Wzgórza Włodzickie: Grodziszcze i ruiny wieży widokowej

Grodziszcze jest to kolejne wzniesienie w paśmie Wzgórz Włodzickich w Sudetach, które odwiedziliśmy zdobywając szczyty i miejsca w ramach projektu „wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej”. Na szczycie jeszcze jest wieża widokowa, jednak jest w takim stanie, że po protu tylko tam stoi. Nie ma możliwości udostępnienia jej turystom, no chyba żeby tylko sobie na nią popatrzyli. 

Grodziszcze mierzy 369 m n.p.m. i jest kopulastym wzgórzem o dość łagodnych zboczach. Jest wzniesieniem nad polami uprawnymi z jeszcze wystającą wieżą widokową ponad drzewa. Także z daleka jeśli ją zauważymy to na pewno rozpoznamy. Aby Wam ułatwić szukanie na mapie tego miejsca zwróćcie uwagę na tory kolejowe między stacjami Gorzuchów Kłodzki – Ścinawka Średnia. Warto skorzystać z mapy ‚Ziemia Kłodzka’ wydawnictwa Compass. My udając się od Nowej Rudy docieramy do miejscowości Bożków. Mijamy po naszej lewej stronie boisko sportowe, które przynależy do Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w tej miejscowości. Następnie zaczął się park obok Pałacu. Mniej więcej na środku parku skręcamy w prawo i jedziemy jeszcze jakieś 1300 metrów przed siebie. Mijamy tak naprawdę dwa pola i zatrzymujemy samochód na rozjeździe. Tam też widzimy tabliczki i zielony szlak. Nie spodziewaliśmy się, aby tam jakiś był. Na mapach w ogóle nie jest naniesiony. Ale miło, że był i mogliśmy sprawdzić, gdzie jest poprowadzony. Oczywiście doprowadził nas prawie na szczyt i pod wieżę widokową.

Także od pozostawionego samochodu (wyżej na mapie X) ruszyliśmy za zielonymi znakami i szliśmy za drogą po lesie przez ponad jeden kilometr, a następnie skręciliśmy w lewo i udaliśmy się miedzą między polami. Od tego miejsca cały czas kierowaliśmy się prosto, minęliśmy uprawne pola pełne cebuli i weszliśmy w las na zboczach szczytu Grodziszcze, a następnie wspinaliśmy się na najwyższy punkt. 

Tam zastaliśmy ruiny wieży widokowej, która została wybudowana przez hrabiego Antona von Magnisa, który odziedziczył tutaj dobra miejscowości Bożków i w późniejszych swoich latach kupował pobliskie ziemie. Jemu też możemy zawdzięczać budowę pałacu, parku i oranżerii w tej miejscowości. Wracając do wieży to wygląda jak zamek. W latach swojej świetności posiadała kuchnię, a czym wyżej tym był salon i sypialnia. Nawet pod koniec XIX wieku były tam dwa drewniane kioski dla odwiedzających turystów. Niestety w tym momencie są to bardzo zaniedbane ruiny. Wieża nie ma zakończenia, nie ma dachu, a po krętych schodach zostały tylko ślady na ścianie. Do samochodu wrócić należy szlakiem zielonym lub ścieżką przez pole. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Z górskimi pozdrowieniami!
Angelika i Mateusz :)

Jeden komentarz

  1. Klimatem trochę przypomina nam to wieżę widokową na Przedniej Kopie w Górach Opawskich. Historia całkiem podobna – tutaj nawet działało schronisko, a obiekt był popularnym celem spacerów mieszkańców Głuchołaz. Tyle, że funkcjonował jeszcze jakiś czas po zakończeniu II Wojny Światowej, a na wieżę fizycznie da się jeszcze wejść, choć z roku na rok jest to coraz mniej bezpieczny pomysł. Szkoda tylko, że oprócz Biskupiej Kopy polskie szczyty Gór Opawskich nie są punktami kontrolnymi odznak turystycznych, więc miejsce jest mało popularne. Mimo to zachęcamy, żeby kiedyś tam zajrzeć.
    Zdjęcia z wnętrza wieży można zobaczyć tutaj:
    http://wnaszegory.blogspot.com/2016/07/gownym-szlakiem-sudeckim-przez-gory.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *