Stóg Izerski ze Świeradowa-Zdroju z dzieckiem
Stóg Izerski to szczyt w Górach Izerskich mierzący 1105 m n.p.m. Na górze znajduje się schronisko PTTK oraz bardzo popularna stacja narciarska. Najkrótszy i najpopularniejszy szlak prowadzi ze Świeradowa-Zdroju, dlatego my go wybraliśmy na wycieczkę z dzieckiem.
- Przejście całej trasy zajęło nam z przerwami 6 godzin.
Relacja ze szlaku na Stóg Izerski
W sobotni poranek wyjeżdżamy ze Szklarskiej Poręby i meldujemy się przy starcie Głównego Szlaku Sudeckiego w Świeradowie-Zdroju.
Jak już się kiedyś przekonaliśmy, to miasteczko posiada wiele miejsc parkingowych, które co najważniejsze są darmowe. To jakiś ewenement w naszym kraju, bo np. w Szklarskiej Porębie z miejscami postojowymi jest problem, a na dodatek są one płatne od kilku do kilkunastu złotych.
Zobacz najciekawsze atrakcje w Świeradowie-Zdroju.
Mapa szlaku Świeradów-Zdrój – Stóg Izerski – Łącznik – Polana Izerska
Gdzie zaparkować w Świeradowie-Zdroju?
Zatrzymujemy się na parkingu pod deptakiem w Świeradowie i stamtąd rozpoczynamy podejście czerwonym szlakiem na Stóg Izerski 1105 m n.p.m.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu na początku szlaku: 50.9057, 15.3348.
Droga asfaltowa pod górę
Na początku przechodzimy między różnymi ulicami i przez deptak, by na końcu wejść na ulicę Graniczną i nią kierować się ostro pod górę.
Od samego początku można się nieco zmęczyć, bo prostych odcinków nie ma. Przechodzimy obok ostatnich hoteli, a także przez mostek, który wprowadza nas na właściwy ścieżkę. Wchodzimy do lasu i po kamieniach podchodzimy, zdobywając wysokość.
Po kilkunastu minutach wracamy na drogę asfaltową. Mijamy się z jednym chłopakiem, który leci szybko pod górę. Z lewej strony szumi potok Świeradówka.
Szlak Świeradów-Zdrój – Stóg Izerski
Maszerujemy asfaltem cały czas pod górę. Wchodzimy znowu do lasu, a potem ostatnie metry idziemy po betonie. Przy wiacie szlak skręca w lewo i robi ostatnią prostą pod kolejkę i schronisko. Trzeba się trochę namęczyć, bo przecież w ciągu niespełna 5 kilometrów podchodzimy 570 metrów pod górę.
Ostatnie kamienie doprowadzają nas najpierw pod restaurację, a następnie pod schronisko. Widać w oddali Karkonosze ze Szrenicą i Śnieżnymi Kotłami.
Schronisko na Stogu Izerskim
Przy schronisku jest już kilka osób, które spały w obiekcie i teraz wyszły na poranną kawę. Na zegarze mamy godzinę 7:30. Bufet jeszcze zamknięty, ale od strony kuchni można już coś zamówić.
Siedzimy na ławkach w przedsionku i podziwiamy widoki. Jest co oglądać, bo schronisko na Stogu Izerskim ma jedne z najlepszych widoków na stronę północną.
Kolejka gondolowa na Stóg Izerski – godziny otwarcia i cennik
Jeśli nie chce Ci się iść na nogach, to zawsze możesz na górę wyjechać kolejką. W sezonie letnim kursuje ona w tygodniu od godziny 9:00 do 16:00, a w weekendy od godziny 9:00 do 17:00.
Koszt wyjazdu do góry to 33 złote, w dół 27, a pakiet góra-dół 37 złotych. Bilety ulgowe są tańsze o kilka złotych. Co więcej, bufet w schronisku na Stogu Izerskim również otwarty jest od 9 rano.
Ze Stogu Izerskiego Głównym Szlakiem Sudeckim
Jesteśmy tam prawie godzinę i idziemy dalej. Czerwonym szlakiem, który w ubiegłych latach został zmieniony i nie prowadzi już przez Świeradowiec, idziemy na Łącznik. Przechodzimy przez szczyt, tuż obok masztu telekomunikacyjnego.
Do 2000 roku istniała na szczycie drewniana wieża widokowa. Wybudowana z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein), została oddana do użytku 29 lipca 1892. Dotrwała do 1907, kiedy to uległa zniszczeniu. Po odbudowie służyła jeszcze do lat 70. XX w.
Z powodu zaniedbań, niechęci WOP i złego stanu technicznego została rozebrana.
