Co warto zobaczyć w Białym Borze? Poznaj atrakcje turystyczne miasteczka nad Jeziorem Łobez

Biały Bór to miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, historycznie położona na Pomorzu Gdańskim. Prawa miejskie Biały Bór uzyskał w 1382 roku. W trakcie trwania II wojny światowej został w znacznej części zniszczony. Nazwa Biały Bór obowiązuje od 1946 roku.

biały bór atrakcje turystyczne
biały bór atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Białym Borze?

Miejscowość ta może poszczycić się wieloma atrakcjami turystycznymi, wśród których najbardziej popularnymi są:

Jezioro Bielsko

Jezioro Bielsko to jezioro rynnowe o powierzchni 278 hektarów. Charakteryzuje się czystością wód I klasy. Wokół niego znajdują się długie, półdzikie plażyczki, gdzie można spędzać czas na zażywaniu kąpieli i opalania, oraz lasy, w których każdego roku natknąć się można na jagody i grzyby. W okolicy rozmieszczone są również stanice harcerskie.

Jezioro Łobez

Jezioro Łobez to jedno z jezior w miejscowości, nad którym znajduje się kąpielisko. Obiekt charakteryzuje się spokojem. Jest idealnym miejscem, gdzie czas spędzić mogą osoby chcące odpocząć od wielkomiejskiego szumu. Kąpielisko pilnowane jest przez ratowników. Jezioro Łobez ma powierzchnię 45,5 hektara. Można wypożyczyć na nim sprzęty wodne, jak kajaki i rower wodny, oraz miejsce ogniskowe. Istnieje także możliwość wynajęcia domków nad jeziorem.

biały bór atrakcje turystyczne

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Białym Borze

Ścieżka przyrodniczo-leśna wytyczona jest wokół jeziora Łobez. Umożliwia zapoznanie się z różnorodnością przyrody. Rozmieszczone są na niej tablice dydaktyczne na temat problematyki gospodarki leśnej i ochrony przyrody. Została zagospodarowana wiatami postojowymi, ławeczkami oraz miejscami na ognisko. Wśród niej występują bunkry i transzeje Wału Pomorskiego, które są udostępnione do zwiedzania. Na trasie znajduje się również pomnik Karla Russa, przyrodnika i społecznika, który żył w Białym Borze przed wybuchem wojny.

biały bór atrakcje turystyczne

Wieża widokowa nad Jeziorem Łobez

Wieża widokowa to dwuczęściowa kondygnacja, z której rozpościera się widok na Jezioro Łobez. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Białego Boru. Znajduje się niedaleko plaży. Współrzędne wieży widokowej w Białym Borze: 53.9076, 16.8290.

Wieża widokowa nad Jeziorem Łobez
przewodnik
Wieża widokowa nad Jeziorem Łobez
Wieża widokowa nad Jeziorem Łobez

Kościół świętego Michała Archanioła w Białym Borze 

Kościół świętego Michała Archanioła to budynek z 1878 roku, który powstał w stylu neogotycko-neoromańskim z późnobarokowym ołtarzem. Wcześniej na jego miejscu istniała świątynia z XV wieku.

Kościół świętego Michała Archanioła w Białym Borze

Bunkry i schrony Białego Boru

Bunkry i schrony w Białym Borze to dobrze zachowane fortyfikacje Wału Pomorskiego. Składa się na nie kilka schronów bojowych i pozostałości po transzejach i umocnieniach ziemskich. Trasę tę pokonać można pieszo, jak i w całości na rowerze. Trasa jest łatwa do pokonania, mogą więc wybrać się na nią również dzieci i osoby starsze. Zachowane schrony i bunkry podchodzą z czasów sprzed II wojny światowej. Został wytyczony specjalny szlak o długości 3 kilometrów „Szlak Zapomnianych Fortyfikacji”.

Bunkry i schrony Białego Boru
biały bór atrakcje turystyczne
biały bór atrakcje turystyczne
biały bór atrakcje turystyczne
Szlaki piesze, konne i rowerowe

Plaża miejska

Plaża miejska rozpościera się nad jeziorem Łobez. Można na niej odpocząć oraz zażyć kąpieli, czy też korzystać z wodnych atrakcji sportowych. Poza licznymi wypożyczalniami, na plaży zlokalizowany jest punkt gastronomiczny. Można również skorzystać z boiska do siatkówki plażowej. Przy plaży miejskiej znajduje się miejsce, gdzie można rozbić namiot, udostępniane są również kampery.

Szlaki piesze, konne i rowerowe

Biały Bór to także ciekawe szlaki piesze, konne i rowerowe. Na rower warto się wybrać na „Bobięcińskie Góry” o długości około 43 kilometrów lub „Ukryte Jezioro” o długości około 34 kilometrów. Miłośnicy turystyki konnej powinni zwrócić uwagę na Szlak Konny Pojezierza Drawskiego – 186 kilometrów oraz Szlak Konny Pomorza Środkowego – 12 kilometrów. Turyści piesi mogą wybrać się na Wzniesienia Moreny Czołowej – 158 kilometrów lub wcześniej wspomniane ścieżki turystyczne.

Szlaki piesze, konne i rowerowe
Szlaki piesze, konne i rowerowe
biały bór atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.