Podróże i góry w ciąży. Czy można podróżować?

Czas ciąży to wyjątkowy okres, dla każdej kobiety spodziewającej się upragnionego dzidziusia. Ale jak poradzić sobie z ciążą, podróżami i chodzeniem po górach? Takie pytanie zadawałam sobie na samym początku, bo jednak każde wędrowanie mogło wiele wprowadzić i złego i dobrego w moje życie.

Wiele kobiet, które w ciążę zachodzą po raz pierwszy, bądź dopiero ciążę planują, nie są przekonane, czy pięknie zwany błogosławionym stan może im uniemożliwić swobodne przemieszczanie się między krajami, bądź wpłynąć na przebieg formy ich wypoczynku. Czy podróżowanie w ciąży dowolnym środkiem transportu jest możliwe? A może jest zabronione? Może powodować pewne problemy i w ogóle jest niewskazane, co w praktyce oznaczałoby, że plany urlopowe mogłyby się nie powieść?

Jeżeli ktoś jeszcze żyje w przekonaniu, że podczas ciąży – niezależnie od tego, czy przebiega prawidłowo, czy nie – nie wolno nam się realizować podróżniczo, z przyjemnością informujemy, że chętnie wyprowadzimy taką osobę z błędu! Poniżej przedstawiamy nasze odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają sobie osoby zainteresowane możliwościami pokonywania znacznych odległości przez kobiety ciężarne.

Czy w ciąży można jeździć w góry?

Przede wszystkim opierałam się na doświadczeniu mojego ginekologa i konsultowałam z nim każde wyjście. Nie odważyłabym się pójść w góry i nie uzyskać pozwolenia na jakiś wypad. Dużo się naczytałam, że jednak zmiana ciśnień przy osiąganiu wysokości jest bardzo niebezpieczna.

W Polsce najwyższy szczyt nie przekracza 2500 m n.p.m., a to jest wysokość, której nie powinno się pokonywać w ciąży. Z drugiej strony należy mierzyć siły na zamiary, więc realizowałam przez ostatni rok wycieczki po Beskidach i Sudetach i zdobywałam szczyty nieprzekraczające 1500 m n.p.m.

W Tatry też się udało pojechać, jednak jakiś dłuższy maraton nie jest polecany, ale to i tak wszystko zależy od tego, jak przebiega ciąża i jak się czujemy. 

Góry w ciąży - czy można wędrować w błogosławionym stanie?

Bardzo duży wpływ na moją decyzję związane z tym, czy w ciąży można chodzić po górach, było to, że nie zostałam oderwana od pracy siedzącej, czy też nie mając takiego przebiegu w górach. Jednak moim zdaniem chodząc po górach 6 lat, gdzie wycieczek w każdym roku było kilkadziesiąt – blisko stu, mój organizm był przyzwyczajony do pewnego rodzaju wysiłku.

Czy w ciąży można chodzić po górach?

Możecie zadać mi pytanie, czy nie bałam się chodzić po górach w tym wyjątkowym okresie? Oczywiście! Nie szłam na szlak bez rozumu i każdą wędrówkę planowałam jeszcze precyzyjniej. Całe szczęście, że moja ciąża układa się prawidłowo i nie było przeciwwskazań do wędrówek. Sama od siebie zdecydowałam, że nie będę się bardzo forsować i jeśli stwierdzę, że nie dam rady, to odpuszczamy wyjście od razu, nawet jeśli miałoby to być niedaleko szczytu.

Na wycieczkach obniżyliśmy tempo chodzenia i pojawiło się więcej przerw. Wybrane trasy były zdecydowanie krótsze, niż to, co chodziliśmy wcześniej. Nie wyobrażałam sobie, aby góry odstawić całkiem na bok. Ruch w ciąży jest wskazany, więc korzystałam, póki mogłam.

W ciąży w góry - to możliwe!

Każda kobieta wie, że pierwsze trzy miesiące ciąży stoją pod znakiem zapytania i w tym okresie może się wszystko wydarzyć. Znowu z drugiej strony jest to wygodny okres, bo waży się najmniej w tym okresie i nie ma się brzuszka, który z biegiem czasu jest coraz większy. Wiele osób w tym okresie męczą przypadłości ciążowe, mdłości, odczuwa się potrzebę snu, jest się osłabionym. Ja mogę powiedzieć, że ten okres, jak i całą ciążę przebyłam bez szwanku i nie miałam żadnych dolegliwości. Taki okres dla wielu kobiet jest szczytem marzeń. Kolejne trzy miesiące to w sumie najlepszy okres na wędrówki. Ciąża jest bardziej ustabilizowana, a jednak nie jest to jeszcze to, co będzie w ostatnim trymestrze.

