Co warto zobaczyć w Wodzisławiu Śląskim?

Wodzisław Śląski to malownicze miasteczko, położone nad Lesznicą w województwie śląskim. Historia miasta sięga samych początków XIII wieku. Za oficjalną datą nadania praw miejskich uważa się 1257 rok. Miasto obecnie jest położone jest w Polsce blisko granicy z Czechami, jednak przez wiele lat ówczesna Wladislawia znajdowała się na terytorium południowych sąsiadów.

To nie koniec granicznych historii, ponieważ o Wodzisławskim Państwie Stanowym, czy czasach pruskich można usłyszeć wiele historii. Ważna jest także historia plebiscytu, który w 1921 roku zwyciężyły Niemcy, a ostatecznie Wodzisław Śląski na mocy Ligi Narodów został przyznany Polsce. To tylko niewielki urywek bogatej historii miasta. Znacznie więcej można dowiedzieć się przyjeżdżając do grodu nad Lesznicą. Wodzisławskie zabytki przedstawią historię miasta w znacznie szerszym zakresie. Dodatkowo będzie to ciekawa i przede wszystkim żywa lekcja historii. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś dla siebie.

zobacz więcej atrakcji turystycznych województwa śląskiego

Wodzisław Śląski - atrakcje

Co warto zobaczyć w Wodzisławiu Śląskim? Na jakie atrakcje turystyczne zwrócić uwagę?

W Wodzisławiu Śląskim jest kilka miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Na początku polecamy Ci wizytę w Punkcie Informacji Turystycznej – Wincentego Styczyńskiego 2. Można tam zabrać bezpłatne informatory o okolicy. Nie jest to chyba taka typowa informacja, ponieważ, gdy tam byliśmy, to nie było nikogo. Materiały były dostępne na półkach.

Jeszcze jeśli chodzi o parking, to my zatrzymaliśmy się przy Galerii Karuzela. To tuż przy Parku Zamkowym. Tam parking kosztuje 2 złote za 1 godzinę. 2 godziny wystarczą na spokojny spacer po mieście. Poniżej jeszcze wrzucam mapę z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.

Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim

Baszta Rycerska zwana jest potocznie Basztą Romantyczną. To 20-metrowa wieża pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Jej pomysłodawcą i wykonawcą był ówczesny właściciel Wodzisławia Śląskiego Edward Brauns. Jest to ważna historycznie budowla, ponieważ powstawała w latach 1867-1868.

Wiele osób może się zapytać, dlaczego baszta nazywana jest także romantyczną?

Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze jest to idealne miejsce dla zakochanych, którzy chcą by ich miłość rozwijała się przy pięknym widoku ze szczytu wieży. Po drugie Edward Brauns jest uznawany za wielkiego romantyka. Po trzecie, baszta, tak jak romantyczna miłość wiele przeszła. W latach 30. ubiegłego wieku, jej właścicielami byli Niemcy. Budowla zaczęła wyglądać jak ruina. W 1991 roku udało się ją wyremontować. W 2004 roku została podpalona. Po wielu staraniach turyści ponownie mogą wejść na szczyt i podziwiać widoki. Niestety my trafiliśmy na ten dzień, kiedy akurat była zamknięta.

  • Współrzędne parkingu przy Baszcie Rycerskiej: 50.0071, 18.4862,
  • Z parkingu do baszty jest jakieś 400 metrów.
Wodzisław Śląski - atrakcje
Wodzisław Śląski - atrakcje

Staromiejski Rynek i Park Zamkowy

Jest to jeden z największych Rynków na Śląsku. Ma kształt kwadratu o wymiarach 96 × 96 metrów. Mieści się w samym centrum miasta. Obecnie na jednej jego części znajduje się park zamkowy, w którym można usiąść i odpocząć. Przepięknie wygląda wiosną kiedy drzewa budzą się do życia, a także jesienią jak liście zmieniają kolor. Place zabaw dla dzieci i staw są dodatkowymi atutami tego urokliwego miejsca. Blisko Rynku położone są inne ważne miejsca, które obowiązkowo powinny znaleźć się na liście do zwiedzania.

Wodzisław Śląski - atrakcje
przewodnik
Wodzisław Śląski - atrakcje
Wodzisław Śląski - atrakcje
Wodzisław Śląski - atrakcje
park zamkowy
park zamkowy
park zamkowy

Muzeum – Pałac Dietrichsteinów

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych w Wodzisławiu Ślaskim jest Muzeum, w którym można obejrzeć wystawy stałe, a także tymczasowe. Muzeum jest czynne w dni powszednie od 7.30 do 15.30. Warto zaznaczyć, że Muzeum mieści się w budynku Pałacu Dietrichsteinów – klasycystycznej budowli, która zachwyca turystów odwiedzających Wodzisław Śląski.

  • Gdy byliśmy w 2021 roku, to Muzeum w Wodzisławiu Śląskim było w remoncie.

Park Rozrywki Trzy Wzgórza – atrakcja turystyczna dla dzieci

Dla tych, co chcą aktywnie spędzić czas, na pewno nie pominą Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Turyści mogą spróbować swoich sił na parku linowym, przejechać rowerem przez nowoczesne ścieżki rowerowe, a wieczorem rozpalić grilla czy przejść się do jednego z największych na Śląsku amfiteatru. Park został oddany do użytku w 2015 roku, ale to nie jedyne miejsce, które muszą odwiedzić miłośnicy aktywnego spędzania czasu.

zobacz więcej u nas na blogu o Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza

park zamkowy
park zamkowy

Balaton w Wodzisławiu Śląskim

Balaton w Wodzisławiu Śląskim to także obowiązkowa pozycja dla aktywnych, ale także tych, co kochają relaks na plaży. Tutaj zaglądają nie tylko turyści, ale także i mieszkańcy miasta. Woda, plaża a wokół drzewa. To jest raj dla tych, co chcą odpocząć od miejskiego zgiełku.

  • Współrzędne parkingu przy Balatonie: 50.0002, 18.4932.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół został wybudowany na początku XX wieku. Co ciekawe parafia pw. Wniebowzięcia NMP powstała wraz z miastem w 1257 roku. Architektem budynku kościoła był Ludwig Schneider. Kościół ma 46 metrów długości i 26 szerokości. Z kolei wysokość sklepienia w nawie środkowej wynosi 14 metrów. W trakcie II wojny światowej kościół został mocno uszkodzony, a wieża przykościelna doszczętnie zniszczona. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim naprawiono w 1955 roku, a wieżę zrekonstruowano w 2001 roku. Od 1983 roku w świątyni znajduje się obraz, który przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Zobacz także atrakcje w okolicy Wodzisławia Śląskiego:

park zamkowy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.