Lipnica Murowana – 10 atrakcji, szlaki turystyczne i palmy wielkanocne

Lipnica Murowana to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie o tej samej nazwie. Miejscowość została założona przez króla Władysława Łokietka w 1326 roku. Z tego też powodu w miejscowości od około 20 lat znajduje się najstarszy pomnik tego władcy.

Dawniej było to miasto królewskie, jednak prawa miejskie miejscowość posiadała tylko do 1934 roku. Warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami na jej temat i zaplanować wyjazd do tej ciekawej wioski, szczególnie w okresie letnim, gdy jest ciepło, jednak jej zabytki stanowią atrakcje przez cały rok. My postanowiliśmy tam pojechać wczoraj i sprawdzić, co można zobaczyć. Okazało się, że Lipnica Murowana to nie tylko najpopularniejsze w Polsce palmy w Niedzielę Palmową. Poznaj 10 atrakcji:

  1. Zabytkowy Rynek,
  2. Kolumna Świętego Szymona,
  3. Kościół Świętego Szymona ze studnią na dziedzińcu,
  4. Pomnik Władysława Łokietka,
  5. Kościół Świętego Andrzeja,
  6. Gliniane figury znanych osobistości,
  7. Kościół Świętego Leonarda,
  8. Izba Regionalna,
  9. Dwór Ledóchowskich,
  10. Palmy wielkanocne.
Atrakcje w Lipnicy Murowanej MyNaSzlaku
Zwiedzanie Lipnicy Murowanej z dzieckiem

Zabytkowy Rynek w Lipnicy Murowanej

Przyjechaliśmy do Lipnicy Murowanej z myślą, aby odwiedzić Rynek. Jest o to obszerna, kwadratowa przestrzeń, która stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miejscowości. Wokół niego wznosi się w większości drewniana, niska zabudowa a wiele domów mieszczańskich zostało uznane za zabytki. Usytuowane są one szczytowo, a kilka z nich zachowało do dziś podcienia wsparte na słupach. Tam też zostawiliśmy samochód i wybraliśmy się na spacer po zabytkach Lipnicy Murowanej. Naszym oczom ukazała się na samym początku kolumna Świętego Szymona. Współrzędne geograficzne parkingu: 49.859024, 20.527611.

Dziecko jadące na rowerze po Rynku w Lipnicy Murowanej
Lipnica Murowana Rynek

W Lipnicy Murowanej znajduje się kolumna oraz kościół Świętego Szymona

Warto wiedzieć, że właśnie z tej miejscowości pochodzi jeden ze świętych kościoła katolickiego, Święty Szymon z Lipnicy. Był on kapłanem z zakonu oo. Bernardynów z XV wieku. Jest on patronem Krakowa, studentów i parafii. W trakcie epidemii cholery trwającej w Krakowie razem z innymi duchownymi niósł pomoc chorym. Zmarł po kilku dniach tej choroby, a po jego śmierci odnotowano liczne cuda i uzdrowienia. Zobaczyliśmy figurę oraz kościół i zatrzymaliśmy się na kilka chwil przy pomniku króla Władysława Łokietka – założyciela miasta. Według mapy okazało się, że jesteśmy na Szlaku Świętego Szymona. Zobaczyliśmy także studnię z cudowną wodą na kościelnym dziedzińcu.

Szlak Świętego Szymona
przewodnik
Kolumna Świętego Szymona w Lipnicy Murowanej
Dzwon przed kościołem Świętego Szymona w Lipnicy Murowanej
Studnia z cudowną wodą w Lipnicy Murowanej

Pomnik Władysława Łokietka założyciela Lipnicy Murowanej

Staliśmy przed pomnikiem ważnej osoby dla Lipnicy Murowanej. To właśnie Władysław Łokietek – król Polski założył ją w 1326 roku. O tym możemy dowiedzieć się z tablicy pamiątkowej znajdującej się poniżej. Później, gdy panował jego syn Kazimierz Wielki – ostatni z Piastów, to miasto otoczono murami. Rozwój miasteczka stał w miejscu, dlatego w 1370 roku córka Władysława Łokietka, Elżbieta – królewna polska i królowa Węgier uchyliła powszechne zwyczaje i prawa polskie. Skróconą historię miejscowości można znaleźć w Wikipedii.

Pomnik Władysława Łokietka
Pomnik - Władysław Łokietka

Kościół Świętego Andrzeja wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego

Już widzieliśmy nasz kolejny cel. Przeszliśmy 300 metrów w kierunku kościoła parafialnego Świętego Andrzeja Apostoła. Jest to najstarszy i największy spośród kościołów na terenie miejscowości Lipnica Murowana. Został wzniesiony już przez Kazimierza Wielkiego w 1363 roku. Gotycka budowla stała na skraju królewskiego miasta. Został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, a później jeszcze strawiony przez pożary. Na przestrzeni lat był odbudowany i remontowany.

Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej
Wnętrze kościoła Świętego Andrzeja w Lipnicy Murowanej
Kościół Andrzeja Apostoła Lipnica Murowana

Gliniane figury w Lipnicy Murowanej

Podeszliśmy także do glinianych figur obok kościoła, które przedstawiają święte zgromadzenie postaci sławiących Lipnicę najbardziej i najdalej. Są to Święty Szymon (1435 – 1482), Święta Urszula Ledóchowska (1865 – 1939) i błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863 – 1922). Szymon znany jest w Ameryce, Urszula w Austrii, Finlandii i we Włoszech, natomiast Maria Teresa w Afryce oraz Indiach. Figury mają już 17 lat. Dzięki nim, turyści odkrywający atrakcje Lipnicy Murowanej mają okazję dowiedzieć się, że to właśnie w niej wzrastały te 3 znane osoby. Z tego miejsca ruszyliśmy w kierunku drewnianego kościoła Świętego Leonarda.

Gliniane figury w Lipnicy Murowanej

Drewniany kościół Świętego Leonarda

Tuż za granicą Lipnicy Murowanej, znajduje się drewniany kościółek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowano go prawdopodobnie pod koniec XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Miejscowa tradycja mówi, że pochodził on z roku 1143 lub 1203. Taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium. Stoi on na miejscu dawnej pogańskiej gontyny. Budynek ten zachował się do dzisiaj w prawie niezmienionym stanie, dlatego też należy do najcenniejszych drewnianych kościołów gotyckich Polski. Z tego miejsca wróciliśmy na parking i przejechaliśmy 400 metrów pod dworek.

Kościół Świętego Leonarda w Lipnicy Murowanej
Kościół wpisany na listę UNESCO w Lipnicy Murowanej

Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej

Ważnym zabytkiem jest murowany Dwór Ledóchowskich z XIX wieku znajdujący się w Lipnicy Dolnej, tuż przy granicy z Lipnicą Murowaną. Jest to murowany budynek, który do II Wojny Światowej pozostawał w rękach rodziny Ledóchowskich. Warto zapoznać się z zawiłą historią, ponieważ powstał on po pożarze Lipnicy. Zbudowany w latach 1830 – 1835 murowany dworek miał stanowić odcinek wschodniej pierzei nowego Rynku. Na przełomie lat przechodził z rąk do rąk, by ostatecznie trafić do rodziny Ledóchowskich.

Dwór Ledóchowskich
Dworek Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej

Izba Regionalna i Małopolski Szlak Literacki

W miejscowości znajduje się również Izba Regionalna w dawnej Szkółce Trywialnej, a więc budynki z przełomu XIX i XX wieku. Takie szkółki, to nic innego jak szkółki parafialne, w których dzieci miały szansę uczyć się czytać i pisać. Pierwsza taka szkółka w tej miejscowości istniała już w XV wieku. Ale co dokładnie się tam teraz znajduje?

Obecnie w Izbie Regionalnej znajdziemy wystawę związaną z historią Lipnicy oraz jej mieszkańców: sprzęty domowe, narzędzia rolnicze, dokumenty i fotografie. Jedna izba przeznaczona jest przede wszystkim na prezentację dokumentów, wśród których znajdują się między innymi miejskie nadania i przywileje królewskie, wezwania płatnicze dla mieszkańców, lokalne obwieszczenia, czy odezwy do Ludu Polskiego, a także pamiątki po Kazimierzu Brodzińskim jak również wspomnienie pierwszego Konkursu Palm z 1958 roku. Przed budynkiem znajduje się informacja o Małopolskim Szlaku Literackim.

Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana – szlaki turystyczne

  • Przez Lipnicę Murowaną przebiega Szlak Świętego Szymona. Mapa dostępna między innymi przy kościele obok pomnika Łokietka.
  • Jest również ścieżka dydaktyczno-historyczna NIEPODLEGŁA o długości 4,5 km oznakowana kolorem niebieskim. Prowadzi z Rynku na Piekarską Górę do krzyża powstańców.
  • Z Lipnicy Murowanej można iść do wieży widokowej na Szpilówce w Iwkowej. Prowadzi tam szlak czarny, a później zielony.
Oznakowanie ścieżki historycznej Niepodległa w Lipnicy Murowanej
Szlaki turystyczne w Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana i palmy wielkanocne – największe wydarzenie w Niedzielę Palmową

Warto również wiedzieć, że w tej właśnie miejscowości odbywa się co roku konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, o czym możemy dowiedzieć się z licznych wiadomości. Jest to jedna z najważniejszych wizytówek Lipnicy Murowanej. Jak widać, warto odwiedzić tę miejscowość w wolnej chwili i zbadać wszystkie wymienione tu zabytki.

Chociaż miejscowość nie jest zbyt znana, to ma kilka ważnych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy. Warto się tam wybrać nie tylko w Niedzielę Palmową, by podziwiać największe palmy, ale również w trakcie całego roku, by obejrzeć Izbę Regionalną, przespacerować się szlakami turystycznymi czy odkryć zabytki zarówno sakralne, jak i świeckie. Warto się o tym samodzielnie przekonać. Zachęcamy!

Co zobaczyć w okolicy?

  1. Kamienie Brodzińskiego,
  2. Skałki Chronowskie,
  3. Zamek w Wiśniczu,
  4. Muzeum Motyli w Bochni,
  5. Kopalnia Soli w Bochni.
Zabytkowe kamienice Lipnicy Murowanej
Rynek w Lipnicy Murowanej obok Bochni
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.