Trygław głaz
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

Trygław – największy głaz narzutowy w Polsce

Trygław jest największym głazem narzutowym w Polsce i bardzo ciekawą atrakcją województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się w gminie Tychowo na terenie powiatu białogardzkiego. Dokładnie położony jest na parafialnym cmentarzu między grobami, więc lokalizacja może niektórych zadziwić. W 1954 roku został uznany jako pomnik przyrody. W dawnych czasach wierzono, że głazy narzutowe mają specjalne moce. Podobno w dwóch miejscach tychowski głaz wydaje głuchy dźwięk. Co się tam znajduje?

Trygław Tychowo

Skąd w ogóle w Tychowie znalazł się tak ogromny głaz narzutowy?

MISTRZOSTWA

Odpowiedź jest prosta – lądolód ze Skandynawii. Kamień został przetransportowany podczas ostatniego zlodowacenia. Gdy podeszliśmy do niego, to zrobił na nas duże wrażenie. W 2020 roku byliśmy przy głazie narzutowym w Mszczonowie w województwie łódzkim, ponieważ jest on drugim w Polsce. Teraz wreszcie odwiedziliśmy ten największy.

Trygław

Jak dojechać do głazu narzutowego w Tychowie?

Dojazd do głazu narzutowego w Tychowie z Koszalina zajmuje 35 minut. Musisz jechać drogą 167 przez Świeszyno, Niedalino, Retowo i Trzebiszyn. W Tychowie trzeba skręcić w ulicę Ogrodową. Bezpłatny parking znajduje się przy cmentarzu: 53.9321 16.2592. Z samochodu do głazu jest jakieś 150 metrów.

parking

Jaki jest największy głaz narzutowy w Polsce?

Obwód największego głazu narzutowego w Polsce to aż 50 metrów! Ma 16 metrów długości i 11 szerokości, a waży prawie 2000 ton. Jest tak ciężki, że z roku na rok zapada się pod swoim ciężarem o kilkanaście milimetrów. Na samym szczycie kamienia znajduje się krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. W dniu Wszystkich Świętych ustawiany jest tam polowy ołtarz i odprawiana msza święta. Na skale widać rysy, które świadczą o tym, że głaz narzutowy był wleczony przez lądolód.

krzyż
cmentarz
największy głaz narzutowy w Polsce

Legenda o Bogu Trygławie

Jeśli jest gdzieś w Polsce jakieś tajemnicze miejsce, to w większości towarzyszą mu jakieś legendy. Tak samo jest i w Tychowie. Ogólnie Trygław to bóstwo Słowian połabskich oraz Pomorzan. Jego atrybutami były czarny koń i święty dąb. Podobno pod głazem znajduje się zakopana figurka bóstwa. Inna legenda głosi, że dzięki wielkości głazu jeden z książąt potrafił na niego wjechać zaprzężoną w cztery konie karocą i dodatkowo ją zawrócić.

Legenda o Bogu Trygławie
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

1 komentarz

  • Marek Murzynski

    Gratuluję kolejnego, ciekawego fotoreportażu, tym razem z pomorskiego Tychowa.
    Zapraszam do rzucenia okiem na artykuł o Trygławie „Trzy żywioły Trygława – ziemia” i dwa kolejne, bardziej specjalistyczne, na blogu „Pradzieje Pomorza”.
    Z uwagi na to, że pozwoliłem sobie opublikwać jedno z Państwa zdjęć na swoim blogu, byłbym wdzięczny za przesłanie mi na moj adres massovia at gmail.com daty wykonania Waszych zdjęć Trygława.
    Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *