Park Dubie, Dolina Racławki i szlak do Wąwozu Stradlina
Dolina Racławki to świetny kierunek dla wszystkich, którzy chcą poznawać ciekawe krajobrazy, w szczególności wszelkie formy geologiczne i to bez dużej ilości turystów na szlakach. Znajduje się ona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy miejscowościami Racławice i Dubie. Warto w tym miejscu zaznaczyć jedną ważną kwestię.
Racławice, od których zaczyna się Dolina Racławki to inna miejscowość niż te Racławice, które były miejscem bitwy podczas insurekcji kościuszkowskiej. Sama dolina jest za to kontynuacją Doliny Czubrówki.
Dolina Racławki to jedno z urokliwych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej, omijanej przez turystów. Brak tłumów na szlaku nie jest spowodowany brakiem pięknych widoków. Wręcz przeciwnie. Widoki tu są jeszcze piękniejsze dzięki temu, że nieliczni turyści nie mają tak dużego wpływu na otoczenie. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi to miejsce, może zaznać spokoju i chłonąć piękno czystej przyrody. Do tej pory odwiedziliśmy kilka innych Dolinek Krakowskich:
- Dolinę Będkowską,
- Dolinę Aleksandrowicką,
- Dolinę Bolechowicką i Kobylańską,
- Dolinę Mnikowską,
- Wąwóz Podskalański,
- Dolinę Brzoskwinki,
- Dolinę Nielepicką,
- Dolinę Eliaszówki,
- Dolinę Grzybowską i Dolinę Rudawy,
- Dolinę Kluczwody,
- Dolinę Szklarki.
Jak dojechać do Doliny Racławki i gdzie zaparkować?
Najłatwiej do Doliny Racławki dojechać z Krakowa, najbliższego, największego miasta. Od dawnej stolicy Polski do doliny jest jedynie 30-40 minut drogi samochodem. Aby dojechać, musisz kierować się na Bronowice Małe Wschód i na Dubie. Dokładnym punktem, jaki powinniśmy obrać, kierując się autem do rezerwatu, jest Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie. Znajduje się tylko 500 metrów od dużego i wygodnego parkingu rezerwatu. Na dodatek to właśnie ten parking stanowi początek trzech szlaków turystycznych Rezerwatu Doliny Racławki.
Parking jest bezpłatny, a przy nim znajduje się plac zabaw, stadion piłkarski oraz skały o ciekawych nazwach związanych z tym boiskiem: Jupiter, Murawa, Piłka, Trybuna, Brama i Słupek. Współrzędne parkingu przy Parku Dubie: 50.156159, 19.694404
My w planach mieliśmy spacer wzdłuż Potoku Racławka do Wąwozu Stradlina, dlatego wybraliśmy parking najbliżej szlaku, który znajduje się kilkset metrów wyżej: 50.159492, 19.691363.
Skąd wzięła się nazwa?
Dnem doliny płynie potok Racławka, od którego wzięła się nazwa doliny. Sam potok jest dopływem Rudawy i ma długość 16,5 km. W całości znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jego początek nie ma jednak źródeł w Dolinie Racławki, tylko w północnej części Czubrowic. Stamtąd przepływa przez Dolinę Czubrówki, wpływa w dolinę o tej samej nazwie i płynie do Dubia. Tam łączy się z potokiem Szklarką i tak aż do Rudawy.
Rezerwat przyrody Dolina Racławki
Na terenie Doliny Racławki znajduje się krajobrazowy rezerwat przyrody. Położony jest na terenie dwóch większych ośrodków ochrony przyrody – Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i w obszarze Natura 2000 o tej samej nazwie.
Sam rezerwat został utworzony w 1962 roku. Na początku miał zaledwie 62 hektary powierzchni, jednak w 1990 uległ powiększeniu i zajmuje 473 hektary. Dokładniej obejmuje obecnie dno doliny na długości ponad 3 km oraz przyległe partie zboczy między Paczółtowicami a Dubiem.
Wcześniej wspomniane zbocza doliny są strome i niekiedy skaliste. Dno doliny jest zaś porośnięte lasami liściastymi, a dokładniej formacjami lasów bukowych, grądowych i łęgów olszowych. Na terenie rezerwatu stwierdzono też obecność aż 27 gatunków roślin chronionych. Wśród nich bogatą reprezentację ma rodzina storczykowatych. Z tego grona można zobaczyć tu:
- Buławnika mieczolistnego, bardzo rzadką roślinę,
- Żłobika koralowego, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowi jedno z większych jego stanowisk w Polsce,
- Kruszczyka szerokolistnego – gatunek dość pospolity w Polsce, cechujący się dużą zmiennością przez krzyżowanie się z innymi gatunkami kruszczyków,
- Obuwik pospolity ochrzczony tytułem najpiękniejszym ze wszystkich polskich storczykowatych.
Występują tu również cztery pomniki przyrody w postaci drzew – trzech buków i lipy. Racławka, która płynie doliną, sprawia, że jej dno urozmaicone jest jarami, basenikami, niewielkimi wodospadami i bystrzami. Także osoby lubiące jaskinie znajdą tu coś dla siebie. Przez Jaskinię Żarską przechodzi żółty szlak turystyczny, dzięki czemu możliwe jest jej zwiedzanie.
Szlaki turystyczne Doliny Racławki – mapa naszej trasy
- Wcześniej wspomniana została żółta, geologiczna ścieżka dydaktyczna przez Jaskinię Żarską. Ma ona postać zamkniętej pętli. Zaczyna się od parkingu w Dubiu i prowadzi przez Wąwóz Żarski do Doliny Szklarki i z powrotem.
- Niebieska, przyrodnicza ścieżka dydaktyczna ciągnie się także od parkingu w Dubiu, do Źródła Bażana, wąwózu Stradlina i Komarówkę do dna doliny. Razem z nią idzie żółty szlak zwany Szlakiem Dolinek Jurajskich. My doszliśmy do Wąwozu Stradlina i musieliśmy wrócić, ponieważ Maja była w wózku.
- Na terenie doliny znajduje się także czerwona, geologiczna ścieżka dydaktyczna. Zaczyna się w tym samym punkcie co dwie wyżej wymienione, obok kamieniołomu w Dubiu, ciągnie się dnem wąwozu Zbrza do dna doliny.
W tym wpisie możesz zobaczyć zdjęcia ze ścieżki numer 2, a poniżej mapa tej trasy. My korzystaliśmy z mapy wydawnictwa Compass podczas zwiedzania dolinek.