Ścieżka w koronach drzew, czyli leśne molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze
Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu, zwany leśnym molo to nowa atrakcja turystyczna województwa małopolskiego i Kotliny Sądeckiej. Dzisiaj pojechaliśmy sprawdzić, jak wygląda na żywo, bo już sporo zdjęć i filmów stamtąd widzieliśmy. Ścieżka w koronach drzew znajduje się na Miejskiej Górze, czyli wzniesieniu górującym nad Starym Sączem. Oprócz ślimaka w Woli Kroguleckiej oraz Bobrowiska w Starym Sączu tworzy zgrane trio ciekawych miejsc do zobaczenia niedaleko Nowego Sącza.
ZOBACZ NASZĄ MAPĘ PODRÓŻY – PONAD 800 MIEJSC W POLSCE DO ZOBACZENIA
- Samochód możesz zatrzymać w Rynku w Starym Sączu,
- Dojście do ścieżki zajmuje 20-30 minut,
- Wejście jest bezpłatne,
- Czas zwiedzania – 30 minut,
- Leśne molo otwarte jest całą dobę,
- Na samą górę można dojechać z dzieckiem w wózku,
- Przejście całej ścieżki w koronach drzew zajmuje kilka minut.
Jak dojechać do ścieżki w koronach drzew w Starym Sączu?
Niestety pod samą ścieżkę w koronach drzew nie można dojechać samochodem. Ten można zostawić w Rynku w Starym Sączu i pójść na 20-minutowy przyjemny spacer.
- Współrzędne parkingu w Rynku przy ścieżce do leśnego molo: 49.5638, 20.6350,
- Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.
- 30 minut kosztuje 1 zł,
- Pierwsza godzina postoju kosztuje 1,50 zł,
- Druga godzina postoju kosztuje 1,80,
- Tyle spokojnie powinno Ci wystarczyć, aby dojść na górę i się wrócić.
Jak dojść do ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze w Starym Sączu?
Zostawiliśmy samochód w Rynku i ruszyliśmy przez śpiący jeszcze Stary Sącz. Do przejścia mieliśmy dokładnie 1,4 km. Szliśmy z dzieckiem, więc nasze tempo było spokojne. Od Rynku poszliśmy w ulicę Stefana Batorego, ale nią szliśmy tylko jakieś 50 metrów. Weszliśmy na ulicę Jagiellońską, którą prowadziła nas przez 250 metrów. Szliśmy chodnikiem – przecięliśmy ulicę 3 Maja i przeszliśmy przez mostek. Za nim od razu skręciliśmy w lewo za główną drogą w ulicę Żwirki i Wigury, a po 100 metrach w prawo.
Tam zobaczyliśmy znak informujący o zakazie wjazdu z wyłączeniem mieszkańców. Szliśmy po betonie cały czas pod górę. Spokojnie możesz tutaj wybrać się z dzieckiem w wózku. 450 metrów podchodziliśmy pod Miejską Górę. Za nami zostawały zabudowania miasta. Jak byliśmy wyżej to z prawej strony mijaliśmy ławeczki i kosze na śmieci. Gdy już stanęliśmy na górze, to zobaczyliśmy jakąś przeszkloną kulę.
NOWY SĄCZ – ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Gdy do niej weszliśmy to okazało się, że jest związana ze ścieżką dotyczącą płazów. Są także tablice, ale jeszcze bez żadnych informacji. Może dopiero coś tam zrobią. Nieco dalej była kolejna kula oraz wykaz ścieżek biegowo-rowerowych na Górze Miejskiej w Starym Sączu. Tam na rozwidleniu poszliśmy w lewo. Szliśmy prosto delikatnie pod górę najszerszą drogą. Od tej kuli do ścieżki w koronach drzew mieliśmy 500 metrów. Szybko pokonaliśmy ten odcinek, bo byliśmy ciekawi jak wygląda leśne molo na Miejskiej Górze.
PLATFORMA WIDOKOWA WOLA KROGULECKA – ATRAKCJA W POBLIŻU
Nad naszymi głowami zobaczyliśmy ścieżkę w koronach drzew. Przyspieszyliśmy kroku, żeby dojść na początek. Kierowaliśmy się bardziej w prawo i stanęliśmy na początku. Była tam kolejna kula i ławeczki. Maja była zachwycona tym przejściem.
Leśne molo w Starym Sączu – wchodzimy na ścieżkę między drzewami
Przejście całą starosądecką ścieżką w koronach drzew zajęło nam jakieś 10 minut. Po drodze był między innymi ruchomy mostek. Cała ścieżka mierzy nieco ponad 200 metrów. Wygląda to wszystko bardzo ciekawie. Żałowaliśmy tylko, że leśne molo nie prowadzi między drzewami liściastymi. Wtedy o każdej porze roku moglibyśmy oglądać inne krajobrazy. Ścieżka kończy się tarasem widokowym na Stary Sącz, Beskid Niski oraz Beskid Sądecki.
Co dokładnie widać z tarasu widokowego na leśnym molo?
Dokładny widok został opisany na drewnianej tablicy przytwierdzonej do barierek. Co można więc zobaczyć?
- Stawy i Bobrowisko w Starym Sączu,
- Dąbrowska Góra – najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego,
- Zawale, Kobylnica i Kuminowiecka Góra na Pogórzu Rożnowskim,
- Nowy Sącz,
- Winna Góra,
- Rynek, Centrum Kultury, Muzeum Regionalne, Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu,
- Jodłowa Góra, Rosochatka, Jaworze, Margoń Niżna w Beskidzie Niskim,
- Sowia Góra i ślimak w Woli Kroguleckiej.
Dawna platforma widokowa na Miejskiej Górze
Gdy nie było jeszcze ścieżki w koronach drzew, to główną atrakcją na Miejskiej Górze była drewniana platforma. Ona jest nadal, a widoki są tam wspaniałe. Znajduje się tuż nad betonem, którym na początku szliśmy. Na pewno ją zobaczycie, bo dokładnie położona jest poniżej takiego drewnianego domu na szczycie. Można dojść do niej schodkami.