niezwykła grupa skałek znajdująca się w gminie Brody nad Jeziorem Brodzkim. Stanowią one pomnik przyrody i cieszą oczy przyjeżdżających turystów. Do najciekawszych należy wysoka baszta, wielki głaz oraz urwisko. Dokoła nich rośnie wiele drzew, a całość potrafi pobudzić wyobraźnię.

Panny, które odwiedzają skały w Rudzie muszą na skałach szukać brzozy z wyrastającymi czterema pniami. Wystarczy na niej usiąść, a już niedługo powinien znaleźć się dobry mąż. Warto to sprawdzić, jeśli inne metody nie działają. 🙂 Ogólnie na miejscu bardzo fajnie zagospodarowano teren. W okresie letnim to miejsce jest wspaniałe na wypoczynek. Jest mała plaża, place zabaw, gastronomia, pole campingowe czy park linowy. Ktoś, kto wędkuje, to będzie zachwycony.

  • Współrzędne parkingu przy skałach w Rudzie: 51.0056, 21.1684. Już z drogi głównej je zobaczysz.

Poszukaj małych przyjaciół w Grocie Skrzatów w Krynkach

Po drugiej stronie Jeziora Brodzkiego w Krynkach, szukaliśmy małych przyjaciół w Grocie Skrzatów. Zwłaszcza poszukiwała ich Maja. Jak tylko usłyszała w samochodzie, że idziemy do Groty Skrzatów to była zachwycona. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przy ulicy Starachowickiej na obszernym parkingu.

  • Współrzędne parkingu przy skałach w Krynkach: 51.0044, 21.1811.

Z parkingu wyszliśmy na główną drogę, skręciliśmy w lewo i potem od razu w lewo na parking za szlabanem. Przeszliśmy przez niego i kierowaliśmy się lekko w lewo. Weszliśmy na szlak czerwony, którym podchodziliśmy pod górę do naszego celu. Z prawej strony było oczko wodne z małą plażą. Z parkingu do skałek mieliśmy jakieś 15 minut.

W rezerwacie przyrody nieożywionej mogliśmy zobaczyć skały piaskowcowe o ciekawych kształtach i nazwach. Były bloki, progi, urwiska, okapy, gzymsy czy nawet skalne grzyby. Największa ze skał ma 2,5 metra wysokości. Warto zejść także do mrocznego wąwozu przy Jaskini Świętej Barbary i zobaczyć, jak bardzo okazałe są te skały. Jaskinia Świętej Barbary to największa jaskinia na tym terenie. Ma cztery otwory wejściowe, jednak nie została udostępniona do ruchu turystycznego. Legenda głosi, że miał znajdywać się tutaj święty gaj, gdzie składano ofiary pogańskim bóstwom. Podobno dlatego niektóre ze skałek są zabarwione na czerwono.

To gdzie w końcu jest ta Grota Skrzatów?

Maja poszukiwała i znalazła. Faktycznie może przypominać nieco grotę tych małych przyjaciół. Grota Skrzatów to nic innego jak jaskinia – owalna nisza o długości trzech metrów. Czy udało Ci się już ją odnaleźć?


Zachwyć się województwem świętokrzyskim!

Zobacz, że to tylko niewielki wycinek tego, co można odkryć na terenie województwa świętokrzyskiego. Można powiedzieć, że znane są: Kielce, Sandomierz, Busko-Zdrój, Święta Katarzyna, Łysica, Jaskinia Raj, Krzyżtopór czy Święty Krzyż. Faktycznie to największe atrakcje turystyczne na terenie województwa świętokrzyskiego. Jednak my chcieliśmy Ci pokazać miejsca nieoczywiste, które kryją się na każdym kroku, tylko wystarczy ich trochę poszukać. Jeśli będziesz w okolicy Starachowic, Wąchocka, Suchedniowa czy Skarżyska-Kamiennej, to wstępny plan masz już gotowy.

W przyszłości na pewno byśmy odwiedzili województwo świętokrzyskie, tak jak niedawno zwiedzaliśmy zachodniopomorskie, opolskie czy kujawsko-pomorskie. Dzięki możliwości reprezentowania województwa świętokrzyskiego w 4. Turystycznych Mistrzostwach Blogerów mogliśmy zrobić to szybciej i pokazać Wam nieoczywiste województwo świętokrzyskie, takie gdzie nie znajdziecie wielu turystów, nie będziecie stać w kolejkach, odpoczniecie od zgiełku miasta i wirusowego szaleństwa.

Jeśli jeszcze nie widziałeś naszego pierwszego konkursowego wpisu w mistrzostwach to polecamy Ci tam zajrzeć. Przedstawiliśmy w nim nieoczywiste Góry Świętokrzyskie, czyli 30 mało znanych miejsc, które warto zobaczyć do 35 kilometrów od Kielc. Z naszej 12-dniowej przygody przygotowaliśmy także film promocyjny, który możesz obejrzeć poniżej. A jeśli podróżujesz z dzieckiem, tak jak my, to możesz skorzystać z bonu turystycznego (jeśli jeszcze nie wykorzystałeś).

Wykorzystasz go głównie w noclegach tak jak my, ale także w różnych atrakcjach turystycznych na terenie województwa świętokrzyskiego i całej Polski. Firmy, które honorują bon turystyczny znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce – tutaj.

Nasz wpis powstał w ramach 4. Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Mieliśmy przyjemność reprezentować województwo świętokrzyskie. Dziękujemy za zaufanie! Partnerem bloga w czasie naszej podróży była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.