Bochnia – miasto soli! Atrakcje, które warto zobaczyć, ciekawe miejsca

Bochnia to malownicze miasto w południowej Polsce, słynące z pięknych krajobrazów i bogatego dziedzictwa historycznego. Znajduje się tu wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Główną atrakcją jest Kopalnia Soli – najstarsza kopalnia soli w Polsce! Można tutaj poznać historię powstania tego miejsca oraz odkryć wspaniały podziemny świat. Innym popularnym miejscem jest kościół świętego Mikołaja czy Muzeum Motyli Arthropoda. 

Do Bochni mamy blisko, ponieważ mieszkamy około 40 minut drogi od miasta. Najczęściej przejeżdżamy przez nie w drodze z Krakowa, gdy nie chcemy jechać A4 przez Brzesko. Często mamy w tych okolicach reportaże ślubne, dlatego kilkanaście razy w roku odwiedzamy Bochnię. Kiedyś już zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Bochni oraz Muzeum Motyli. Oba miejsca odwiedziliśmy podczas jednego dnia. Tym razem wybraliśmy się na chwilę na spacer po uliczkach miasta. Było bardzo zimowo, a że jest grudzień to wszędzie zaczęło się robić świątecznie.

Bochnia atrakcje
Bochnia atrakcje
Zegar przy Rynku

Kopalnia Soli w Bochni

Obowiązkową atrakcją jest kopalnia soli. Ta bocheńska jest najstarszą kopalnią soli w Polsce! Chociaż jest mniej popularna od sąsiedniej Kopalni Soli Wieliczka, to w niczym jej nie ustępuje. Zwiedzanie rozpoczyna się przy szybie Campi i całą trasę pokonuje się z przewodnikiem. Obowiązują bilety wstępu oraz godziny otwarcia. Polecamy zakup biletów online, żeby nie stać w kolejce. Zwiedzanie trwa około 3 godziny. Na trasie przewodnik opowiada różne historie, a dodatkowo można obejrzeć liczne multimedia. Zobacz więcej informacji o zwiedzaniu Kopalni Soli w Bochni.

Bochnia atrakcje
Kopalnia Soli w Bochni

Muzeum Motyli Arthropoda

Koniecznie podczas zwiedzania Bochni trzeba zobaczyć Muzeum Motyli Arthopoda. W tym niewielkim muzeum zobaczysz wielką kolekcję, ponad 5000 motyli! Jest to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Małopolsce. Czas zwiedzania wystawy to około 30 minut. Kolekcja znajduje się na dwóch piętrach. Wszystko wygląda naprawdę imponująco. Zobacz naszą wizytę w Muzeum Motyli Arthropoda

Bochnia atrakcje
Muzeum Motyli

Co warto zobaczyć w Bochni?

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć w okolicy centrum. My zatrzymaliśmy samochód przy ulicy Brackiej. Jest tam plac gen. Leopolda Okulickiego. Spokojnie możesz także zatrzymać się przy sąsiednich ulicach. W tygodniu pamiętaj o strefie płatnego parkowania. Płaci się w parkomatach. Trzeba podać numer rejestracyjny. My za 3 godziny zapłaciliśmy 7 złotych. 

Na placu generała Leopolda Okulickiego stoi jego pomnik postawiony tam w 1996 roku. Okulicki był polskim wojskowym i ostatnim dowódcą Armii Krajowej. Dalej warto wybrać się na planty znajdujące się przy ulicy Regis. Tam na ich rogu stoi pomnik upamiętniający ludzi poległych za wolność w latach 1914-1920. W tym parku znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, dlatego zachęcamy, aby wejść tam na chwilę i poczęstować się różnymi materiałami o Bochni i okolicy. Tak właściwie, to od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie. Zawsze można zapytać o atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć. Obok jest tężnia solankowa dostępna dla każdego. 

Co warto zobaczyć w Bochni?
Kierunek planty
przewodnik

W każdym mieście dla nas punktem obowiązkowym do zobaczenia jest Rynek. Podobno patrząc na niego, to można ocenić, czy miasto jest ładne, czy nie. Nie wiem, czy faktycznie tak jest. Gdy dotarliśmy do serca miasta, to stały tam dwie choinki przygotowane w związku z okresem świątecznym. W Rynku stoi pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Został on wzniesiony w 1871 roku. Można powiedzieć, że z Kazimierzem Wielkim kojarzą się bardzo dobre i pomyślne czasy Bochni. Obok znajduje się fontanna multimedialna, która w okresie zimowym jest cała zasypana śniegiem.

Co warto zobaczyć w Bochni?
Co warto zobaczyć w Bochni?
Co warto zobaczyć w Bochni?
Rynek w Bochni

W rogu stoi okazały budynek będący Muzeum im. prof. Stanisława Fischera. Można w nim zobaczyć kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego, poznać historię i dzieje Bochni, zobaczyć wykopaliska archeologiczne, czy obejrzeć, jak wyglądają tradycje piśmiennictwa. W muzeum obowiązują bilety wstępu oraz określone godziny otwarcia. Szczegóły znajdziesz na stronie muzeum.

Tuż przy Rynku góruje nad budynkami wieża kościoła świętego Mikołaja. Warto zajrzeć na chwilę do świątyni. Obok niej znajduje się zabytkowa drewniana dzwonnica.

Miasto w Małopolsce
Miasto w Małopolsce
Kościół św. Mikołaja

Polecamy podejść do szybu Sutoris. To podobno w tym miejscu święta Kinga pierwszy raz odnalazła sól, ale to tylko legenda. Naprzeciwko szybu jest mały plac, na którym stoi pomnik św. Kingi i księcia Bolesława Wstydliwego. Oprócz tego, na ścianie możemy zobaczyć Bochnię z lotu ptaka.

Miasto w Małopolsce
Miasto w Małopolsce
Miasto w Małopolsce
Miasto w Małopolsce
Szyb Sutoris

Popularnym miejscem w Bochni, które chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi to Park Rodzinny „Uzbornia”. Znajduje się tam kolorowy plac zabaw, ścieżki piesze, ławki do odpoczynku, skatepark czy punkt widokowy. Przy parku można spokojnie zaparkować. Jeśli wierzysz w uzdrawiającą moc wody, to musisz pojechać do Kaplicy na Murowiance. Pochodzi ona z XVIII wieku. W środku można zobaczyć figurę Matki Bożej Anielskiej.

Czasami podczas spaceru zobaczysz małe tabliczki. Na nich jest przedstawiona informacja o danym miejscu. Dodatkowo zobaczysz czarne wagoniki. Jest to szlak turystyczny po mieście, dzięki któremu możesz poznać historię Bochni, ale nad ziemią. Takie tabliczki znajdziesz np. w Rynku, przy szybie Campi, plantach, budynku administracyjnym kopalni czy szybie Władysław. Ta trasa to NaCl Bocheński Szlak Solny „Na świecie” im. Świętej Kingi.

Rynek
Rynek
Rynek
Wagoniki na trasie po mieście

Co warto zobaczyć w okolicy?

Zwiedzanie Bochni zajmie Ci 2-3 dni. Przy okazji warto poznać również najbliższą okolicę. Oprócz Krakowa, warto pojechać do Nowego Wiśnicza i zobaczyć zamek. Na spokojny spacer polecamy Las Kolanowski. Warto poznać historię Grodziska w Chełmie oraz pojechać na rowery do Puszczy Niepołomickiej. W Lipnicy Murowanej możesz poznać historię dawnego królewskiego miasta, a gęsto w lesie zobaczyć Kamienie Brodzińskiego.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.