Dolina Białej Wody w Tatrach Słowackich – szlak z Łysej Polany na Polanę Biała Woda
Dolina Białej Wody znajduje się w Tatrach Słowackich tuż przy granicy z Polską na wysokości Schroniska w Dolinie Roztoki oraz Morskiego Oka. Prowadzi tamtędy niebieski szlak z Łysej Polany. Szlak do Doliny Białej Wody jest zamknięty w zimie, a nawet do 15 czerwca, więc my wybraliśmy się tylko do Polany Biała Woda.
TATRY – SZLAKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH I ZAAWANSOWANYCH
Parking przy Dolinie Białej Wody w Tatrach Słowackich
Dojazd do parkingu przy Dolinie Białej Wody nie powinien sprawić problemów, ponieważ musisz kierować się za znakami nad Morskie Oko. Tam przed rondem i przy moście po słowackiej stronie będzie niebieski szlak. Parking znajduje się po polskiej lub słowackiej stronie na Łysej Polanie. Oba są płatne, ale polecamy Ci parkować po słowackiej. Dlaczego?
Na parking po polskiej stronie musisz wykupić wcześniej bilet przez e-bilety. Cena zależna jest od terminu. My płaciliśmy 25 złotych, ale w sezonie lub święta możesz zapłacić nawet 45 złotych. Co więcej. Kupiliśmy bilet na Łysą Polanę, a parking okazał się zamknięty. Na miejscu zadzwoniliśmy do TPN-u i Pani w informacji powiedziała, że nikt specjalnie dla jednego samochodu nie będzie parkingu otwierał i powiedziała, żeby jechać na Palenicę Białczańską – to 1,2 km dalej.
Dlatego z takim podejściem ludzi z TPN-u do turystów, to polecamy parkowanie po słowackiej stronie.
- Współrzędne parkingu na Łysej Polanie: 49.2631, 20.1168.
Mapa szlaku turystycznego do Doliny Białej Wody
My musieliśmy rozpoczynać wycieczkę z parkingu na Palenicy Białczańskiej, ale Tobie podrzucamy mapę ze szlakiem od Łysej Polany od słowackiej strony.
- Cała Dolina Białej Wody – Bielovodská dolina mierzy 10 kilometrów,
- Długość szlaku do Polany Biała Woda – 3,4 km,
- Czas przejścia – 1 godzina,
- Na szlaku brak utrudnień,
- Bez problemów możesz tam dojechać z dzieckiem w wózku.
Opis szlaku z Łysej Polany do Polany Biała Woda
Tuż obok mostu mieliśmy wejście na niebieski szlak. Było sporo drogowskazów, więc dobrze wiedzieliśmy, gdzie mamy iść. Szliśmy cały czas wzdłuż rzeki Biela voda. W jednym momencie widzieliśmy nawet drogę asfaltową z prawej strony prowadzącą nad Morskie Oko.
My szliśmy cały czas po szerokiej drodze. Nie było tam większych wzniesień. Co chwilę zatrzymywaliśmy się, aby zrobić zdjęcia, ponieważ widoki zachwycały. Dolina Białej Wody to fajna alternatywa dla zatłoczonych szlaków w Tatrach po polskiej stronie.
Spokojnie możesz się tam wybrać z dziećmi lub nawet z dzieckiem w wózku, ponieważ trasa jest bardzo przyjemna. Po drodze była jedna drewniana wiata turystyczna, w której można zrobić sobie przerwę. Trasa minęła nam bardzo szybko, a na końcu szlaku czekała na nas Polana Biała Woda.
Polana Biała Woda w Tatrach Słowackich
Polana Biała Woda jest jedną z najdłuższych dolin w Tatrach. Niegdyś znajdowały się na niej szałasy pasterskie. Niemiecki książę Christian Hohenlohe zakupił te tereny i zniósł pasterstwo. Postanowił w 1900 roku wybudować tam domek dla leśników. Obecnie na polanie stoi leśniczówka, jest drewniana wiata, ławeczki oraz źródełko. Napotkaliśmy także szlaban i informacje, że szlak Doliną Białej Wody jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca.
Zobacz także 5 łatwych szlaków w Tatrach Słowackich.
Co widać ze szlaku? Młynarz, Rysy i Wysoka
Polana w Dolinie Białej Wody obfituje w piękne widoki, zwłaszcza na Rysy, Młynarz i Wysoką. Oprócz tego mogliśmy zobaczyć: Batyżowiecki Szczyt, Kończysta, Żelazny Szczyt, Niżne Rysy, Spadowa Kopa, Żabia Czuba, Hińczowa Turnia, Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Roztocka Czuba, Zagonny Wierch, Dziad.
Gdzie iść dalej?
Dalej szlakiem niebieskim możesz iść Doliną Białej Wody na Polana Pod Vysokou i do Litvorová dolina, a później na Prielom (Rohatka) lub Poľský hrebeň.