Ostrysz nad Dzianiszem – opis szlaku na szczyt, zdjęcia oraz mapa
Ostrysz to wzniesienie znajdujące się na Pogórzu Spisko-Gubałowskim na szlaku czerwonym. Mierzy 1023 m n.p.m. i znajduje niedaleko Zakopanego. Jego zaletą jest to, że jest rzadko odwiedzany, dlatego nie spodziewaj się tam tłumów ludzi, a dodatkowo okolica się bardzo widokowa. Wybraliśmy się tam, ponieważ podczas naszego pobytu w Zakopanem padało, więc szukaliśmy ciekawej alternatywy, żeby nie siedzieć w kwaterze. Jeszcze zanim przejdziemy do opisu tego szlaku, to podrzucam kilka wpisów z naszego bloga, które mogą Cię zainteresować.
- Wszystkie najważniejsze informacje o Gubałówce,
- Najciekawsze atrakcje w Zakopanem,
- Nasze szlaki w Tatrach, które polecamy początkującym,
- Opis szlaku na Giewont,
- Ponad 20 miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce,
- Obszerny wpis o Tatrach Wysokich i Tatrach Zachodnich.
Ostrysz – mapa i miejsce, w którym zatrzymaliśmy samochód
Ostrysz znajduje się nad centrum podhalańskiej wsi Dzianisz. W miejscowości warto zobaczyć drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który został wybudowany w 1932 roku. Wejście na szczyt jest bardzo proste, dlatego polecamy go na wycieczkę z dzieckiem.
My rozpoczęliśmy wycieczkę przy drodze, która łączy Ciche-Górne i Dzianisz. Na górskiej mapie to miejsce było zaznaczone, jako punkt widokowy. Faktycznie tak było, ponieważ już z tego miejsca mogliśmy obejrzeć Tatry, chociaż pogoda nie była zbyt ciekawa. Współrzędne miejsca, w którym zostawiliśmy samochód: 49.338915, 19.864710.
Łatwe wejście na Ostrysz, które polecamy na wycieczkę z dzieckiem
Gdy podjechaliśmy na miejsce, to było błękitne niebo, jednak wzięliśmy parasole i ruszyliśmy pod górę. Na Ostrysz prowadził nas kolor czerwony. Głównie biegł polanami, a chwilę lasem. Po lewej stronie mieliśmy widoki na Tatry i Gubałówkę, a po prawej Gorce. Trasa była rozmoczona, dlatego buty mieliśmy błotniste. Co chwilę obracaliśmy się do tyłu, ponieważ na sąsiednich polanach jeździły samochody terenowe. Z tamtej strony przychodził właśnie nasz szlak czerwony.
Ostrysz na Pogórzu Spisko-Gubałowskim nad Dzianiszem
Dotarliśmy na Ostrysz 1023 m n.p.m. Wejście zajęło nam 20 minut. Do przejścia mieliśmy 800 metrów. Sam wierzchołek jest zalesiony i nie jest oznaczony tabliczką. Jest kamienny słup, ławki, kamień ze znakiem Szlaku Kultury Wołoskiej i grób z napisem „przyjacielowi przyjaciele”. Zaczęło padać, więc zebraliśmy się do drogi powrotnej. Deszcz dopadł nas prawie przy samochodzie, chociaż na szczęście jego największa fala przeszła bokiem.
Dłuższy wariant szlaku na Ostrysz
Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na szlaku, to polecamy Ci rozpoczęcie wycieczki na Gubałówce i przejście do Chochołowa. Na całym odcinku można zachwycać się wspaniałymi widokami. Trasa prowadzi przez Gruszków Wierch 1030 m n.p.m. (tam znajduje się ciekawa kapliczka), Tominów Wierch 1019 m n.p.m., Ostrysz 1023 m n.p.m., Tomiński Wierch 837 m n.p.m. i Cyrylicę 896 m n.p.m. Cała trasa mierzy 12 kilometrów.