Green Velo – rowerowy skarb wschodniej Polski

Green Velo (Wschodni Szlak Rowerowy) to z całą pewnością jedna z najcudowniejszych atrakcji we wschodniej Polsce, przynajmniej w mniemaniu wszystkich zapalonych rowerzystów. Trasa należy do najdłuższych w całym kraju, a liczy sobie nieco ponad dwa tysiące kilometrów i przebiega aż przez pięć województw – świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie i lubelskie.

Green Velo nie jest ścieżką do pokonania „za jednym zamachem” dla początkujących rowerzystów, ponieważ przejechanie całej trasy zajęłoby kilka tygodni. Warto również podkreślić, że nie trzeba rozpoczynać trasy w punkcie startowym. Możemy dojechać do konkretnego miejsca i z tego pułapu rozpocząć przejażdżkę, podziwiając niezwykłe krajobrazy i zatrzymując się gdzieniegdzie, ponieważ atrakcji nie brakuje, wręcz przeciwnie, i warto im się dokładnie przyjrzeć.

  • Szlak Green Velo ma swoją aplikację mobilną, która dostępna jest na Androida oraz i iOS. Aplikacja dostępna do pobrania jest: na Androida i na OS
  • Szlak oznakowany jest tabliczkami z rowerem w pomarańczowym kolorze.
  • Możesz także pobrać ślad trasy w formacie GPX.

Co znajdziesz w tym wpisie?

  1. Długość trasy Green Velo,
  2. Mapa rowerowego szlaku,
  3. Informacje o noclegach,
  4. Co to są Miejsca Przyjazne Rowerzystom i MOR?
  5. Wybrane atrakcje na Wschodniej Trasie Rowerowej Green Velo.
Rower na szlaku Green Velo

Mapa rowerowego szlaku Green Velo – o czym warto wiedzieć?

Osoby, które zdecydują się na pokonanie pełnej trasy, powinny przygotować się na doskonałe rozwiązania znajdujące się na Wschodniej Trasie Rowerowej. Mapa Green Velo jest wystarczająco naszpikowana udogodnieniami i punktami, które warto przeanalizować przed długą podróżą.

Jaka jest długość? Otóż trasa Green Velo to aż 2071 kilometrów do pokonania.

  • Warmińsko-mazurskie: 420 kilometrów,
  • Podlaskie: 592 kilometry,
  • Lubelskie: 351 kilometrów,
  • Podkarpackie: 459 kilometrów,
  • Świętokrzyskie: 190 kilometrów.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy przejechać ją w całości, czy wyznaczymy sobie jedynie pewną część trasy, powinniśmy wiedzieć, że mniej więcej co dziesięć kilometrów rozstawione są punkty MOR. Skrót oznacza Miejsca Obsługi Rowerzystów i są punktami, w których można się zatrzymać, posilić i po prostu odpocząć przed kolejnym odcinkiem wycieczki.

Bardzo łatwo można je namierzyć, ponieważ oznaczone są zielonymi tabliczkami, a zatem nie sposób ich przeoczyć. Punkty MOR składają się z wiaty, która może dać chwilę wytchnienia w upalny i słoneczny dzień lub być schronieniem w trakcie nagłej ulewy. Znajdziemy tutaj także stojaki na rowery, ławy i stoły, które wręcz zapraszają do wspólnego posiłku. Trzeba przyznać, że nie ma niczego przyjemniejszego niż pyszne śniadanie w takich okolicznościach przyrody.

  • Interaktywna mapa Green Velo dostępna jest tutaj: greenvelo.pl/mapa
Green Velo Mapa

Noclegi na Green Velo – czy trzeba się martwić o zakwaterowanie na trasie?

Mapa rowerowej trasy Green Velo to rzecz, którą warto przestudiować, zwłaszcza gdy myślimy o dłuższej trasie i wiemy, że będziemy zmuszeni znaleźć miejsce noclegowe. Na szczęście trasa została doskonale przemyślana i wobec tego nie będzie żadnego kłopotu z zakwaterowaniem – nawet na jedną noc, by zregenerować siły. Na trasie znajdują się bowiem tak zwane Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Pod tym tajemniczo brzmiącym hasłem kryje się tak naprawdę kilka interesujących rzeczy. Przede wszystkim miejsca noclegowe, które mogą być zarówno hotelem, jak i polem namiotowym. Już sama możliwość wyboru sprawia, że miejsca nabiera na atrakcyjności!

Osoby decydujące się na pole namiotowe powinny posiadać swój śpiwór oraz namiot. Jeżeli jednak nie jesteśmy entuzjastami spania pod gołym niebem, to do naszej dyspozycji oddane są hotele, motele, ośrodki agroturystyczne, schroniska młodzieżowe oraz wszelkiej maści pensjonaty, które często goszczą zmęczonych, ale usatysfakcjonowanych rowerzystów w swoich progach.

Noclegi na rowerowym szlaku Green Velo

Jadąc Wschodnim Szlakiem Rowerowym, warto próbować regionalnych przysmaków

Miejsca Przyjazne Rowerzystom to także punkty gastronomiczne, które na tak długiej i momentami wyczerpującej trasie nie mogło zabraknąć. Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość, że przy tak ogromnym wysiłku należy ze szczególną dokładnością zadbać o uzupełnianie kalorii i dostarczanie organizmowi energii. Zawsze warto mieć w plecaku przynajmniej jedną butelkę wody i coś słodkiego, np. baton.

Solidniejszy posiłek możemy zaserwować sobie w jednym z punktów, które powstały z myślą o Green Velo i tych, którzy będą tę trasę pokonywać. Po drodze znajdziemy sporo barów, knajpek i restauracji. Jeżeli jednak wschodnia część Polski to ta część, którą dopiero zaczęliśmy odkrywać, warto zatrzymywać się w tych miejscach, które serwują regionalne dania.

Na trasie Green Velo znajduje się całe mnóstwo miejsc, w których warto zjeść. Jeżeli tylko należymy do osób, które nie przejdą obojętnie wobec regionalnych pyszności, to z pewnością zaliczymy znacznie więcej postojów, niż zakładaliśmy pierwotnie.

Atrakcje na rowerowej trasie Green Velo

Na trasie Green Velo nie brakuje prawdziwych atrakcji, które wprawią w zachwyt każdego, kto choć trochę interesuje się zarówno historią, jak i niezwykłymi miejscami, w których przyroda i natura znajdują się na pierwszym miejscu. Wschodni Szlak Rowerowy przebiega przez pięć województw, a każde z nich ma sporo do zaoferowania!

Na wstępie warto wspomnieć o aż pięciu Parkach Narodowych, które znajdują się na trasie Green Velo i stanowią atrakcję samą w sobie. Aż cztery z całej piątki znajdują się w województwie podlaskim – Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy. We wszystkich czterech parkach na Podlasiu można podziwiać niezliczoną ilość roślin znajdujących się pod ochroną, np. tych z rodziny storczykowatych. To również w tym regionie można obserwować życie niezwykłych zwierząt, jakimi są bez wątpienia bobry. Te wdzięczne zwierzęta także znajdują się pod ochroną.

  1. W Biebrzańskim Parku Narodowym można za to obserwować fantastyczne gatunki ptaków, począwszy od wodniczki i biegusa zmiennego, a skończywszy na rybitwie białoskrzydłej i sowie błotnej. Wielu turystów przyjeżdża do parku jednak po to, by na własne oczy zobaczyć wizytówkę tego miejsca, czyli łosia, które zadomowiły się tutaj na dobre i stanowią niezwykłą atrakcję.
  2. W Narwiańskim Parku Narodowym można z kolei spotkać sarny, dziki i jelenie. Ponadto warto także zainteresować się występującymi tutaj gadami i płazami. Na terenie parku można bowiem spotkać grzebiuszkę ziemną, rzekotkę drzewną oraz różnego rodzaju żaby. Miejsce stanowi także ostoję dla ptaków, które osiedliły się w parku i cieszą się mianem jednej z wielu atrakcji turystycznych i raj dla ornitologów.
  3. Ostatni park znajduje się w województwie lubelskim, a mowa o Roztoczańskim Parku Narodowym usytuowanym na Roztoczu. Park został stworzony w 1974 roku, a na jego terenie znajdują się między innymi skały górnokredowe, co może stanowić nie lada gratkę dla entuzjastów geologii. Od 1982 roku w parku hoduje się koniki polskie, które poniekąd stały się wizytówką miejsca i właśnie z tego powodu stały się graficznym symbolem parku.
przewodnik

Co jeszcze warto zobaczyć? Kliknij dane miejsce, żeby zobaczyć to miejsca opisane na naszym blogu.

