Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”
Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” to obszerny park krajobrazowy położony na terenie województwa śląskiego. Jest to miejsce obejmujące 49 tysięcy hektarów terenu. Leży nieopodal takich miast jak Rybnik czy Gliwice, a zajmuje również 12 tysięcy km2 miasta Racibórz. Historia samego parku zaczęła się w roku 1993, kiedy to zdecydowano o ochronie i promocji zalet tych okolic.
zobacz więcej atrakcji turystycznych województwa śląskiego
Kartka z historii
Wcześniej ten obszar przez wiele lat był miejscem pobytu cystersów, którzy przybyli na te tereny w XIII wieku z Francji. Przyczynili się do znacznego rozwoju tych okolic. Mnisi zostali zapamiętani jako ludzie pracowici z umiejętnościami gospodarowania. Podczas ich obecności na tych terenach powstały klasztory (mimo podmokłych i bardzo zalesionych terenów), stawy rybne, drogi czy bajeczne ogrody i sady.
Walory przyrodnicze
Park jest środowiskiem dla wielu gatunków roślin pod ochroną, a także domem dla gadów, płazów, ptaków i ssaków. Znaczną część powierzchni parku zajmują zbiorniki wodne. Wartym podkreślenia jest również, że duża część tutejszych zwierząt to gatunki zagrożone wyginięciem, wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierzą”. Atutem parku jest również jego położenie.
Łączące się tutaj doliny ogromnych rzek Odry i Wisły, a także tereny będące rejonami podgórskimi Sudetów i Karpat stanowią razem piękno natury. Najlepsze przykłady piękna natury to Pojezierze Palowickie, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu czy uroczyska.
Największą atrakcją z przyrodniczego punktu widzenia Cysterskich Kompozycji Krajobrazów Rud Wielkich jest: Łężczok, czyli leśno-stawowy rezerwat. To miejsce pełne drzew, także tych zabytkowych mających swoją specjalną aleję czy miejsce narodzin dla wielu ptaków.
Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – najważniejsze zabytki i atrakcje
Na terenie parku znajdują się liczne budowle, budynki i ciekawe miejsca do zobaczenia:
- Pozostałości hut żelaza z wieków XVI-XIX,
- Stawy w Rezerwacie Przyrody Łężczok,
- Największa duma Parku Krajobrazowego: zespół klasztorno-pałacowy w Rudach,
- Drewniane kościoły w Wilczy, Bełku, Rybniku-Wielopolu,
- Zabytkowa kolejka wąskotorowa Rudy,
- Arboretum Bramy Morawskiej,
- Pojezierze Palowickie,
- Uroczysko „Głębokie Doły”.
Czemu jeszcze warto odwiedzić to miejsce?
Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” jest świetnym miejscem na spacery, czy przejażdżki rowerem m.in. czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. Ciągnie się przez 155 kilometrów województwa śląskiego. Innym ciekawym szlakiem rowerowym jest ten imienia Jana Pawła II. Wśród szlaków pieszych warto zwrócić na: Szlak Młodości Eichendorffa i ścieżka po Rezerwacie Przyrody Łężczok. Walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” można zwiedzać przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, co stanowi tylko kolejną zachętę, aby je odwiedzić.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy parku?
- Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim,
- Wieża widokowa na granicznych meandrach Odry w Zabełkowie
- Jastrzębie-Zdrój – atrakcje turystyczne.
Super wpis! Od razu chce się kupić bilet na pociąg i ruszać w drogę! 🙂 Pozdrawiamy!