Chodzenie po górach w ciąży

Tak, więc reasumując przez 6-7 miesięcy chodziłam po górach, ale trasy i szczyty były dobierane do moich możliwości. W tym okresie odwiedziłam wiele pasm górskich, Beskidy, ale także sudeckie szczyty. Nawet udało się nam jeszcze zrealizować taki dłuższy urlop, na którym zdobyliśmy wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej. W tym okresie zdobyliśmy też kolejny raz szczyty do Korony Gór Polski: Lackową, Skrzyczne, Czupel, Wysoką, Wielką Sowę, ale też wiele szczytów i miejsc, które są bardziej i mniej popularne. Zobaczcie sami, że ciąża a góry nie muszą się wykluczać!

  1. Magurka / Magura Spiska
  2. Trzy Korony / Pieniny
  3. Jagnięcy Szczyt / Tatry
  4. Lackowa / Beskid Niski
  5. Luboń Wielki / Beskid Wyspowy
  6. Wielka Sowa / Góry Sowie
  7. Kalenica, Słoneczna, Rymarz / Góry Sowie
  8. Morskie Oko / Tatry

Wiele razy udało nam się wyskoczyć na wschody i zachody słońca w górach. Nie mogliśmy sobie odpuścić przecież najpiękniejszych chwil w górach, które są o poranku czy o zachodzie magicznie kolorowe. 

  1. Białowodzka Góra / Beskid Wyspowy
  2. Korab / Beskid Wyspowy
  3. Zieleniec / Góry Orlickie
  4. Jaworz / Beskid Wyspowy

Góry w ciąży – to możliwe! Ostatnie trzy miesiące wymagały odpoczynku na zwolnieniu chorobowym i w tym okresie niedane mi było zdecydować się na jakieś wędrówki po górach. Musiałam odpuścić, ale wyczekiwany dzień jest już coraz bliżej, tak więc długo przerwa nie będzie trwała. Z mojej strony bardzo polecam na te ostatni okres wędrówki po Dolinach w Tatrach. Droga do Morskiego Oka była moją ostatnią wędrówką. Fajne przejścia można zaplanować na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale też na Pogórzu Spisko-Gubałowskim.

Czy w ciąży można latać samolotem?

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwskazania, które zostałyby zdiagnozowane przez lekarza zajmującego się prowadzeniem ciąży, to podróże w ciąży nie powinny być żadnym problemem. Wiadomo, że w przypadku, w którym dochodzi do rozwijania się ciąży zagrożonej, i kiedy kobieta musi całe dnie i noce spędzać w łóżku, nawet latanie samolotem w ciąży jest wykluczone.

Ale jeśli takich przeciwwskazań nie ma, wówczas bez obaw możemy zaplanować najdłuższe nawet i najdalsze podróże zagraniczne. Oczywiście, warto uprzednio skonsultować się z naszym lekarzem, by poznać jego decyzję oraz ewentualnie poznać środki, które mogą przyczynić się do zwiększenia komfortu ciężarnej podczas bardzo długiej podróży. Wiadomo, że lot na wysokości bywa nieprzyjemny nawet dla osób, które w ciąży nie są – wszystko jest uzależnione od naturalnego podejścia do długich lotów u danej osoby.

Aczkolwiek, niekoniecznie doradzalibyśmy wybieranie się w bardzo długie podróże samolotowe tym kobietom, które dotychczas nie miały możliwości przekonać się, jak reagują na tak długie loty. W przypadku wycieczek zagranicznych i sporego dyskomfortu związanego z wielogodzinnym lotem warto ograniczyć się do wycieczek w obszarze jednego kontynentu bądź maksymalnie kilkugodzinnego lotu, ale to już zależy od osobistych preferencji oraz wyczucia własnych motywacji i sił do odbycia takiej podróży. Warto pamiętać, że jet lag może przytrafić się każdemu, kto wybiera się do kraju leżącego kilka odmiennych stref czasowych dalej.

przewodnik

Czy latanie samolotem w ciąży jest komfortowe?

Krótsze loty potrafią skutecznie zwiększyć komfort związany z podróżą w porównaniu do przebycia takiego samego dystansu za pomocą pociągu lub samochodu. Tak naprawdę, najgorszy dyskomfort czeka na nas w przypadku odprawy samolotowej i w długich kolejkach. Na szczęście, wiele linii lotniczych oferuje dodatkowe pakiety podróżnicze, w ramach których można uzyskać pierwszeństwo wejścia na pokład i ominąć nawet najdłuższe kolejki, by w czasie oczekiwania na samolot zająć wygodne miejsce na ławce lub krześle, ewentualnie kantynie lub restauracji w środku lotniska.

Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?

