Park Geologiczny w Żegocinie – największa atrakcja miejscowości
Dzisiaj odwiedziliśmy Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich w Żegocinie. Patrząc na mapę tej małej miejscowości, można powiedzieć, że to jest jej największa atrakcja. Znajduje się przy drodze głównej Limanowa-Bochnia tuż nad Potokiem Saneckim (Sanka) kilka minut pieszo od centrum miejscowości i kościoła Świętego Mikołaja Biskupa. Park znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu i stanowi niemałą atrakcję przyrodniczą regionu i powiatu bocheńskiego.
To miejsce chcieliśmy odwiedzić już od dawna, ponieważ w Internecie wyglądało bardzo ciekawie. Już na początku muszę powiedzieć, że trochę się zawiedliśmy, ze względu na brak jakiejkolwiek tablicy, na której byłyby napisane informacje o parku geologicznym.
Żegocina – wieś w powiecie bocheńskim i jej historia
Żegocina położona jest w Małopolsce w powiecie bocheńskim, niedaleko powiatu limanowskiego i samej Limanowej. Przebiega przez nią droga numer 965 i granica Beskidu Wyspowego oraz Pogórza Wiśnickiego. Znajduje się w dolinie i uważana jest jako miejscowość górska. Otoczona przez szczyty Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego i Kamionnej oraz Żarnówki, która leży już na obszarze Pogórza Karpackiego.
- Żegocina istniała już w czasach Bolesława Krzywoustego,
- Bolesław Wstydliwy nadał swojemu rycerzowi Żegocie osadę Villa Żegota,
- Z biegiem lat Żegocina przechodziła z rąk do rąk kolejnych właścicieli,
- Wieś oraz sąsiednie włości weszły do majątku Lubomirskich z Wiśnicza,
- Po 1772 roku Żegocina znalazła się pod zaborem austriackim,
- Tragiczne wydarzenia rozegrały się tutaj w 1914 roku. Podczas I wojny światowej stoczono bitwę, która zakończyła się wygraną wojsk austriacko-pruskich (operacja limanowsko-łapanowska),
- Podczas II wojny światowej mieszkańcy Żegociny przeciwstawili się wojskom niemieckim. Walczyli w szeregach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej,
- Wieś została 'wyzwolona’ przez wojska radzieckie,
- Po zakończeniu wojny gmina zaczęła się rozwijać, poprzez budowę obiektów użyteczności publicznej.
- Więcej o historii Żegociny znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej gminy tutaj.
Jak dojechać do Parku Geologicznego w Żegocinie?
Z domu do Parku Geologicznego w Żegocinie mieliśmy około 20 minut drogi. Jechaliśmy od strony Laskowej i Przełęczy Widomej. Na przełęczy warto się zatrzymać, ponieważ jest to miejsce widokowe na Tatry. Na miejscu jest mały parking oraz tablica z opisanymi widokami. Z Limanowej to około 20 minut drogi, jadąc w kierunku Bochni.
Z Przełęczy Widomej zjechaliśmy do centrum miejscowości. Przejechaliśmy przez nią i jak zobaczyliśmy sklep Groszek z lewej strony, to wiedzieliśmy, że naprzeciwko będzie mała zatoczka i przejście przez mostek na teren dawnego kamieniołomu. Faktycznie tak było. Tam jest pobocze i miejsce do zaparkowania na kilka samochodów. Współrzędne: 49.8091, 20.4198.
Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich – największa atrakcja w Żegocinie
Atrakcje w Żegocinie można policzyć na przysłowiowych „palcach jednej ręki”. Oprócz kościoła, cmentarzy wojennych i źródełka, największą atrakcją jest właśnie Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich. Jest to miejsce mniej znane, a właśnie takie lubimy odkrywać i pokazywać na blogu.
Z tego co patrzyliśmy na zdjęcia, to tablica dydaktyczna w tym miejscu kiedyś była. Teraz niestety jej nie ma. Będąc na terenie dawnego kamieniołomu, dzięki odkrywce, można poznać przeszłość geologiczną Żegociny. Na środku zbudowano drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Park Geologiczny stanowi zatem ciekawy rekreacyjny przystanek na turystycznej mapie powiatu bocheńskiego.
