Podziemne Trasy Turystyczne w Polsce – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Podziemne trasy turystyczne to atrakcje w Polsce i na świecie, które przyciągają uwagę turystów. Zawsze skrywają w sobie jakąś tajemnicę i niepewność. Czasem, aby je odwiedzić, trzeba wybrać się do miasta. Inne są ukryte gdzieś w górach jak np. kopalnie czy jaskinie. W większości stworzono piękne muzea, które dają również wartość edukacyjną. Gdzie warto wybrać się w Polsce do podziemnego świata? Sprawdź 10… a może nawet i więcej miejsc, które warto zobaczyć.

Kopalnia Uranu w Kletnie w górach

Kopalnia Uranu w Kletnie: Zabierzesz kask i w ciągu 45 minut zachwycisz się kolorowymi ścianami, ale także pozyskasz wiele ciekawych informacji od przewodników, od których bije zaangażowanie i pasja. Przejdziesz się labiryntem korytarzy sztolni numer 18, gdzie zobaczysz np.: ametyst, chalkopiryt, malachit, ale dowiesz się jak powstawały pierwsze organizmy. Zobaczysz rekonstrukcję map paleogeograficznych czy szereg procesów skałotwórczych.

Kopalnia Uranu w Kletnie w górach

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku: Znajduje się na Dolnym Śląsku, to kolejna atrakcja na mapie kopalń, które możesz odwiedzić, jeśli lubisz podziemny świat, który skrywa tajemnice. Zwiedzanie rozpoczniesz od Sztolni Gertrudy, gdzie zobaczysz mapy i plany kopalni, a w gablotach narzędzia górnicze i hutnicze, piec do wytapiania złota czy wózek do transportu rudy. W skarbcu czeka na Ciebie 1066 złotych sztabek złota, zobaczysz ducha Gertrudy i zjedziesz kilkumetrową zjeżdżalnią. Zobaczysz kolekcję tabliczek z przestrogami dla górników, które mogli spotkać, gdy tutaj pracowali. Przez cały czas będzie Ci towarzyszył przewodnik, który w ciekawy sposób przekaże nie jedną ciekawostkę.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku

Sztolnia Ochrowa to bardzo młoda atrakcja. Odkryta kilka lat temu, dokładnie w 2017 roku. Jej zwiedzanie to około 30 minut z przewodnikiem. Tutaj też wejdziesz między skały pokryte nalotami ochry w kasku ochronnym.

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce: solny podziemny świat zobaczysz w Wieliczce. Jest to miejsce, które swoją historią sięga 700 lat. Skrywa wiele ciekawych miejsc pod ziemią sięgając 135 metrów. To miejsce jest jedną z najciekawszych atrakcji na południu Polski, do której przybywają turyści z Polski i świata. Przemierzysz około 800 schodów i przez około 2 godziny poznasz piękne korytarze i wyjątkowe wyrobiska. Przez lata wydrążono 2400 komór, jest to imponująca liczba. Ty będąc tutaj zwiedzisz 21 najpiękniejszych z nich, gdzie każda ma swoją historię. Najpiękniejsza to Kaplica Świętej Kingi.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni: Podziemna siostra tej z Wieliczki. Jest starsza i mniej znana od niej. Przejdziesz podziemnym labiryntem, który sięga 200 metrów pod miastem Bochnia. Opowieści przewodników przeplatane są krótkimi filmami pokazanymi, dzięki prezentacjom multimedialnym. Tutaj też przez kilkaset metrów przejedziesz się kolejką. Są tutaj różne warianty poznania najstarszej kopalni w Polsce:

  • Zwiedzanie trasy turystycznej,
  • Zwiedzanie trasy turystycznej z podziemną przeprawą łodzią i przejściem „Końską drogą”
  • Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika
Kopalnia Soli w Bochni
przewodnik