W zasadzie jako tako nie ma żadnych ograniczeń, ani przepisów, które stanowiłyby, że latać można dla przykładu tylko do końca drugiego symestru. Na pewno warto wziąć pod uwagę, że latając w końcu ciąży, narażamy się na pewne ryzyko związane z porodem nagle, w czasie podróży samolotowej, zwłaszcza tej długiej, a z pewnością każda z nas raczej wolałaby uniknąć braku możliwości porodu w szpitalu, a wymuszonego porodu na pokładzie samolotu, chociaż historia zna i takie przypadki, w których doszło do narodzin nowego pasażera właśnie na pokładzie.

Lepiej jednak nie ryzykować i nie podróżować w ostatnich miesiącach ciąży, jeśli naprawdę nie musimy, zwłaszcza jeśli jest to końcówka trzeciego trymestru.

Czym się różni długa podróż samochodem w ciąży?

Długa podróż samochodem jest skrajnie wyczerpująca. Zwykle jednakowa pozycja siedząca przez wiele godzi,n nie robi dobrze nawet tym, którzy w ciąży nie są. Udowodniono, że 24 godzinowa podróż samochodem bez żadnych przerw wpływa na zwiększone ryzyko zatorów żylnych. Dlatego w przypadku ciąży i specjalnych wymagań ze strony przyszłej mamy warto jest każdą potencjalną podróż na dłuższe dystansy odbyć samolotem, a z samochodu korzystać tylko na takich dystansach, gdzie nie jest możliwym skorzystanie z innego środka transportu bądź jazda autem nie zajmie zbyt długo.

Czy w ogóle można odbyć podróż samochodem w 8, 9 miesiącu ciąży?
Teoretycznie można, ale jak zostało to wspomniane powyżej, w 8 i 9 miesiącu jest największe ryzyko porodu, dlatego decydując się na podróż w tych miesiącach, wystawiamy się same na ryzyko pewnych nieprzewidzianych ewentualności. Można taką podróż odbyć, ale ogólnie nie jest zalecana.

A jak wygląda podróż samochodem w pierwszym trymestrze ciąży?

Podróż samochodem w pierwszym trymestrze ciąży, w którym najbardziej dokuczają odruchy wymiotne oraz nie najlepsze samopoczucie, może nie być zbyt dobrym pomysłem w dodatku dla tych pań, które dodatkowo cierpią na chorobę lokomocyjną. Jeśli świetnie się czujesz, i należysz do tych szczęśliwych kobiet, które nie odczuwają problemów żołądkowych związanych z początkami ciąży, bądź ta faza jest już za Tobą – podróż samochodem w ciąży lub nie nie powinna sprawiać Ci żadnej różnicy.

Ciąża a podróż samochodem ? jak się przygotować?

Podróż samochodem w czasie ciąży powinna być dobrze zorganizowana, a komfort jazdy zapewniony w miarę możliwości osobie ciężarnej. Warto jest robić dłuższe przerwy co parę godzin na spacery, które poprawią krążenie, niezmiernie ważne dla ciężarnej i dziecka, a także koniecznie zapewniony odpoczynek i sen w miejscu innym, niż auto. Warto pamiętać o nawadnianiu i właściwym odżywianiu podczas takiej podróży.

Podróże zagraniczne a ciąża

Generalnie, nie ma żadnych przeciwwskazań. Podróżować można w miarę możliwości. Ciąża nie musi okazać się czymś, przez co będziemy musieli zmienić nasze plany wakacyjne. Wszelkie wątpliwości najlepiej jest konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę oraz w trakcie podróży koniecznie zadbać o swój komfort w pierwszej kolejności.

W przypadku wielogodzinnej podróży samochodem warto pamiętać o stosownych przerwach, w przypadku podróży samolotem – przydatnym będzie zabranie minimum bagażu podręcznego, a także wygodnej poduszki umożliwiającej właściwy odpoczynek. Warto podróżować tym środkiem transportu, w którym czujemy się stosunkowo bezpiecznie i wygodnie.

Ewentualne zagrożenia dla dziecka i ciężarnej

Ewentualne zagrożenia mogą wynikać z kondycji, której nie zauważył lekarz prowadzący ciążę. Należy zadbać o swój komfort, ponieważ kobiety ciężarne potrzebują dużo wygody, przestrzeni oraz odpowiedniego nawodnienia przez całą podróż. Potencjalne zagrożenia czekają na te osoby, których ciąża jest zagrożona, lub które cierpią na pewne choroby, które mogłyby mieć wpływ na przebieg ciąży i nieść ryzyko niedonoszenia ciąży.

Wszystko warto jest konsultować z lekarzem i stosować się do jego rad, a wówczas podróż będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy.

Na koniec zobacz, gdzie warto pojechać w góry wiosną.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.