Żegocina atrakcje
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Park Geologiczny w Żegocinie – największa atrakcja miejscowości

Dzisiaj odwiedziliśmy Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich w Żegocinie. Patrząc na mapę tej małej miejscowości, można powiedzieć, że to jest jej największa atrakcja. Znajduje się przy drodze głównej Limanowa-Bochnia tuż nad Potokiem Saneckim (Sanka) kilka minut pieszo od centrum miejscowości i kościoła Świętego Mikołaja Biskupa. Park znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu i stanowi niemałą atrakcję przyrodniczą regionu i powiatu bocheńskiego.

To miejsce chcieliśmy odwiedzić już od dawna, ponieważ w Internecie wyglądało bardzo ciekawie. Już na początku muszę powiedzieć, że trochę się zawiedliśmy, ze względu na brak jakiejkolwiek tablicy, na której byłyby napisane informacje o parku geologicznym.

Park Geologiczny Żegocina

Żegocina – wieś w powiecie bocheńskim i jej historia

Żegocina położona jest w Małopolsce w powiecie bocheńskim, niedaleko powiatu limanowskiego i samej Limanowej. Przebiega przez nią droga numer 965 i granica Beskidu Wyspowego oraz Pogórza Wiśnickiego. Znajduje się w dolinie i uważana jest jako miejscowość górska. Otoczona przez szczyty Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego i Kamionnej oraz Żarnówki, która leży już na obszarze Pogórza Karpackiego.

 1. Żegocina istniała już w czasach Bolesława Krzywoustego,
 2. Bolesław Wstydliwy nadał swojemu rycerzowi Żegocie osadę Villa Żegota,
 3. Z biegiem lat Żegocina przechodziła z rąk do rąk kolejnych właścicieli,
 4. Wieś oraz sąsiednie włości weszły do majątku Lubomirskich z Wiśnicza,
 5. Po 1772 roku Żegocina znalazła się pod zaborem austriackim,
 6. Tragiczne wydarzenia rozegrały się tutaj w 1914 roku. Podczas I wojny światowej stoczono bitwę, która zakończyła się wygraną wojsk austriacko-pruskich (operacja limanowsko-łapanowska),
 7. Podczas II wojny światowej mieszkańcy Żegociny przeciwstawili się wojskom niemieckim. Walczyli w szeregach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej,
 8. Wieś została 'wyzwolona’ przez wojska radzieckie,
 9. Po zakończeniu wojny gmina zaczęła się rozwijać, poprzez budowę obiektów użyteczności publicznej.
 10. Więcej o historii Żegociny znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej gminy tutaj.

Jak dojechać do Parku Geologicznego w Żegocinie?

Z domu do Parku Geologicznego w Żegocinie mieliśmy około 20 minut drogi. Jechaliśmy od strony Laskowej i Przełęczy Widomej. Na przełęczy warto się zatrzymać, ponieważ jest to miejsce widokowe na Tatry. Na miejscu jest mały parking oraz tablica z opisanymi widokami. Z Limanowej to około 20 minut drogi, jadąc w kierunku Bochni.

Z Przełęczy Widomej zjechaliśmy do centrum miejscowości. Przejechaliśmy przez nią i jak zobaczyliśmy sklep Groszek z lewej strony, to wiedzieliśmy, że naprzeciwko będzie mała zatoczka i przejście przez mostek na teren dawnego kamieniołomu. Faktycznie tak było. Tam jest pobocze i miejsce do zaparkowania na kilka samochodów. Współrzędne: 49.8091, 20.4198.

Dojazd do Żegociny
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE
Parking przy kamieniołomie w Żegocinie
Żegocina - geologia

Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich – największa atrakcja w Żegocinie

Atrakcje w Żegocinie można policzyć na przysłowiowych „palcach jednej ręki”. Oprócz kościoła, cmentarzy wojennych i źródełka, największą atrakcją jest właśnie Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich. Jest to miejsce mniej znane, a właśnie takie lubimy odkrywać i pokazywać na blogu.

Z tego co patrzyliśmy na zdjęcia, to tablica dydaktyczna w tym miejscu kiedyś była. Teraz niestety jej nie ma. Będąc na terenie dawnego kamieniołomu, dzięki odkrywce, można poznać przeszłość geologiczną Żegociny. Na środku zbudowano drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Park Geologiczny stanowi zatem ciekawy rekreacyjny przystanek na turystycznej mapie powiatu bocheńskiego.

