Las Plebański – ścieżka przyrodnicza w Lipnicy Wielkiej
Las Plebański to najnowsza atrakcja w gminie Korzenna w jednej z miejscowości – Lipnicy Wielkiej. Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez las, mierząca 2 kilometry, idealnie sprawdzi się wśród miłośników ciszy, spokoju i rodzinnych wycieczek. Trasa jest łatwa, a dzięki niej możemy poznać różne drzewa, obejrzeć widoki oraz spotkać się ze Świętym Eustachym – patronem leśników. Ścieżka przyrodnicza Las Plebański została stworzona w 2020 roku przez leśników skupionych przy Stowarzyszeniu KONAR.
Lipnica Wielka gminie Korzenna – powiat nowosądecki
Lipnica Wielka w gminie Korzenna to jedna z miejscowości najbardziej widokowych w okolicy. To właśnie tam z licznych wzgórz jest okazja obejrzeć widoki na: Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Tatry. Pierwsze wzmianki o Lipnicy Wielkiej pochodzą z 1359 roku. Wtedy król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny miejscowego kościoła. Nad Lipniczanką stoi jedno z ciekawszych miejsc w miejscowości – Muzyczny Dwór będący siedzibą lokalnych zespołów regionalnych.
Początek ścieżki Las Plebański przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pochodzący z XIV wieku parafialny kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest miejscem, w którym rozpoczyna się nasza ścieżka Las Plebański. Już na samym początku muszę napisać, że w terenie nie jest oznaczona żadnymi znakami na drzewach. To jest świeży projekt, dlatego na razie drogę wskazują tabliczki. Nawet z nimi ciężko się tam zgubić, ponieważ droga, która prowadzi, jest szeroka i wydeptana. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy kościele: 49.711824, 20.860211.
Jak wygląda ścieżka Las Plebański w Lipnicy Wielkiej?
Przyjechaliśmy do Lipnicy Wielkiej wcześnie rano, ponieważ chcieliśmy uchwycić piękne jesienne kolory na drzewach, które są główną atrakcją na ścieżce. Przekroczyliśmy potok Lipniczanka i zobaczyliśmy tablicę, która była pierwszym punktem na ścieżce Las Plebański.
Ścieżka Las Plebański mierzy od 1 do 2 kilometrów. Czas przejścia to 60 minut z przerwami. Jest idealna na wycieczkę z dziećmi.
Szliśmy delikatnie pod górę wzdłuż młodnika sosnowego. W międzyczasie były dwa miejsca, w których można zejść ze ścieżki i obejrzeć widoki na okoliczne wzgórza. Co jakiś czas mijaliśmy tabliczki kierujące nas pod górę. Doszliśmy do wąwozu dawnej drogi łączącej kiedyś Lipnicę Wielką z sąsiednią Jasienną.
Kapliczka Świętego Eustachego – patrona leśników i myśliwych
Droga się lekko wypłaszczyła, a naszym oczom z lewej strony ukazało się miejsce na odpoczynek, czyli drewniane ławeczki pod jodłami. Nie odpoczywaliśmy, ponieważ nie mieliśmy od czego. Ruszyliśmy dalej i stanęliśmy przy kapliczce Świętego Eustachego, który był patronem leśników i myśliwych. Mała budowla idealnie wkomponowała się w leśny krajobraz.
Miejsce odpoczynku pod sosnami i punkt widokowy na góry
Skręciliśmy delikatnie w lewo i dotarliśmy do kolejnego miejsca na odpoczynek. Tam znajduje się miejsce na ognisko, z przygotowanym drewnem oraz punkt widokowy na góry. Widać między innymi: Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Ławeczki znajdują się w otoczeniu sosen. W tym miejscu warto odbić w lewo i iść łąką wzdłuż granicy lasu, żeby obejrzeć jeszcze lepsze widoki.
My poszliśmy dalej za ścieżką. Ta od razu skręciła w prawo i prowadziła dalej przez las. Zaczęliśmy schodzić delikatnie w dół. Na naszej mapie trasy zaznaczone zostały dziki. Faktycznie na ziemi było widać ich obecność, a na łące mogliśmy zobaczyć pasące się krowy. Atrakcja idealna dla dzieciaków.
Szliśmy granicą lasu. Mieliśmy go po prawej stronie i wypatrywaliśmy kolejnych tabliczek. Jedna z nich pojawiła się kilka minut niżej i pokierowała nas w prawo. Weszliśmy kolejny raz do lasu, a ścieżka wiła się to w lewo to w prawo. Słyszeliśmy w dole jeżdżące samochody, dlatego wiedzieliśmy, że zbliżamy się do końca trasy.
Ostatni raz pojawiliśmy się na łące, przy której połączyliśmy się z naszą ścieżką. Razem z nią zeszliśmy 300 metrów w dół i dotarliśmy na parking przy kościele.
Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?
- Atrakcje gminy Korzenna,
- Rezerwat Diable Skały w Bukowcu,
- Wieża widokowa w Bruśniku,
- Jodłowa Góra – punkt widokowy na Tatry,
- Jamna – schronisko Dobrych Myśli, Bacówka, kościół,
- Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.