Jezioro Turkusowe
Podróże z dzieckiem,  Zachodniopomorskie

Jezioro Turkusowe w Wapnicy na wyspie Wolin

Jezioro Turkusowe to jedno z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się w Wapnicy niedaleko miasta Wolin oraz Międzyzdrojów nad Morzem Bałtyckim. Jezioro zaliczane jest do tych mniejszych na mapie Polski, i gdyby nie to, że ma turkusową barwę, to niczym szczególnym by się nie wyróżniało. Wszystko za sprawą kredowego dna, ponieważ przed wojną istniała tam duża kopalnia kredy. 9 lat po zakończeniu II wojny światowej zakończono wydobycie, a wyrobisko zalały wody. Rosjanie zdemontowali urządzenia, które znajdowały się w kopalni.

Jeziorko Turkusowe
Jezioro Turkusowe
Jeziorko Turkusowe
FACEBOOK I IG

Podobne Jezioro Turkusowe znajduje się w Koninie

Piękniejsze jeziorko, bo kolor wody jest wyraźniejszy znajduje się w województwie wielkopolskim. Jezioro Turkusowe w Koninie, to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. My jeszcze tam nie byliśmy, więc musieliśmy ?pocieszyć się? tym jeziorem w Wapnicy. Wyznaczono przy nim specjalny punkt widokowy Piaskowa Góra. W okolicy przebiega niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim.

woda
woda

Jak dojechać do Jeziora Turkusowego z Międzyzdrojów i gdzie zaparkować?

My jechaliśmy ze Szczecina. Wcześniej byliśmy nad Jeziorem Szmaragdowym. Najłatwiej dojechać z Międzyzdrojów, ponieważ to tylko 7 kilometrów. Droga prowadzi przez Zalesie i Wicko do Wapnicy. Lepiej wybrać tę drogę niż od strony Wolina, ponieważ droga jest lepsza.

Przy Jeziorze Turkusowym znajduje się obszerny parking. Podobno w sezonie jest płatny – 10 złotych. Może trochę zbyt wiele, zwłaszcza że przejście do punktu widokowego zajmuje jakieś 10 minut. My byliśmy w marcu i postój mieliśmy darmowy. Współrzędne: 53.8791, 14.4405.

Jezioro Turkusowe parking

Przy parkingu znajduje się mapa turystyczna, z zaznaczonym Wolińskim Parku Narodowym, krótki opis Jeziora Turkusowego i oznakowanie szlaków turystycznych. UWAGA! W ciągu 15 minut do Piaskowej Góry można także szybko dojść z miejscowości Lubin i Wzgórza Zielonka. Tam znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne: 53.8676, 14.4367.

mapa wolińskiego parku narodowego
las

Wzgórza Lubińsko-Wapnickie

Nad jeziorem położone są Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, które są piękne i zalesione. Wyglądają dziko i są chętnie wybierane na spokojne spacery. Niestety w wodzie nie można się kąpać ani wędkować. Sztuczny zbiornik można tylko zobaczyć z punktów widokowych. Najgłębszy punkt ma ponad 21 metrów, a powierzchnia akwenu wodnego to 6,5 hektara.

wzgórze zielonka

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

1 komentarz

  • Paulina

    Wspaniale, że zobaczyliście dwa z najpiękniejszych jezior w województwie zachodniopomorskim o podobnym pochodzeniu – Turkusowe i Szmaragdowe 🙂 Swoje piękno ukazują najpełniej oświetlone promieniami słońca, ich barwy są wtedy niesamowite. Polecam wszystkim na własne oczy się przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *