Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej Rudy jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych wartych zobaczenia w województwie śląskim w Krainie Górnej Odry. Obecnie to miejsce tętni życiem i na bieżąco prowadzone są prace mające na celu odrestaurowanie stacji. Oprócz obejrzenia zabytkowego taboru masz szansę na przejazd wąskotorówką.

zobacz także Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce – woj. małopolskie

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Jak dojechać do Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach?

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach (stacyjkoworudy) znajduje się 30 minut od Gliwic i 16 minut drogi z Rybnika. Musisz kierować się na Rudy drogą 920 z Rybnika lub 919 z Gliwic. Stacja zlokalizowana jest poza centrum miejscowości obok budynku Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Tuż przed wejściem znajduje się bezpłatny parking.

  • Współrzędne parkingu przy skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach: 50.1900, 18.4638.
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach parking

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

Kolej Wąskotorowa Rudy czynna jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałek stacja jest nieczynna.

  • Od wtorku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00,
  • W sobotę i niedzielę w godzinach 10:30 – 18:30.
  • Wejście na teren stacji jest bezpłatne,
  • Czas zwiedzania to około 30 minut.
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Co można zobaczyć na terenie zabytkowej stacji?

W Rudach do zobaczenia są unikatowe lokomotywy i wagony z różnych okresów. Można się przejechać drezyną, a także zwiedzić muzeum kolejnictwa. Aktualnie można przejechać się kolejką dwiema trasami: Rudy-Rybnik Stodoły-Rudy bądź Rudy-Stanica-Rudy. Zobacz rozkład jazdy tutaj.

Znajduje się tam również przepiękny XIX-wieczny budynek trzytorowej lokomotywowni, który w tym momencie ma charakter skansenu. Uwagę przyciągają parowozy: Las 49 oraz PW53, a także elektrowóz Siemens z 1896 roku czy wyprodukowana poza granicami Polski aż w Bukareszcie – spalinowa lokomotywa Faur Lxd2. Z dodatkowych atrakcji dla dzieci warto wspomnieć o parku linowym, bo które dziecko nie lubi sobie poskakać po drzewach? Rodzice w tym momencie mogą mieć chwilę odpoczynku. Wracając jeszcze do kuźni, warto wspomnieć, iż znajduje się tam bardzo dużo różnorodnych eksponatów z zakresu rzemiosła.

poznaj więcej atrakcji turystycznych w województwie śląskim

Co można zobaczyć na terenie zabytkowej stacji?
przewodnik
Co można zobaczyć na terenie zabytkowej stacji?
Co można zobaczyć na terenie zabytkowej stacji?

Odrobina historii

Pokrótce, dlaczego właśnie tam znajduje się kolej wąskotorowa? Oczywiście, dlatego że było takie zapotrzebowanie. W momencie kiedy na Śląsku powstał przemysł wydobywczy i hutniczy, zakłady, które się tam pobudowały potrzebowały taniego środka transportu. Zaletą były też lekkie wagoniki, które popychane były ręcznie. Trasa tej kolejki liczyła niegdyś 51 kilometrów. Dzisiaj wykorzystywane jest już tylko 6 kilometrów na odcinkach wymienionych wyżej.

Cała linia kolejowa została wpisana do rejestru zabytków, co dało możliwość chronienia jej prawem i tak naprawdę uratowania. Dzięki temu mamy możliwość zobaczenia trochę historii, a jest co oglądać i czego się uczyć.

Skansen Rudy
Skansen Rudy

Czy warto się tam wybrać?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kolejnictwa i zabytków to jak najbardziej. Kolejka Wąskotorowa Rudy Raciborskie dzięki inwestycjom stała się bardziej nowoczesna i atrakcyjna dla turystów. Ciekawy jest fakt, że być może w przyszłości kolejka rudy zostanie reaktywowana i będzie funkcjonować na Śląsku.

W dodatku w okolicy znajduje się również Zespół Pałacowo-Klasztorny z otaczającym go parkiem. Jeżeli dla kogoś samo zwiedzanie muzeum kolejnictwa to za mało, to warto się tam wybrać. Jak widać Śląsk bardzo wiele nam oferuje. Nie trzeba jechać poza granice Polski, żeby fajnie spędzić wakacje i czas z rodziną. Jeszcze z takich ciekawostek to, co roku odbywa się Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki. Odbywają się oczywiście przejazdy wąskotorówką, zwiedzanie stacji z przewodnikiem, parada lokomotyw i pokazy w kuźni kowala, które na pewno robią wrażenie.

tabor kolejowy
tabor kolejowy

Co warto zobaczyć w okolicy?

tabor kolejowy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.