Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne. Zwiedzanie z dzieckiem
Kudowa-Zdrój jest pięknym, malowniczo położonym miastem, które leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Kudowa jest licznie i chętnie odwiedzana ze względu na swój charakter uzdrowiskowy oraz piękne krajobrazy. Miasto położone jest w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, nad potokiem Bystra, który przez rzekę Metuję wpada do Łaby.
Kudowa-Zdrój sąsiaduje z Czechami. Jest również chętnie odwiedzana przez turystów pragnących spędzać aktywnie czas, gdyż znajduje się tam wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych. W mieście znajdują się również liczne sanatoria, jest więc chętnie wybieranym miejscem na odpoczynek i podratowanie zdrowia. Ponadto mieści się tutaj również pijalnia wód.
Atrakcje turystyczne w Kudowie-Zdroju – mapa ciekawych miejsc
Co można zobaczyć w Kudowie-Zdroju? Poniżej miejsca, z których szczególnie słynie Kudowa. Każde z nich zaznaczyłem na mapie.
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju
Powstał on w połowie XVIII wieku i zajmuje obszar 13 hektarów. Usytuowany jest w centrum miasta, u stóp Góry Parkowej. Stanowi starannie utrzymany kompleks pięknej, różnorodnej roślinności – w tym również egzotycznej. Na jego terenie znajdują się liczne pomniki przyrody, jest niewątpliwą wizytówką miasta, dzieci szczególnie chętnie odwiedzają ogród muzyczny. Park stanowi miejsce wypoczynku licznych turystów, jak również kuracjuszy.
Pijalnia Wody Mineralnej
Budynek pijalni wzniesiony był w latach 1930-1931. Jego wnętrze zdobią freski malarza Arpada v. Molnara. Pijalnia oferuje wodę ze źródeł „Śniadecki” czy „Marchlewski”. Kudowskie źródła tryskają w niewielkiej od siebie odległości, mają płytkie ujęcia, a prawie wszystkie źródła zlokalizowane są na terenie Parku Zdrojowego. Wody te stosowane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych oraz unikalnych suchych kąpieli kwasowęglowych.
Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
Kaplica ta jest miejscem szczególnym – obiekt ten jest jednym z trzech, które znajdują się w Europie. Mieści się w dzielnicy Czermna. Wybudowana została w roku 1784 i utrzymana w stylu barokowym. Założycielem był Wacław Tomaszek – proboszcz w Kudowej. To właśnie z jego inicjatywy zostały zebrane kości zmarłych na cholerę i zabitych w wojnach. Wyłożono nimi ściany i sufit – łącznie to około 3000 czaszek i piszczeli, natomiast w piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze 21000. czaszek, które wypełniają ją do około 2 metrów wysokości.
Atrakcje turystyczne dla dzieci w Kudowie-Zdroju
Troszkę młodsi turyści w Kudowie również znajdą dla siebie szereg atrakcji. Wyróżnić wśród nich można:
Muzeum Zabawek
Jest to niezwykłe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i również dorośli. W tym muzeum można poznać historię z innej perspektywy. Miejsce to powstało w 2002 roku z inicjatywy małżeństwa, które to przez wiele lat gromadziło zabawki i postanowiło je pokazać szerszemu gronu. Początkowo była to niewielka wystawa, lecz dzięki zaangażowaniu wielu osób obecnie jest to największa wystawa zabawek w Polsce i obejmuje ponad 5 tys. egzemplarzy. Zbiory te prezentują niemal wszystkie formy zabawkarstwa europejskiego, począwszy od starożytności aż po lata 80. XX w. Każdego roku do muzeum trafiają nowe eksponaty, stale powiększając kolekcję. Zobacz nasze zwiedzanie Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.
Szlak Ginących Zawodów
Miejsce szczególnie polecane do zwiedzenia wraz z dziećmi. Szlak Ginących Zawodów to gospodarstwo, w którym zostały zgromadzone przedmioty oraz wyposażenie związane ze starymi, zanikającymi zawodami, do których można zaliczyć: kowalstwo, garncarstwo, tkactwo oraz takimi czynnościami jak pieczenie chleba czy wyrabianie masła.
Podczas zwiedzenia szlaku można również odwiedzić zabytkowy wiatrak, aby dzieciaki zobaczyły na własne oczy, jak pozyskiwano kiedyś mąkę lub upiec chleb w tradycyjnym, opalanym drewnem piecu. Istnieje również możliwość spróbowania swoich sił w garncarstwie lub podziwiać można na własne oczy proces tworzenia tych naczyń. Na miejscu jest również mini ZOO z wielbłądem, alpakami czy małpami.
Góry Stołowe – szlaki górskie w okolicy Kudowy-Zdroju
Góry Stołowe to świetne miejsce na aktywny odpoczynek dla rodzin z dziećmi o każdej porze roku. Znajdują się tam liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, których zróżnicowanie sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na piechurów czeka przygotowanych ponad 100 kilometrów szlaków. W 1993 roku powstał na obszarze Gór Stołowych Park Narodowy Gór Stołowych. Środkowa część pasma Gór Stołowych leży po stronie Czech. Zobacz więcej w naszych obszernym wpisie o Górach Stołowych.
Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych
Ekocentrum to ośrodek edukacyjno-wystawienniczy Parku Narodowego Gór Stołowych. Można w tym miejscu lepiej poznać walory kulturowe i przyrodnicze tych gór. Ekspozycja prezentowana w Ekocentrum jest nowoczesna, multimedialna i interaktywna – zainteresuje zarówno młodszych, jak i również starszych odbiorców. Zobaczyć można m.in. jak przed milionami lat wyglądało miejsce, w którym znajdują się obecnie Góry Stołowe.
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju
Trasa na Górę Parkową jest idealnie dostosowana do przejścia nią razem z dziećmi, ponieważ nie jest stroma ani długa. Podczas trasy spotkać można różne stanowiska, które zachęcają dzieciaki do dodatkowej aktywności fizycznej – między innymi przejście po równoważni lub oponach. Po wejściu na szczyt można podziwiać piękne widoki, które się stamtąd roztaczają na Kudowę-Zdrój, a na zakochanych czeka dodatkowa atrakcja – Altana Miłości.
Atrakcje turystyczne w okolicy Kudowy-Zdroju to:
- Polanica-Zdrój,
- Błędne Skały,
- Szczeliniec Wielki,
- Góry Stołowe,
- Zamek Leśna Skała w Szczytnej,
- Piekielna Góra,
- Duszniki-Zdrój.
Długa i interesująca relacja. W dodatku bardzo ciekawe zdjęcia i informacje. Gratulujemy i pozdrawiamy!