Jezioro Turkusowe
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

Jezioro Turkusowe w Wapnicy na wyspie Wolin

Jezioro Turkusowe to jedno z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się w Wapnicy niedaleko miasta Wolin oraz Międzyzdrojów nad Morzem Bałtyckim. Jezioro zaliczane jest do tych mniejszych na mapie Polski, i gdyby nie to, że ma turkusową barwę, to niczym szczególnym by się nie wyróżniało. Wszystko za sprawą kredowego dna, ponieważ przed wojną istniała tam duża kopalnia kredy. 9 lat po zakończeniu II wojny światowej zakończono wydobycie, a wyrobisko zalały wody. Rosjanie zdemontowali urządzenia, które znajdowały się w kopalni.

Jeziorko Turkusowe
Jezioro Turkusowe
Jeziorko Turkusowe

Podobne Jezioro Turkusowe znajduje się w Koninie

Piękniejsze jeziorko, bo kolor wody jest wyraźniejszy znajduje się w województwie wielkopolskim. Jezioro Turkusowe w Koninie, to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. My jeszcze tam nie byliśmy, więc musieliśmy ?pocieszyć się? tym jeziorem w Wapnicy. Wyznaczono przy nim specjalny punkt widokowy Piaskowa Góra. W okolicy przebiega niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim.

woda
woda

Jak dojechać do Jeziora Turkusowego z Międzyzdrojów i gdzie zaparkować?

My jechaliśmy ze Szczecina. Wcześniej byliśmy nad Jeziorem Szmaragdowym. Najłatwiej dojechać z Międzyzdrojów, ponieważ to tylko 7 kilometrów. Droga prowadzi przez Zalesie i Wicko do Wapnicy. Lepiej wybrać tę drogę niż od strony Wolina, ponieważ droga jest lepsza.

Przy Jeziorze Turkusowym znajduje się obszerny parking. Podobno w sezonie jest płatny – 10 złotych. Może trochę zbyt wiele, zwłaszcza że przejście do punktu widokowego zajmuje jakieś 10 minut. My byliśmy w marcu i postój mieliśmy darmowy. Współrzędne: 53.8791, 14.4405.

Jezioro Turkusowe parking

Przy parkingu znajduje się mapa turystyczna, z zaznaczonym Wolińskim Parku Narodowym, krótki opis Jeziora Turkusowego i oznakowanie szlaków turystycznych. UWAGA! W ciągu 15 minut do Piaskowej Góry można także szybko dojść z miejscowości Lubin i Wzgórza Zielonka. Tam znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne: 53.8676, 14.4367.

mapa wolińskiego parku narodowego
las

Wzgórza Lubińsko-Wapnickie

Nad jeziorem położone są Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, które są piękne i zalesione. Wyglądają dziko i są chętnie wybierane na spokojne spacery. Niestety w wodzie nie można się kąpać ani wędkować. Sztuczny zbiornik można tylko zobaczyć z punktów widokowych. Najgłębszy punkt ma ponad 21 metrów, a powierzchnia akwenu wodnego to 6,5 hektara.

wzgórze zielonka

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Paulina

    Wspaniale, że zobaczyliście dwa z najpiękniejszych jezior w województwie zachodniopomorskim o podobnym pochodzeniu – Turkusowe i Szmaragdowe 🙂 Swoje piękno ukazują najpełniej oświetlone promieniami słońca, ich barwy są wtedy niesamowite. Polecam wszystkim na własne oczy się przekonać.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *