Porąbka Uszewska, czyli polskie Lourdes – byliśmy tam, żeby zobaczyć Grotę Matki Bożej

Porąbka Uszewska to mała miejscowość w Małopolsce w powiecie brzeskim, niedaleko Brzeska i Tarnowa. Jest bardzo popularna wśród pielgrzymów, ponieważ znajduje się tam Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tę jedną z miejscowości znajdującej się w gminie Dębno zamieszkuje około 1200 mieszkańców. Zapraszamy na wspólną wizytę po największej atrakcji Porąbki Uszewskiej.

Święta Bernadetta Porąbka Uszewska

Porąbka Uszewska – największe atrakcje i szlaki turystyczne

Porąbka Uszewska nie jest miejscowością turystyczną, ponieważ nie ma tam spektakularnych atrakcji. Ze wzgórz: Godów i Rogal mierzących niespełna 400 m n.p.m. znajdujących się nad wsią, jest okazja obejrzeć widoki na: Kotlinę Sandomierską, Beskid Wyspowy, Beskid Niski oraz Gorce. Ten, kto będzie miał szczęście, to zobaczy nawet Tatry. My natomiast lubimy odwiedzać takie miejsca i przekonywać na blogu, że jednak warto tam przyjechać.

Przez miejscowość i w jej pobliżu przebiega kilka szlaków i ścieżek turystycznych

  1. Rowerowy szlak żółty w stronę Wojnicza i Szczepanowa,
  2. Rowerowy szlak czerwony do Dębna – można zaplanować wycieczkę do Zamku w Dębnie,
  3. Droga Świętego Jakuba Via Regia: Medyka – Zgorzelec,
  4. Okrężny szlak czerwony w na terenie gminy Brzesko. Przechodzi przez Brzesko, Biesiadki, Gosprzydową, Porębę Spytkowską i Jasień,
  5. Ścieżka niebieska na Bocheniec, czyli to jest szczyt, na który my się wybraliśmy z Porąbki Uszewskiej. Zobacz opis szlaku na Bocheniec.

Porąbka Uszewska i najbliższe okolice – miejsca, które warto zobaczyć

  1. Sanktuarium – grota NMP z Lourdes,
  2. Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej,
  3. Wzgórze Bocheniec w Jadownikach,
  4. Miasto Brzesko,
  5. Zamek w Dębnie,
  6. Iwkowa,
  7. Wieża widokowa na Szpilówce,
  8. Czchów,
  9. Zamek w Melsztynie.

Grota Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej

Po wycieczce na Bocheniec udaliśmy się jeszcze do Groty Matki Bożej z Lourdes. Jej pomysłodawcą był pewien wikary, który wrócił z pielgrzymki do Lourdes w 1900 roku. Postanowił wznieść grotę, która miała przypominać tę z Francji, w której objawiła się Maryja. W 1904 roku wszystko było już gotowe. W środku stoi figura Matki Bożej Niepokalanej.

Grota Porąbka Uszewska

Jak dojść do groty Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej? – Święta Bernadetta

Najlepiej dojść z parkingu przy kościele, ponieważ przy wejściu na teren sanktuarium nie ma parkingu. Współrzędne parkingu: 49.9323, 20.6773. Dojście z kościoła zajmuje około 5 minut, ponieważ to tuż za rzeką Niedzwiedź. Droga zwana Aleją Jubileuszową prowadzi przez drewniany mostek, a później po betonie. Na trasie mija się figurę Maryi, świętej Bernadetty w towarzystwie owieczek oraz świętego Maksymiliana Kolbe. Wejście jest bezpłatne. Święta Bernadetta jest osobą, której objawiła się Matka Boża niedaleko Lourdes.

Parking 5 minut od Groty Matki Bożej z Lourdes
Parking przy kościele w Porąbce Uszewskiej 5 minut od Groty Matki Bożej z Lourdes
Alejka Jubileuszowa prowadzi spod kościoła do groty
Aleja Jubileuszowa prowadzi spod kościoła do groty
Figura Maryi Porąbka Uszewska
przewodnik
Święty Maksymilian Kolbe
Maksymilian Kolbe

Polskie Lourdes, czyli miejsce pielgrzymek turystów z całego kraju

Chociaż Porąbka Uszewska nie jest tak bardzo znana wśród mieszkańców naszego kraju, to uznawana jest za polskie Lourdes. Przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z różnych części Polski. W sezonie od maja do października odbywają się tam Msze Święte. Po lewej przy ołtarzu świętej Bernadetty jest cudowna woda oraz kamień z groty we Francji. W Porąbce Uszewskiej istniało kiedyś Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe. Organizowało ono pielgrzymki w różne święte miejsca. Bardzo ważną osobą dla sanktuarium w Porąbce Uszewskiej był zmarły w 2014 roku ksiądz Czesław Konwent. Dzięki niemu wykonano tak wiele prac przy Grocie Matki Bożej.

Grota Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
Grota Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
Ołtarz Świętej Bernadetty
Ołtarz w Grocie w Porąbce
Zakrystia polskie Lourdes

Historia Groty Matki Bożej, godziny otwarcia i cennik

Jeśli będziesz już na miejscu, to na ścianie groty znajduje się specjalny czerwony przycisk. Naciśnij go, a poznasz historię Groty Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej. My kilka lat temu byliśmy tam po godzinie 6 rano. Nie wiedzieliśmy, że ten głos będzie tak bardzo słychać. A tego nie można wyłączyć. Kiedyś byliśmy bardzo wcześnie i było otwarte, więc możliwe, że wejść można o każdej porze. Nie ma żadnego cennika, dlatego wejście jest bezpłatne. Jest tam kilka tablic, dlatego można poznać najważniejsze informacje związane z tym miejscem i okolicą.

Historia groty w Porąbce Uszewskiej
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.