Łysa Góra/Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich

Łysa Góra (Święty Krzyż) to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Górach Świętokrzyskich. Mierzy 594 m n.p.m i znajduje się we wschodniej części Pasma Łysogór na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie znajdują się: gołoborze, rezerwat przyrody, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N., muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 metrów.

Łysa Góra/Święty Krzyż – parking w Hucie Szklanej

Rozpoczynamy w miejscowości Huta Szklana. Znajduje się tam jeden obszerny parking czynny cały rok. W sezonie jest on płatny. Poza sezonem nie ma tam nikogo, a szlaban jest podniesiony. Cena jest do zaakceptowania. Samochód osobowy – 5 złotych za dzień, bus – 10, a autokar 15. Podczas sezonu potrafi być cały zajęty i ciężko w okolicy znaleźć miejsce do postoju. 

Najłatwiejszy szlak na Łysą Górę

Najłatwiej na Łysą Górę wybrać się z Huty Szklanej drogą asfaltową. Trasa zajmuje jakieś 40 minut. Musimy w tym czasie przejść 2 kilometry. Wycieczkę urozmaicić sobie można skręcając w lewo tuż po przekroczeniu drewnianej bramy. Dołożymy około 500 metrów drogi, jednak nie będziemy musieli sobie męczyć nóg po drodze asfaltowej i uważać na jeżdżące samochody, mimo zakazu ruchu (są małe wyjątki). 

Galeria widokowa na gołoborzu

Na Łysej Górze znajduje się galeria widokowa na gołoborzu – podobno najbardziej rozpoznawalny punkt w Górach Świętokrzyskich. Wejście na galerię kosztuje 7 zł – bilet normalny i 3,50 zł – bilet ulgowy. Byliśmy tam już 3 razy, a w budce od biletów nie było nikogo. Trzeci raz stwierdziliśmy, że jest wiele ciekawszych punktów w Górach Świętokrzyskich, za które powinno się zbierać opłaty, a nie tutaj. 

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Łysa Góra stanowiła w okresie wczesnego średniowiecza prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Jego pozostałością jest wał, otaczający partię szczytową wzniesienia. Opactwo benedyktyńskie zwane Świętym Krzyżem założył w 1006 roku Bolesław Chrobry. Jest to jedno z najważniejszych polskich sanktuariów i cel licznych pielgrzymek. Zespół opactwa obejmuje czworobok budynków klasztornych z XIV?XV wieku wraz z wirydarzem i krużgankiem, kaplicą Oleśnickich oraz kościołem. Ten oryginalnie miał wieżyczkę, która uległa zniszczeniu, w czasie działań wojennych. Od zachodu przylega skrzydło (obecnie Muzeum Przyrodniczo-Leśne ŚPN), a od wschodu dzwonnica i brama z XVIII wieku. 

Korona Gór Świętokrzyskich – Łysa Góra

Łysa Góra zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich wymyślonej przez Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, a wprowadzonej w życie przez PTTK Kielce. W skład korony wchodzi 28 szczytów, które dla wielu turystów nie są zbyt znane. Zachęcamy do jej zdobywania, ponieważ można odkryć nowe i ciekawe miejsca. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *