Kraina Górnej Odry i okolice – powody, dla których warto odwiedzić zieloną część Śląska

Kraina Górnej Odry to niezwykłe miejsce w województwie śląskim, które jest trochę na uboczu, w porównaniu do innych atrakcji całego województwa. Znajduje się tuż przy granicy z Czechami w okolicy Raciborza, Rybnika czy Wodzisławia Śląskiego. Są to niezwykłe malownicze tereny, na które składają się lasy, wody, tereny uprawiane przez rolników czy niewysokie pagórki. Około 30% powierzchni Krainy Górnej Odry stanowią lasy, dlatego określana jest płucami śląska. I kto powiedział, że Śląsk to tylko kopalnie? Poniżej opis atrakcji, które się tam znajdują i mapa z zaznaczonymi miejscami.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Kraina Górnej Odry

Racibórz

Racibórz to miasto na Śląsku, które przyciąga swoją architekturą, zabytkami, folklorem i zielonymi terenami. Co ciekawego można tam zobaczyć? Przede wszystkim zamek z kaplicą, Arboretum Bramy Morawskiej, mury miejskie. Nad rzekę Odrę prowadzą przepiękne bulwary, które znajdują się blisko Parku Zamkowego. Serce miasta stanowi Rynek, na którym znajduje się kościół św. Jakuba.

Kraina Górnej Odry

Rezerwat Łężczok – jedna z głównych atrakcji Krainy Górnej Odry

Główną atrakcją Rezerwatu Przyrody Łężczok są stawy: Salm Mały, Salm Duży, Babiczak, Grabowiec, Tatusiak, Ligotnik, Markowiak i Brzeziniak. Roślinność, która się tam znajduje jest unikatowa. Na terenie rezerwatu znajduje się jeden zabytkowy obiekt – dworek myśliwski w południowej części rezerwatu. Przez Łężczok przechodzą też dwa długodystansowe szlaki turystyczne: Szlak Husarii Polskiej oraz Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych.

Kraina Górnej Odry

Arboretum Bramy Morawskiej

Pod tą nazwą kryje się ogród botaniczny, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krainie Górnej Odry. Dominują tutaj drzewa i krzewy. Główną atrakcją jest naturalna część lasu, w której znajdują się nawet 200-letnie drzewa. Z platformy widokowej można oglądać Zaczarowany Ogród, który zachwyca swoimi barwami. Znajduje się tam również mini ZOO.

Kraina Górnej Odry
przewodnik

Ruiny pałacu w Łubowicach

W Łubowicach po pałacu, w którym mieszkał poeta Joseph von Eichendorff pozostały tylko ruiny. Mieszkańcy Łubowic oraz Centrum Kultury i Spotkań starają się dbać o ten teren, dlatego park wokół tych ruin stanowi malownicze i romantyczne miejsce. Plotka głosi, że pod zamkiem znajdują się tunele, które prowadzą do okolicznych wsi.

Kraina Górnej Odry

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM

Kolejka Wąskotorowa Rudy

Kolejka Wąskotorowa Rudy to zabytkowa stacja udostępniona dla turystów. Zgromadzono tam wiele eksponatów, w tym lokomotywy i wagony. Skansen organizuje również przejazdy turystyczne na trasach Rudy-Rybnik, Stodoły-Rudy, Rudy-Stanica-Rudy. Jadąc taką kolejką można podziwiać m.in. Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich„. Z przewodnikiem można zwiedzać kuźnię kowalską, odwiedzić muzeum czy lokomotywownię, a także przejechać się drezyną.

Kraina Górnej Odry

Rudy – zespół klasztorno-pałacowy

Zespół klasztorno-pałacowy, który ostał się po cystersach. W tym momencie znajduje się tam bazylika, zabudowania klasztorne i barokowy pałac. W kościele znajdują się cenne obrazy Ignaza Raaba i Michaela Willmanna. Wokół tego wszystkiego roztacza się piękny park w stylu angielskim, w którym utworzono ścieżki edukacyjne. Znajduje się on na Europejskim Szlaku Cysterskim.

Kraina Górnej Odry

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich obejmują aż 49 tysięcy hektarów terenu w województwie śląskim. Większą część parku zajmują wody, a duża część zwierząt jest zagrożona wyginięciem. Łączą się tutaj doliny rzek Wisły i Odry, a dodatkowym atutem są tereny podgórskie. Park to doskonałe miejsce na przejażdżki rowerowe i spacery.

Kraina Górnej Odry

Zamek w Tworkowie

Na południe od Raciborza znajduje się piękny Pałac w Tworkowie z bogatą historią, który niegdyś był zamkiem. Niestety po pałacu zostały tylko ruiny, ale warto wybrać się na wieżę. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać zamek i okolicę. Zwiedzać można cały rok bezpłatnie. Wieża zamkowa wchodzi w skład Szlaku Silesianka.

Kraina Górnej Odry

Pogrzebień – wieża widokowa

Jedną z atrakcji Krainy Górnej Odry jest szpiczasta wieża widokowa, umiejscowiona na szczycie w miejscowości Pogrzebień. Sam jej wygląd przyciąga uwagę. Zbudowana została z trzech podestów o wysokości 20 metrów. Trzeba uważać jak się wchodzi do góry, ponieważ schody są strome. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Widok z góry zachwyca i, pomimo że nie jest wysoko widać wiele okolicznych atrakcji.

śląskie co zobaczyć

Meandry Odry – wieża widokowa

Wieża znajduje się na granicznych meandrach rzeki Odry. Na górę prowadzi aż 114 krętych i wąskich schodów. Po dotarciu na szczyt wieży można podziwiać piękny krajobraz z wijącą się rzeką. Wieża mieści się na wysokości 195 m n.p.m. i ma 27 metrów. Niedaleko znajduje się bezpłatny parking. To kolejne miejsce w województwie śląskim i Krainie Górnej Odry warte odwiedzenia.

śląskie co zobaczyć

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski to malownicze miasteczko w województwie śląskim, położone blisko granicy polsko-czeskiej. Przez wiele lat to miasto należało do Czech, później zostało przyznane Polsce na mocy Ligi Nardów. Z ciekawych miejsc wartych odwiedzenia i zobaczenia jest: Baszta Rycerska, Staromiejski Rynek i Park Zamkowy, Muzeum „Pałac Dietrichsteinów”, Balaton, Kościół Wniebowzięcia NMP oraz atrakcja dla dzieci – Park Rozrywki Trzy Wzgórza.

śląskie co zobaczyć

Jastrzębie-Zdrój

Największą atrakcję w tej miejscowości stanowi Park Zdrojowy. Również mieszkańcy chętnie spędzają tutaj czas. To miejsce przypomina o przeszłości miasta, które niegdyś było uzdrowiskiem. Przez Jastrzębie-Zdrój przebiega również Żelazny Szlak Rowerowy liczący 55 kilometrów. Prowadzi po pograniczu polsko-czeskim. Ciekawym miejscem jest zespół pałacowy zwany Pałac Borynia. Obecnie mieści się tam hotel.

śląskie co zobaczyć
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.