  1. Szumy nad Tanwią na Roztoczu,
  2. Roztocze,
  3. Góra Miedzianka,
  4. Sandomierz i Góry Pieprzowe,
  5. Kadzielnia w Kielcach,
  6. Skałki Piekło nad Niekłaniem,
  7. Wigierski Park Narodowy,
  8. Białowieża i Białowieski Park Narodowy,
  9. Augustów,
  10. Białystok,
  11. Zamek w Łańcucie,
  12. Rzeszów,
  13. Krzyżtopór,
  14. Zamek Królewski w Chęcinach,
  15. Miasto Zamość,
  16. Suwalski Park Krajobrazowy.

Cała lista atrakcji dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Green Velo tutaj.

Rodzinny szlak rowerowy Green Velo

Szlak rowerowy pokaże Ci piękną przyrodę oraz najciekawsze miasta wschodniej Polski

Warto zajrzeć do Elbląga, a zwłaszcza na starówkę, która jest wyjątkowym miejscem i z całą pewnością nie da się przejść obojętnie obok historii, jaką za sobą ciągnie oraz wszystkich zabytków znajdujących się na terenie, m.in. Kościoła Katedralnego św. Mikołaja, Bramy Targowej powstałej już w XIV wieku czy Ścieżki Kościelnej, która robi niesamowite wrażenie i często wybierana jest przez fotografów jako idealne miejsce na plenerowe zdjęcia.

Na niezwykłej trasie Green Velo znajduje się także Frombork wraz z Bazyliką archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Ta imponująca budowla utrzymana w stylu gotyckim to prawdziwy architektoniczny rarytas, któremu warto się przyjrzeć z bliska. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tej katedrze pochowano Mikołaja Kopernika, co poniekąd stanowi atrakcję dla zwiedzających.

Warto również wiedzieć, że ten szlak rowerowy przez Polskę daje również pretekst do odwiedzenia dwóch przepięknych miast, które również znajdują się w obrębie trasy – Białystok oraz Przemyśl. Oba miasta cieszą się niesamowitą historią i są miejscami, które warto zwiedzić i dowiedzieć się o nich więcej. Na trasie znajduje się także Tykocin. To niewielkie miasto położone na Podlasiu swojego czasu nazywane było miastem królewskim, ponieważ cieszyło się ogromnym uznaniem królów oraz książąt polskich. Do dnia dzisiejszego w mieście funkcjonuje ten porządek przestrzenny, który został zaprojektowany przed wieloma laty.

Miasto słynie także z różnych zabytków, m.in. Budynek Synagogi Wielkiej, w którym obecnie znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej czy dawny klasztor misjonarzy w Tykocinie. Choć miasto nie cieszy się aż taką popularnością jak Kraków, to bezustannie i każdego roku ściąga ogrom turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Białystok
Miasto Białystok

Każda pora dobra na szlak Green Velo!

Trasa rowerowa po wschodniej Polsce to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek zarówno w sezonie letnim, jak i jesienno-zimowym. Krajobrazy zachwycają o każdej porze roku i tak naprawdę nawet siarczyste mrozy nie zniechęcają przyjezdnych, którzy realizują trasę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Nic w tym dziwnego. Zwłaszcza jesienią, kiedy mnogość kolorów przyprawia o zawrót głowy lub zimą, kiedy śnieżna biel okrasza wszystko w okolicy.

Green Velo to wciąż odkrywane miejsce, które każdego roku przyciąga coraz większą ilość turystów pragnących spędzić aktywnie czas. Trzeba przyznać, że pomysłodawcy zadbali o każdy szczegół miejsca, mając zawsze na uwadze komfort rowerzystów, którym nie ma prawa niczego zabraknąć na tak długiej trasie. Niezależnie od długości wybranej trasy, Wschodni Szlak Rowerowy to przygoda, moc wrażeń, niezapomniane krajobrazy, bliskość natury i historii. Warto wziąć ten region pod uwagę, obmyślając kolejny wypad weekendowy lub urlop, który pragniemy spędzić z dala od zgiełku i dużych miast.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.