Dolina Szklarki – Słoneczne Skały, jaskinie i szlaki turystyczne
Dolina Szklarki to urokliwa i malownicza dolina położona w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdująca się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Jest jedną z najdłuższych dolin na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Rozciąga się na długości 9 km od Jerzmanowic przez Szklary do Dubia. Jest też dolinką, którą poznaliśmy najmniej, ponieważ już nam brakło czasu.
Do tej pory odwiedziliśmy:
- Dolinę Będkowską,
- Dolinę Aleksandrowicką,
- Dolinę Bolechowicką i Kobylańską,
- Dolinę Mnikowską,
- Wąwóz Podskalański,
- Dolinę Nielepicką,
- Dolinę Eliaszówki,
- Dolinę Brzoskwinki,
- Dolinę Racławki,
- Dolinę Grzybowską i Dolinę Rudawy,
- Dolinę Kluczwody.
Jak dojechać do Doliny Szklarki z Krakowa?
Doliny Krakowskie znajdują się blisko Krakowa i są częstym celem spacerów mieszkańców tego miasta i okolic. Dolina Szklarki jest oddalona od centrum miasta około 30 km. Dojazd do niej z centrum Krakowa zajmuje około 40 minut, drogą numer 94. W Jerzmanowicach trzeba skręcić w lewo. Podróżując samochodem, trzeba pamiętać, że przy wejściu na szlak nie ma parkingu dla turystów, auto można zostawić w południowej części Szklar przy kościele Maksymiliana Kolbego. Współrzędne geograficzne: 50.178090, 19.714717.
Szlaki turystyczne w Dolinie Szklarki – mapa najciekawszego
Szlak czerwony to główny i okrężny szlak, który prowadzi przez najciekawsze zakątki Doliny Szklarki. Obejmuje zachodnie i wschodnie zbocze doliny. Ma długość około 6 km, czas wędrówki pieszej to około 2 godziny. Posiada kilka stromych wejść i zejść dlatego nie ma możliwości przejechania trasy wózkiem. Trasa należy do najbardziej popularnych a dzięki temu, że ma zarówno początek jak i koniec w miejscowości Szklary.
Stanowi to duże ułatwienie dla osób podróżujących autem, które można zostawić w południowej części Szklar. Ze Szklar szlak przechodzi przez cały rezerwat, następnie pnie się w górę przez pola uprawne Wyżyny Olkuskiej, skąd można podziwiać rozległe widoki. Dalej szlak prowadzi w dół doliny aż na dno, by następnie przeprowadzić przez drogę na zachodnie zbocze doliny. Prowadzi odkrytymi terenami w pobliżu dużych ostańców wierzchołkowych. Czerwony szlak zaznaczyliśmy na poniższej mapie turystycznej.
W Rezerwacie Dolina Szklarki znajduje się także szlak zielony idący z Doliny Będkowskiej przez Łazy, Dolinę Szklarki do Jerzmanowic oraz szlak żółty, z Wierzchowia przez Dolinę Bolechowicką, Karniowice, Dolinę Kobylańską, Będkowice, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki, Dolinę Racławki do Paczółtowic.
Oprócz pieszych szlaków turystycznych są także liczne szlaki rowerowe umożliwiające zwiedzenie tych bardzo atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie dolinek.
Skały w Dolinie Szklarki: Słoneczne Skały, Kalwaria Jerzmanowicka i Łyse Skały
Zwiedzanie Doliny Szklarki ułatwia przejezdna samochodem droga asfaltowa. Jednak aby lepiej móc przyjrzeć się licznym ostańcom wierzchołkowym warto wybrać się na wycieczkę pieszą. Największe z ostańców to: Witkowe Skały, Łyse Skały, Chochołowe Skały, Brodło, Kozłowe Skały, Cisówki, do znanych zaliczyć można również Bukową Górę oraz Kalwarię Jerzmanowicką z drogą krzyżową.
Niektóre z ostańców są wykorzystywane przez amatorów wspinaczki górskiej. Najpopularniejszy rejon wspinaczkowy w Dolinie Szklarki to Słoneczne Skały, które posiadają około 220 dróg wspinaczkowych, z których prawie wszystkie są obite ringami i posiadają stanowiska asekuracyjne.
Brodło jest najwyższym szczytem Szklar
Najwyższym szczytem Szklar jest Brodło. Jest to wapienna skała znajdująca się na wschodnim zboczu Doliny Szklarki. Na jego szczycie znajduje się krzyż, a pod skałą położony jest niedawno wybudowany kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbe. Ściany Brodła mają wysokość do 30 metrów. Łącznie posiada około 14 dróg wspinaczkowych, które są udostępnione do wspinaczki skalnej. 12 z 14 dróg posiada zamontowaną asekurację.
Jaskinie w Dolinie Szklarki
Na dnie doliny płynie potok Szklarka a w jego korycie można podziwiać wapienne skałki karbońskie oraz martwice wapienne. Największą atrakcją dla speleologów może być jedna z kilku występujących tu jaskiń. Jaskinie w zachodniej części to Szeroki Awen, Ciasny Awen oraz Lisia Jama. Dwie pierwsze uważane są za jedne z najtrudniejszych jurajskich pionowych jaskiń. Również niewielka, w głębi ciasna licząca 44 metry Jaskinia Kręta znajdująca się w najdalej na północ wysuniętej skale Krętych Skał, może zainteresować bardziej wprawionych miłośników tego typu atrakcji.
Zbocza Doliny Szklarki są zalesione i pokryte licznymi skałkami wapiennymi. Stanowią one o wiele bardziej interesującą atrakcję niż samo dno doliny. W miejscowości Dubie u wylotu Doliny znajdują się stawy hodowlane, które zostały założone w 1850 roku przez rodzinę Potockich. Ich długa historia przetrwała i do chwili obecnej prowadzona jest hodowla ryb. Miłośników wędkarstwa zapewne zainteresuje fakt, że można złowić tu pstrąga lub inną rybę łososiową. A gdy będziesz jeszcze w Jerzmanowicach, to koniecznie odwiedź Źródło Pióro, które znajduje się tuż przy drodze głównej.