Góra Grabarka na Podlasiu – święte miejsce dla wyznawców prawosławia

Góra Grabarka (osada Grabarka-Klasztor) na Podlasiu to święte i wyjątkowe miejsce dla wyznawców prawosławia. Co roku pielgrzymują tam tysiące wyznawców tej religii. Jest to także niezwykle popularne miejsce dla zwykłego turysty, ponieważ znajduje się tam tajemniczy las krzyży. Warto przyjechać na świętą Górę Grabarkę i odkryć niesamowitą historię tego miejsca. Najpierw zobacz niesamowite zdjęcia.

Grabarka -  góra krzyży

Jak dojechać na Świętą Górę Grabarkę?

Patrząc na mapę, dojazd na Grabarkę najlepiej zaplanować z miasteczka Siemiatycze. Z ulicy Grodzieńskiej musisz zjechać na rondzie w ulicę Wysoką na Grabarkę. Jeźdź przez 10 kilometrów prosto i trzymaj się znaków na Świętą Górę. Bezpłatny parking znajduje się przed samym wejściem na teren Góry Krzyży. Współrzędne: 52.4166, 23.0044.

Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka – najważniejsze sanktuarium prawosławia w Polsce

Święta Góra Grabarka znajduje się kilkanaście kilometrów od miasta Siemiatycze oraz od granicy z Białorusią w województwie podlaskim. Oprócz krzyży znajduje się tam monaster żeński (klasztor) oraz 3 cerkwie:

  • Przemienienia Pańskiego,
  • Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”,
  • Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Ta pierwsza główna cerkiew, stanowi także świątynię parafialną. Na Grabarce znajduje się również Dom Pielgrzyma oraz cmentarz. Miejsce można zwiedzać, dlatego przyciąga nie tylko wyznawców prawosławia, ale także innych religii. Jest to miejsce modlitwy i skupienia, dlatego trzeba się  godnie zachowywać tak jak chyba w każdym religijnym miejscu.

Krzyże grabarka

Grabarka – Góra Krzyży

Gdy pierwszy raz przyjedziesz na Świętą Górę Grabarkę, to możesz poczuć się nieco dziwnie. My tak właśnie mieliśmy, gdy weszliśmy do magicznego lasu krzyży. Pielgrzymi, którzy tam przyjeżdżają, niosą ze sobą krzyże dziękczynne. Zgodnie z tradycją krzyże są na górze pozostawiane. Bardzo uroczyście jest 18 i 19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Co ciekawa, liczba krzyży na Grabarce cały czas rośnie. Ciężko policzyć ile ich jest, jednak ta liczba może sięgać nawet 12 000. Są one głównie drewniane, kamienne oraz betonowe.

Pod górą znajduje źródełko z cudowną wodą. Wierni wierzą w uzdrowienia, a gdy obmyją się chusteczką, to pokonają wszelkie choroby. Całą świętą górą zajmują się siostry z Klasztor Prawosławny św. Marty i Marii.

Krzyże na świętej górze grabarce

Zwiedzanie Grabarki

Każdy chętny turysta-pielgrzym ma możliwość zwiedzania Grabarki. Jest okazja wejścia do głównej cerkwi Przemienienia Pańskiego. Dwóch pozostałych nie można zwiedzać. Gdy trwa msza, to musisz poczekać na jej zakończenie. Na teren Grabarki nie wolno wchodzić z psem i trzeba mieć odpowiednie ubrania.

W dni powszednie można zwiedzać od 10:00 do 17:00 w soboty od 11:00 do 17:00, a w niedzielę oraz święta od godziny 13:00 do 17:00. Zobacz więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej.

Cerkiew
przewodnik

Święta Góra Grabarka – nabożeństwa

Chętni przybywający na Podlasie mają okazję skorzystać z nabożeństwa na Górze Krzyży. Na Grabarce msze święte odbywają się w dni powszednie, weekendy oraz święta.

  • Dni powszednie – 5:00 (nabożeństwo poranne), 8:00 (liturgia święta), 17:00 (nabożeństwo wieczorne),
  • Sobota – 6:00 (nabożeństwo poranne), 9:00 (liturgia święta), 17,00 (całonocne czuwanie),
  • Niedziela i święta – 10:00 (liturgia święta), 17:00 (nabożeństwo wieczorne).

Jeśli będziesz na Świętej Górze, to przy okazji możesz zobaczyć inne ciekawe miejsca:

  1. Perła Podlasia Tykocin,
  2. Jezioro Hańcza – najgłębsze w Polsce,
  3. Kraina Otwartych Okiennic,
  4. Atrakcje Białegostoku,
  5. Atrakcje Podlasia,
  6. Suwalski Park Krajobrazowy,
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.