Wąwóz Homole – Jaworki w Pieninach. Szlak przez wąwóz, mapa trasy, parking

Wąwóz Homole w Pieninach to niezwykle urokliwy rezerwat przyrody znajdujący się w Jaworkach niedaleko Szczawnicy. Prowadzi przez niego piękna wytyczona trasa oznakowana kolorem zielonym.

Jeśli zobaczysz na mapę Wąwozu Homole, to dowiesz się, że jest to odcinek szlaku prowadzącego na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką (Wysokie Skałki). My już ten rezerwat przyrody odwiedziliśmy kilka razy i polecamy go każdemu, kto spędza swój urlop w małopolskiej Szczawnicy u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego. Zapraszamy do wspólnej podróży po tym pięknym miejscu.

Co warto wiedzieć na początek?

  • Do wąwozu możesz dojechać od strony Szczawnicy,
  • Zwiedzanie Wąwozu Homole jest bezpłatne,
  • Wąwóz w Pieninach czynny jest całą dobę,
  • Długość trasy wycieczkowej to 1 kilometr,
  • Czas przejścia Wąwozu Homole to 25 minut spokojnym tempem,
  • Przez rezerwat prowadzi szlak zielony,
  • Na trasie nie ma większych trudności technicznych, więc spokojnie można iść na wycieczkę rodzinną,
  • Do Homoli bez problemów można zabrać dziecko, ale nie we wózku!
  • Możesz zrobić trasę przez Wąwóz Homole i zjechać kolejką od Szałasu Bukowinki (lub odwrotnie).

Jak dojechać do Wąwozu Homole ze Szczawnicy w Pieninach – informacje

Do Wąwozu Homole dojechać trzeba od strony Szczawnicy przez Szlachtową. Czemu od Szczawnicy? Ponieważ Jaworki i wąwóz znajdują się na 'końcu świata’. Są otoczone górami z trzech stron.

Najlepiej to zrobić samochodem, jednak bez problemu możesz dojechać autobusami, ponieważ te kursują bardzo często, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wejście do Wąwozu Homole będzie po prawej stronie. 

  • 6 kilometrów dzieli centrum Szczawnicy z wejściem do Wąwozu Homole,
  • Na autobus najlepiej stanąć naprzeciwko Halki, przy straganach z pamiątkami – ulica Główna.
Już na samym początku
Skały

Jawornik – parking przy wejściu do Wąwozu Homole

Parkingów w Jaworkach jest kilka. Głównie trzeba liczyć na miejsce przed domami gospodarzy, którzy za kilka złotych pozwolą zostawić na posesji samochód. Będzie taniej. Jest także jeden obszerny parking po prawej stronie.

W październiku jest płatny od godziny 10 i kosztuje 3 złote za pierwszą godzinę i 2,50 za kolejną. Jak będziesz jechać, to na pewno go zauważysz, ponieważ to ogromny plac po prawej stronie z drewnianymi budynkami. Tam są pamiątki i jakieś jedzenie.

  • Współrzędne parkingu przy Wąwozie Homole: 49.4073, 20.5449.
Parking Wąwóz Homole

Godziny otwarcia i cennik – bilet wstępu do Wąwozu Homole w Pieninach

Wąwóz Homole jest czynny cały rok, 24 godziny na dobę. Wejście do Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole jest bezpłatne. W budce przy wejściu można czasem spotkać starszą panią, która sprzedaje gazetki. Wąwóz Homole to piękna atrakcja Pienin i co ważne – darmowa. Warto tam ruszyć na wycieczkę.

Wydaje się, że to bilety i wiele osób daje pieniądze, za co otrzymuje różne gazety sprzed kilku lat. Tak czy siak, to cennika za wejście brak.

potok, woda
przewodnik
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole w Jaworkach – czas przejścia, długość trasy i mapa szlaku zielonego

Czas przejścia całego rezerwatu to około 25 minut, a długość trasy to 1 kilometr. Dla ułatwienia zobacz na poniższą mapę szlaku. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym. Kończy się na granicy rezerwatu przyrody, jednak wiele osób kończy chwilę wcześniej na Dubantowskiej Polanie pod Czajakową Skałą. Są tam ławki i miejsce na odpoczynek.

Ciekawą opcją jest kolejka, którą widzisz na mapie po prawej stronie. Jak przejdziesz ponad rezerwat, to pojawią się znaki wskazujące na Szałas Bukowinki do kolejki. Wyciągiem można zjechać na dół.

Wąwóz Homole mapa

Wąwóz Homole – zwiedzanie z dzieckiem i trasa na Wysoką w Pieninach

Na zwiedzanie Wąwozu Homole wybraliśmy się z dzieckiem. Spokojnym krokiem wyszliśmy z parkingu i pokierowaliśmy się do wejścia. Nasze dziecko jeszcze wtedy nie chodziło, więc wzięliśmy Maję do chusty.

Do tej pory już kilka razy szliśmy tym szlakiem sami i chyba o każdej porze roku. Zimą Wąwóz Homole potrafi zachwycić, jednak my wybraliśmy jesień, ponieważ było bardzo kolorowo.

Przez cały rezerwat towarzyszył nam potok Kamionka, który płynie z polan pod samą Wysoką. Z lewej i prawej strony pięknie prezentowały się formacje skalne: Wapiennik, Grzebień, Wysoka Skała czy Czajakowa Skała. 

Co kilka chwil przechodziliśmy z kamienia na kamień, dalej po drewnianych i metalowych mostkach. Najciekawiej jest przed wejściem po metalowych schodach na Dubantowską Polanę, gdzie jest mały wodospad.

Przez Wąwóz Homole prowadzi zielony szlak
Trafią się także metalowe schody - Wąwóz Homole
Trafią się także metalowe schody

Wybraliśmy powrót tą samą trasą do parkingu przy wąwozie. Dalej można iść zielonym szlakiem na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin przez bazę namiotową, lub nad polaną skręcić za znakami na Szałas Bukowinki i górną stację kolejki. Nią można zjechać do Jaworek lub zejść dobrze wydeptaną ścieżką bez oznaczeń.

Jeśli jeszcze mało Ci atrakcji w okolicy Jaworek, to sprawdź:

Wąwóz Homole z dzieckiem
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.