Wielka Racza – najkrótszy szlak do schroniska PTTK z Rycerki Kolonii
Wielka Racza 1236 m n.p.m. to szczyt Beskidu Żywieckiego. Najłatwiej, najkrócej i najszybciej na szczyt dojdziesz szlakiem żółtym z Rycerki Kolonii.
- Na Wielkiej Raczy (Veľká Rača) w Beskidzie Żywieckim znajduje się schronisko PTTK,
- Oraz wieża widokowa z opisanymi panoramami.
- Schronisko PTTK jest bardzo lubiane przez turystów,
- Ze szczytu można iść szlakiem na Przełęcz Przegibek,
- W schronisku można nocować z psem, ale jest tylko 1 taki pokój, więc lepiej wcześniej dzwonić,
- Dojazd z Bielska-Białej zajmuje około 60 minut,
- Schronisko otwarto w 1934 roku,
- Polskie Towarzystwo Tatrzańskie było inwestorem obiektu,
- Szczyt należy do Korony Gór Słowacji.
My zdobyliśmy ją już kilka razy, a ostatni 14 września 2021 z dzieckiem. Kiedyś byliśmy tam w zimie, gdzie nic nie widzieliśmy, a jeszcze innym razem pięknie widzieliśmy Małą Fatrę.
Szlak na Wielką Raczę z Rycerki w Beskidzie Żywieckim – mapa trasy
Szlak żółty z Rycerki to najłatwiejsza trasa do schroniska PTTK na Wielkiej Raczy. Trasa do góry mierzy 4,4 km, a czas wejścia to około 2 godziny. Wycieczkę można przedłużyć np. o wejście na Przegibek i Bendoszkę Wielką.
Omówienie i analiza szlaku w programie „Górskie Szlaki Pod Lupą”
Omówienie i analiza tego szlaku w naszym programie „Górskie Szlaki Pod Lupą”.
Parking przy żółtym szlaku w Rycerce Kolonii
Ruszamy na szlaki Beskidu Żywieckiego decydujemy się na wejście szlakiem żółtym z Rycerki Kolonii. Jest to najłatwiejszy i najkrótszy szlak na szczyt.
Podczas śniegu w zimie najlepiej wybierać szlaki najbardziej popularne, bo one w 90 procentach są przetarte. Jedziemy z naszej kwatery w Ujsołach na parking pod Raczą.
- Jakiś czas temu na parkingu ktoś niszczył samochody. Turyści bali się tam przyjeżdżać. Władze gminy postanowiły zamontować monitoring. Od tego czasu wszystko jest w porządku,
- Współrzędne bezpłatnego parkingu na początku szlaku w Rycerce Kolonii: 49.4249, 19.0072.
Opis najkrótszego szlaku górskiego na Wielką Raczę 1236 m n.p.m. z dzieckiem
Szlak od samego dołu łagodnie wznosi się do góry. Widoki robią się coraz piękniejsze. Trasa, którą szliśmy, jest najłatwiejszym sposobem dotarcia na Wielką Raczę. Dużo osób wybiera również ten szlak z powodu dogodnego parkingu na dole.
Po zakończonej wycieczce można obok niego rozpalić ognisko, bo jest do tego specjalnie wyznaczone miejsce. Szło się bardzo dobrze bez większych wzniesień i trudności, a po ponad 2 godzinach z dzieckiem na nóżkach dotarliśmy przed drzwi schroniska.
- Szlak nie jest jakoś bardzo atrakcyjny, bo cały czas po kamieniach. Zobaczysz go dokładnie na zdjęciach,
- Po drodze jest sporo ciekawych widoków,
- Nie polecamy tego szlaku do schroniska z dzieckiem w wózku,
- Niby jest szeroka droga, ale lepiej zabrać nosidełko.
Schronisko PTTK Wielka Racza – granica Polski ze Słowacją
Weszliśmy do środka, a tam znajdowało się już kilka osób. Byli to przede wszystkim ludzie, którzy tam nocowali. Usiedliśmy w rogu sali i rozłożyliśmy swoje toboły. Poprosiliśmy o herbatkę i pocztówkę, z przepięknym widokiem z Wielkiej Raczy. Nie mogliśmy zbyt długo siedzieć w schronisku, bo wirus, więc wyszliśmy na zewnątrz.
Ktoś pytał o to, czy można nocować z psem w schronisku. Tak, ale jest tylko jeden pokój, więc lepiej dzwonić wcześniej i rezerwować. Schronisko górskie PTTK na Wielkiej Raczy to popularne miejsce.
Ogólnie całe wzniesienie jest chętnie odwiedzane przez turystów. To jeden z punktów obowiązkowych na mapie Beskidu Żywieckiego. Warto zobaczyć na te piękne krajobrazy.
Co widać ze szczytu? Panoramy z wieży widokowej
Szczyt Wielka Racza 1236 m n.p.m. owocuje w widoki, ponieważ, ponad budynkiem jest wieża widokowa, z której można zobaczyć: Beskid Śląski, Małą Fatrę, Tatry, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem i wiele innych ciekawych krajobrazów.
Zobacz, jak było podczas naszej ostatniej wizyty na górze. Wracaliśmy tym samym szlakiem. Najlepszą wiadomością było jednak to, że na kolejny dzień zapowiadali już bezchmurne niebo, a przecież my mieliśmy dalsze plany odkrywania Beskidu Żywieckiego. Po kilku godzinach górskich wojaży wróciliśmy na parking pod Raczą.
Jakim szlakiem jeszcze wejść na szczyt?
- Nasz szlak z Rycerki Kolonii opisany powyżej – najkrótsza i najłatwiejsza trasa turystyczna z dzieckiem,
- Bardzo widokowy czerwony szlak ze Zwardonia przez Skalankę,
- Czerwony szlak od Schroniska PTTK na Przegibku,
- Niebieski i zielony szlak ze Słowacji z Oščadnica, Lalík.
Uwielbiam góry zimą. Całe życie chodziłam tylko latem, a w zeszłym roku odkryłam „oblicze zimowego królestwa” i wsiąkłam totalnie. Szkoda tylko, że zimą góry są takie niebezpieczne, czasem rezygnuję z wycieczek, gdyż boję się lawiny.
Pozdrawiam, Ania!
http://likethisphlog.blogspot.com/