Dzięki kamieniołomowi wieś zaczęła się rozwijać. Wydobywano i obrabiano kamień, który wykorzystywany był do budowy fundamentów domów. W 1961 roku zaprzestano wydobycia, co przyczyniło się do większego zainteresowania geologów. Obecnie to atrakcja, którą warto odwiedzić podczas zwiedzania okolicy.
Żegocina – pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca do zwiedzania w okolicy
W samej Żegocinie warto jeszcze zobaczyć:
- Kościół Świętego Mikołaja,
- Figurę Świętego Floriana i Świętego Franciszka,
- Pomnik poległych za ojczyznę,
- Źródełko wody mineralnej,
- Izbę Regionalną,
- Cmentarz wojenny numer 302.
W najbliższej okolicy warto zobaczyć:
- Punkt widokowy na Przełęczy Widomej, o którym pisaliśmy na początku wpisu,
- Zamek Nowy Wiśnicz,
- Góra Kamionna, na której znajduje się stacja narciarska Laskowa SKI,
- Szczyt Łopusze Wschodnie oraz Łopusze Zachodnie,
- Kamień Żółw i Skałki w Rdzawie,
- Kamienie Brodzińskiego,
- Rezerwat Kamień Grzyb,
- Lipnica Murowana.
Odnoszę się do fragmentu, gdzie napisaliście, że atrakcje można u nas policzyć na palcach jednej ręki. Na szczęście w komentarzu doliczyliście się ich aż siedem. Zapewniam – jest ich więcej, ale niektóre są wyłącznie dla wymagających turystów. Zapraszam ponownie.
Warto o tych atrakcjach dla „wymagających turystów”, gdzieś wspomnieć. Np. na stronie gminy. Wtedy, nawet Ci mniej wymagający będą mogli się o nich dowiedzieć.
Dzień dobry, Szanowni Państwo – dziękuję za zamieszczenie przepięknych zdjęć z zimowej wizyty w Żegocinie.
Z dużym jednak smutkiem przeczytałam ten wpis, który ukazuje moją wieś jako niezbyt atrakcyjną – nie mogę się z tym zgodzić. Jako były prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy i autorka rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej” dbam o przekazywanie pełnej wiedzy dot.przeszłości i współczesności naszej obecnej gminy – zapewniam Państwa, że jest u nas wiele więcej niż rzeczone „atrakcje, które można policzyć na palcach jednej ręki.” Po rozmowach z wieloma przyjaciółmi, którzy widzieli ten wpis, poczuliśmy się dotnięci tą informacją, w związku z powyższym zapraszamy Państwa do kontaktu i odwiedzenia nas powtórnie. Jako doświadczenia w podróżach, oceniliście nas Państwo za wcześnie. Liczę na kontakt :).
Odnośnie tablic informacyjnych w kamieniołomie – zostały one zniszczone czasem i niestety ręką ludzką. Aby tego uniknąć, być może dobrym wyjściem byłby punkt z QR kodem, któy nie podlega tym zniszczeniom. Dziękuję za zwrócenie uwagi na tą potrzebę.
Dzień dobry,
To zdanie dotyczy konkretnie miejscowości Żegocina. Nie dotyczy całego terenu gminy.
Czy jest coś jeszcze do zobaczenia w samej Żegocinie dla przeciętnego turysty niż to, co jest wskazane na stronie internetowej Państwa gminy?
– Park Geologiczny,
– Źródełko wody mineralnej,
– Izba Regionalna,
– Kościół,
– Nagrobek,
– Figury św. Floriana i św. Franciszka,
– Pomnik
Ten, kto czyta, naszego bloga, to wie, że pokazujemy miejsca znane i nieznane, które warto odwiedzić. Jakby Żegocina nie była interesująca, to byśmy o niej nie pisali. Atrakcje, o których piszemy na blogu mają być dostępne dla zwykłych ludzi, czyli takich jak my.
Chętnie się dowiemy, czy jest jeszcze coś w miejscowości, co warto zobaczyć i sprawdzimy.