Dzięki kamieniołomowi wieś zaczęła się rozwijać. Wydobywano i obrabiano kamień, który wykorzystywany był do budowy fundamentów domów. W 1961 roku zaprzestano wydobycia, co przyczyniło się do większego zainteresowania geologów. Obecnie to atrakcja, którą warto odwiedzić podczas zwiedzania okolicy.

Odkrycie geologiczne Żegocina
Odkrycie geo Żegocina
Żegocina - park geologiczny wiata
Kamieniołom Żegocina

Żegocina – pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca do zwiedzania w okolicy

W samej Żegocinie warto jeszcze zobaczyć:

 1. Kościół Świętego Mikołaja,
 2. Figurę Świętego Floriana i Świętego Franciszka,
 3. Pomnik poległych za ojczyznę,
 4. Źródełko wody mineralnej,
 5. Izbę Regionalną,
 6. Cmentarz wojenny numer 302.

W najbliższej okolicy warto zobaczyć:

 1. Punkt widokowy na Przełęczy Widomej, o którym pisaliśmy na początku wpisu,
 2. Zamek Nowy Wiśnicz,
 3. Góra Kamionna, na której znajduje się stacja narciarska Laskowa SKI,
 4. Szczyt Łopusze Wschodnie oraz Łopusze Zachodnie,
 5. Kamień Żółw i Skałki w Rdzawie,
 6. Kamienie Brodzińskiego,
 7. Rezerwat Kamień Grzyb,
 8. Lipnica Murowana.
Potok Sanecki Żegocina
Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

4 komentarze

 • Joanna Pastuszak-Cybulska

  Odnoszę się do fragmentu, gdzie napisaliście, że atrakcje można u nas policzyć na palcach jednej ręki. Na szczęście w komentarzu doliczyliście się ich aż siedem. Zapewniam – jest ich więcej, ale niektóre są wyłącznie dla wymagających turystów. Zapraszam ponownie.

  • Mateusz Grzegorzek

   Warto o tych atrakcjach dla „wymagających turystów”, gdzieś wspomnieć. Np. na stronie gminy. Wtedy, nawet Ci mniej wymagający będą mogli się o nich dowiedzieć.

 • Joanna Pastuszak - Cybulska

  Dzień dobry, Szanowni Państwo – dziękuję za zamieszczenie przepięknych zdjęć z zimowej wizyty w Żegocinie.

  Z dużym jednak smutkiem przeczytałam ten wpis, który ukazuje moją wieś jako niezbyt atrakcyjną – nie mogę się z tym zgodzić. Jako były prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy i autorka rocznika „Kronika Ziemi Żegocińskiej” dbam o przekazywanie pełnej wiedzy dot.przeszłości i współczesności naszej obecnej gminy – zapewniam Państwa, że jest u nas wiele więcej niż rzeczone „atrakcje, które można policzyć na palcach jednej ręki.” Po rozmowach z wieloma przyjaciółmi, którzy widzieli ten wpis, poczuliśmy się dotnięci tą informacją, w związku z powyższym zapraszamy Państwa do kontaktu i odwiedzenia nas powtórnie. Jako doświadczenia w podróżach, oceniliście nas Państwo za wcześnie. Liczę na kontakt :).

  Odnośnie tablic informacyjnych w kamieniołomie – zostały one zniszczone czasem i niestety ręką ludzką. Aby tego uniknąć, być może dobrym wyjściem byłby punkt z QR kodem, któy nie podlega tym zniszczeniom. Dziękuję za zwrócenie uwagi na tą potrzebę.

  • Mateusz Grzegorzek

   Dzień dobry,
   To zdanie dotyczy konkretnie miejscowości Żegocina. Nie dotyczy całego terenu gminy.
   Czy jest coś jeszcze do zobaczenia w samej Żegocinie dla przeciętnego turysty niż to, co jest wskazane na stronie internetowej Państwa gminy?

   – Park Geologiczny,
   – Źródełko wody mineralnej,
   – Izba Regionalna,
   – Kościół,
   – Nagrobek,
   – Figury św. Floriana i św. Franciszka,
   – Pomnik

   Ten, kto czyta, naszego bloga, to wie, że pokazujemy miejsca znane i nieznane, które warto odwiedzić. Jakby Żegocina nie była interesująca, to byśmy o niej nie pisali. Atrakcje, o których piszemy na blogu mają być dostępne dla zwykłych ludzi, czyli takich jak my.

   Chętnie się dowiemy, czy jest jeszcze coś w miejscowości, co warto zobaczyć i sprawdzimy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *