Torfowisko Tarnawa i Bieszczadzki Worek

Torfowisko Tarnawa to jedno z kilkunastu torfowisk na terenie Bieszczadów. To także jedno z kilku udostępnionych dla ruchu turystycznego. Znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna przy granicy z Ukrainą w tak zwanym Worku Bieszczadzkim. Dwie części torfowiska oddziela mały potok i parking. Mniejsza część to około 6 hektarów i teren prawie bezleśny.

Dla uatrakcyjnienia terenu i zwiększenia ruchu turystycznego zbudowano drewniane pomosty, które ułatwiają zwiedzenie. Większa część licząca około 20 hektarów wiedzie przez łąki, potok, drewnianą kładkę i tak samo, jak w pierwszej części przez drewniane pomosty. My poznaliśmy to miejsce 09.10.2019 podczas naszego wyjazdu w Bieszczady

Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
przewodnik

Tarnawa Wyżna – Bieszczadzki Worek

Bieszczadzki Worek to mniej uczęszczane i mniej zadeptane tereny Bieszczadów. Jest to najdalej na południe wysunięty obszar w Polsce dostępny dla turysty. Określany jako teren między Bieszczadami Wysokimi a granicą z Ukrainą. Jeśli ktoś szuka spokoju, miejsc odludnych i urokliwych to powinien odwiedzić dolinę Górnego Sanu. Tam można poczuć prawdziwy bieszczadzki klimat. W okresie PRL ten teren nie był dostępny dla ruchu turystycznego. Już pierwszy krok przy zdobywaniu Bieszczadzkiego Worka stawiamy w miejscowości Stuposiany. Dalej mamy Muczne, Tarnawę Niżną, Tarnawę Wyżną (Torfowisko Tarnawa), Bukowiec, Beniowa i Sianki. 

Tarnawa Wyżna - Bieszczadzki Worek
Tarnawa Wyżna - Bieszczadzki Worek
Tarnawa Wyżna - Bieszczadzki Worek
Tarnawa Wyżna - Bieszczadzki Worek

Torfowisko Tarnawa – jak dojechać samochodem i komunikacją?

Jeśli nie wiesz jak dojechać na miejsce, to już wyjaśniam. Na Torfowisko Tarnawa w Bieszczadach dojedziemy, skręcając z drogi 896 w Stuposianach na Muczne. Po około 7 kilometrach miniemy z prawej strony Zagrodę Pokazową Żubrów. Dalej małą miejscowość Muczne, z której prowadzi ciekawy szlak na Bukowe Berdo i dojedziemy do Tarnawy Niżnej. Tam już jedziemy w prawo na Bukowiec, mając po swojej lewej stronie Ukrainę. Po kilku kilometrach docieramy na parking znajdujący się po prawej stronie. Dojazd komunikacją publiczną jest niemożliwy. Po prostu nic tam nie jeździ. 

Torfowisko Tarnawa

Torfowisko Tarnawa – mapa

Aby zwiedzać torfowisko, nie potrzebujemy szczegółowych map terenu. Będąc na parkingu, znaki pokierują nas w odpowiednim kierunki. Ogólna mapa z zaznaczonym obszarem dostępna jest na stronie wydawnictwa Compass. Więcej darmowych map w wersji online znajdziesz na naszym blogu.  

Torfowisko Tarnawa - mapa

Torfowisko Tarnawa – parking 

Przy torfowisku znajduje się parking na kilkanaście samochodów. Można tam bezpiecznie zaparkować i wybrać się na wycieczkę z pięknymi widokami na Bieszczady Wysokie. Trzeba pamiętać, że parking jest płatny. Kosztuje on 7 złotych. Opłatę uiszcza się w Stanicy Konia Huculskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Tarnawie Niżnej (stan na październik 2019). 

Torfowisko Tarnawa parking

Torfowisko Tarnawa – długość trasy

Torfowisko zostało podzielone na dwie części podzielone parkingiem. Jeśli stoimy i patrzymy na góry, to po prawej strony mamy krótszą trasę mierzącą około 600 metrów. Natomiast po lewej stronie mamy dłuższą trasę mierzącą około 1800 metrów. Nie są to długie odległości, a warto się tam wybrać. 

Torfowisko Tarnawa - długość trasy
Torfowisko Tarnawa - długość trasy

Torfowisko Tarnawa – bilety wstępu

Na Torfowisko Tarnawa w Bieszczadach obowiązują bilety wstępu, ponieważ znajdujemy się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bilety wstępu kosztują 6 złotych – bilet normalny i 3 złote – bilet ulgowy. Tak samo, jak opłatę za parking tak i tutaj wejściówki kupujemy w Stanicy Konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej. To jest stan na październik 2019, ale zawsze warto wcześniej sprawdzić stronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Torfowisko Tarnawa - bilety wstępu
Torfowisko Tarnawa - bilety wstępu
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.