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

W podziemny świat z przewodnikiem możesz wejść w Dawnej Kopalni Nowa Ruda w województwie dolnośląskim. Początkowo przygotowanie od strony edukacji zasięgniesz w izbach muzealnych, które idealnie wprowadzą Cię tematycznie do podziemnego świata, gdzie wydobywano węgiel. Kopalnię w Nowej Rudzie zwiedziliśmy z przewodnikiem, który w ciekawy sposób pokazał nam jak pracowano i w jakich warunkach wydobywano węgiel. Dodatkowo na trasie pojawia się duch Skarbnik, na którego trzeba uważać. W głowie ma tylko psoty. Zwiedzanie jest zakończone przejazdem kolejką taką, jaką poruszali się górnicy.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Sztolnie Kowary Kopalnia Liczyrzepa w górach

Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa: Bardzo ciekawa propozycji podziemnego światu. Przechodząc z przewodnikiem trasę dowiesz się o tym, jaka była rola kobiet w kopalni, jak wyglądało życie górników i wszystko, co związane z tym miejscem.

Sztolnie Kowary Kopalnia Liczyrzepa w górach

Kopalnia Bełchatów

Kopalnia Bełchatów: To jest największa dziura w ziemi na skalę światową. Właśnie teren Kopalni Bełchatów, którą mamy w Polsce to powiększająca się dziura robiona przez ludzi. Wydobywa się tutaj węgiel brunatny. Obszar kopalni jest tak duży, że dla wyobrażenia warto sobie ustawić obok siebie aż pięć tysięcy boisk sportowych. Dziura Kopalni Bełchatów widoczna jest aż z kosmosu. Jej rozmiar to 12 km x 3 km, a jej głębokość to 200 metrów. Teren kopalni można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym lub obserwować z punktów widokowych.

Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Time Gates – Bramy Czasu: Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Naszą przewodniczką była bardzo miła dziewczyna, dla której nie stanowiło problemu pójść tylko z nami tę trasę w niedzielne przedpołudnie. Takie osoby jak te powinny wszędzie pracować. Widać było po tej dziewczynie, że kocha to, co robi. W pewnych momentach zwiedzania potrafi wprowadzić elementy gry, filmu lub brania udziału w jakiejś realnej przygodzie. Zobacz również pozostałe atrakcje Jeleniej Góry.

Time Gates - Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

A ta podziemna trasa oferuje indywidualne przejście. Tym razem bez przewodnika. Są przeróżne eksponaty. Przejście zajęło nam około 30 minut. Warto zwrócić uwagę, gdy ktoś chce zabrać tutaj swoje dziecko. Kiedy dziecko jest małe może przestraszyć się w sali z katem. Zobacz także inne atrakcje w Kłodzku.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna w Olkuszu

Podziemna Trasa Turystyczna w Olkuszu: Jest przygotowana w nowoczesnym stylu. Trasa jest w większym stopniu multimedialna. Czas przejścia z dzieckiem to około 45 minut.

Podziemna Trasa Turystyczna w Olkuszu

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Spacer z przewodnikiem pod Staromiejskim rynkiem okazał się bardzo przyjemny. Zwiedzając tę atrakcję będziesz 10 metrów pod ziemią w korytarzu o długości 400 metrów. Tutaj zobaczysz dużo eksponatów. Zobacz również inne atrakcje w Rzeszowie

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Trasa jest pod Starym Miastem. Aby wejść do środka, musisz kierować się do wejścia od ulicy Oleśnickiego. Zaplanuj sobie około 1 godzinę na zwiedzanie. Będziesz spacerować po kilku kondygnacjach, gdzie zapoznasz się z komorami, chodnikami i korytarzami w podziemiach. To ta trasa jest tą, gdzie z jednej strony wykorzystywano miejsce pod ziemią na przechowywanie soli, śledzi czy wina, ale także było to miejsce schronienia w czasie, kiedy ludzie byli zagrożeni. Zobacz również więcej atrakcji w Sandomierzu.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Tutaj przeżyliśmy niesamowitą przygodę z Sierżantem Bąbelkiem, z którym musieliśmy wykonać bardzo ważne zadanie. Byliśmy uczestnikami oddziału szkoleniowego, zwiedzaliśmy podziemne pomieszczenia, maszerowaliśmy, śpiewaliśmy. 

My jeszcze chcemy odwiedzić Kopalnię Guido w Zabrzu i Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach

  • Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu
  • Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.