Łącznik 1066 m n.p.m.
Idziemy razem ze szlakiem żółtym i zielonym na Łącznik 1066 m n.p.m. Tam jest także Kamień Zośki (Sophienweg). Skręcamy w lewo i idziemy na Polanę Izerską. Droga Telefoniczna, którą teraz maszerujemy, nie należy do najatrakcyjniejszych.
4 kilometry po prostym z nielicznymi widokami. Pomysł ze zmianą szlaku tak naprawdę był beznadziejny, bo nowy wariant szlaku jest po prostu nudny. Dobry na rower, ale zły na piesze wędrówki. W międzyczasie przechodzimy jeszcze obok źródła czeskiej rzeki Izery.
Polana Izerska w Górach Izerskich
Po godzinie dochodzimy na Polanę Izerską, która jest rozległą polaną Gór Izerskich o ciekawej historii. Powstała bowiem nie w sposób naturalny, a za przyczyną człowieka. Aktualnie jest to wysokogórska łąka, gdzieniegdzie zatorfiona i podmokła. Kiedyś rósł tu las.
Zacznijmy jednak od początku. W wieku XVIII przybyli tu drwale, którzy wykarczowali las i postawili kilka bud. Osada na tyle się rozwinęła, że w XIX w. posiadała nawet swoją gospodę. Była ona zresztą popularnym miejscem wycieczek świeradowskich kuracjuszy.
Specjalnie też dla nich zbudowano prowadzącą tu Nową Drogę Izerską łączącą się ze Starą Drogą Izerską. Tam skręcamy w lewo i zmieniamy szlak na niebieski. Schodzimy po asfalcie, a następnie po leśnej ścieżce do Świeradowa.
Po drodze nad małym wyciągiem narciarskim możemy zobaczyć końcowe widoki na trasie. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i z szumem potoku łączymy się ze szlakiem czerwonym, którym maszerowaliśmy rano.
15 minut i jesteśmy już przy samochodzie, po drodze idąc jeszcze przez deptak i oglądając pamiątki. Bardzo dużo osób podobnie spędza sobotnie przedpołudnie. Sprawdź innymi szlakami, którymi można wędrować po Górach Izerskich.
Ze Stogu Izerskiego na Smrek
Wróćmy jeszcze na chwilę do Stogu Izerskiego. Od schroniska można przedłużyć sobie wycieczkę, idąc na czeską stronę na szczyt Smrek. Na nim znajduje się wieża widokowa, którą warto zobaczyć. To około 50 minut drogi od schroniska, natomiast od Łącznika, do której i tak musimy dojść to już tylko 30 minut. Później można wrócić w to samo miejsce i iść na Polanę Izerską.
Musimy za Łącznikiem przejść przez granicę z Czechami i iść cały czas za zielonym szlakiem turystycznym. Idzie się dość łagodnie, najpierw w dół, a potem do góry. Docieramy wreszcie na szczyt mierzący 1177 m n.p.m.
Na Smreku znajduje się także pomnik Theodora Körnera z 1909 roku, upamiętniający pobyt niemieckiego poety na szczycie w 1809 roku. Do wieży mamy jeszcze 5 minut. Idziemy w tamtym kierunku.
Wieża widokowa na Smreku
Stajemy pod wieżą i wąskimi schodkami pniemy się do góry. Wychodzimy na samą górę i obserwujemy fantastyczne widoki. Najbardziej ciekawią nas miejsca, które widzimy na południowo-zachodniej stronie. Musimy koniecznie dowiedzieć się, co to jest i czy można tam się dostać. Oglądamy widoki na cztery strony świata.
Po 15 minutach wracamy tym samym szlakiem, aż do schroniska, robiąc sobie kolejną przerwę na jedzenie w domku mieszkańców gór ;).
Świetna propozycja pętelki koło Świeradowa. Nie znam szlaku przed zmianą, ale uważam że ten odcinek między Łącznikiem a Polaną Izerską nie jest taki zły, fajny, spokojny odcinek lasem, czasem się widoczki przebijają. Dzięki za tę propozycję 🙂
Dzięki za relacje, ale w sumie brak podstawowej informacji tzn ile czasu zajęło wam wejście na stog izerski, godzinę? Pięć godzin?
Pozdrawiam z Świeradowa
Witam czy jest możliwość wejścia na Smerk wózkiem? Czy lepsze będzie nosidlo? Pozdrawiam.
Z wózkiem raczej ciężko, bo kamienisty szlak. Na Stóg Izerski dojdziecie, dalej kiepsko.
Dla takich widoków warto zdobyć ten szlak. Robicie kawał dobrej roboty dla polskiej turystyki.