Diadem Polskich Gór – Róg w Górach Stołowych
Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy na zdobyciu kolejnego szczytu do Diademu Polskich Gór. Był nim Róg 715 m n.p.m. leżący w Górach Stołowych. Planując jego zdobycie, można wybrać się na trasę pętlę z Łącznej, która nie liczy więcej niż 10 kilometrów.
Wycieczka na Róg 715 m n.p.m. – Góry Stołowe | Mapa trasy
14.04.2019 | Szlak rozpoczyna się przy ZOO Farmie w Łącznej. Początkowo idziemy z kolorem niebieskim i w pewnym momencie po przejściu kilkuset metrów skręcamy w prawo. Idziemy chwilę między domami, a potem wchodzimy do lasu. Powoli zdobywamy wysokość. Nie tracimy sił, bo podejście nie jest zbyt trudne.
Po lewej stronie mijamy szczyt Drogosz 681 m n.p.m. i wychodząc co jakiś czas na łąki, ostatecznie wchodzimy do lasu. Tam wędrujemy w poszukiwaniu naszego głównego celu. Róg jest najwyższym wzniesieniem w tej części Gór Stołowych. Jest to wzniesienie, które niczym się nie wyróżnia. Po jego zachodniej stronie znajduje się kaplica pod wezwaniem świętej Anny.
Sam wierzchołek nie jest oznaczony. Najlepiej go szukać przy pomocy nawigacji. Znajdujemy go kilka metrów od szlaku, wśród lasu. Robimy zdjęcie i lecimy dalej. Schodzimy trochę niżej i spotykamy tabliczki wskazujące kierunek. Tam jest także najlepszy punkt widokowy na naszej trasie. Niestety jest taka pogoda, że mało co widać. Chwila przerwy i stajemy na Strażniczym Narożu. Jest to punkt na drodze głównej między Mieroszowem i Chełmskiem Śląskim.
Strażnicze Naroże 649 m n.p.m.
Chwilę maszerujemy wzdłuż granicy za szlakiem koloru zielonego. Nie trwa to długo, bo wychodzimy z lasu i jesteśmy na pokaźnej łące. Szlak tam jest kiepsko oznaczony i trzeba uważać, żeby się nie zgubić. Trasa prowadzi nas po polnej drodze ogrodzonej pastuchem. Widzimy już domy miejscowości, w której mamy zaparkowany samochód.
Ostatni odcinek to przejście asfaltem prosto na parking. Gdy doszliśmy na miejsce, to pogoda poprawiła się i zrobiło słonecznie. Jadąc w stronę Chełmska Śląskiego, warto zjechać na pobocze po przejechaniu Strażniczego Naroża. Tam na zakręcie znajduje się platforma widokowa, z której można sporo zobaczyć. Parking jest na poboczu.
W Polsce zobacz jeszcze: Park Lotników Polskich w Krakowie, Puck i Klif Orłowski.
Dzięki za opis i zdjęcia. Gdyby nie Diadem Gór Polskich to nie wiedziałbym, że taki szczyt istnieje. Cieszę się, że dzięki odznakom, łatwiej jest stawiać sobie nowe cele i odkrywać nieznane zakątki. Widoczków z pewnością nie zabraknie, a z pewnością na szlaku tłumów się nie uświadczy.
Dla niezmotoryzowanych dodam, że Róg najlepiej przejść w sezonie letnim na trasie od Mieroszowa do Lubawki, za pomocą pociągów Kolei Dolnośląskich. Do Lubawki pociągi dojeżdżają przez cały rok, zaś do Mieroszowa w letnie weekendy (pociągi z Wrocławia do Skalnego Miasta).