Góry z dzieckiem – gdzie warto pojechać? Ponad 260 opisanych górskich szlaków

Gdzie w góry z dzieckiem? Gdzie zabrać dzieci na górski szlak? O czym warto pamiętać przed wyruszeniem w góry z dzieckiem? Na górskim szlaku, czy to w Beskidach, Sudetach, czy to w Tatrach coraz częściej możemy spotkać młodych rodziców, którzy starają się wędrować z dzieckiem i pokazywać mu piękno gór już od najmłodszych lat.

Góry z dzieckiem to wspaniałe doświadczenie. Przy odpowiednim przygotowaniu, górskie wędrówki z dziećmi mogą być bezpieczne i satysfakcjonujące. Przed podjęciem decyzji o wejściu na szlak dobrze jest sprawdzić trasę i planować swoje wycieczki w taki sposób, aby odpowiadała możliwościom naszego dziecka oraz poziomowi umiejętności innych uczestników.

Pamiętaj, że wiek dziecka nie ogranicza Was przed pójściem w góry. Uważaj jednak, aby nie przeciążać swojego dziecka. Przed wyruszeniem w drogę, zapoznaj się z trasami turystycznymi i odpowiedzialnie zdecyduj, które szlaki bardziej pasują do Twojej grupy wiekowej. Upewnij się też, że masz ze sobą odpowiedni sprzęt – o ile to możliwe – aby chronić dziecko przed chłodem lub deszczem. Pamiętaj o uwzględnieniu poziomu trudności szlaku oraz czasu potrzebnego do jej ukończenia.

Czy warto zabierać dziecko w góry?

Wspinanie się po górach z dzieckiem sprawia, że możesz w pełni cieszyć się pięknem przyrody i natura staje się Twoim wspaniałym towarzyszem. To, co dla Ciebie jest ćwiczeniem fizycznym i okazją do spotkania ze swoimi myślami, dla dzieci jest zabawą, a czasami odrobiną szaleństwa. Dlatego warto wyruszyć razem na górską przygodę!

Gdzie w góry z dziećmi? – mapa z propozycjami wycieczek

Z dzieckiem chodzimy po górach, odkąd skończyło 3 miesiące. Obecnie ma 5 lat i 2 miesiące. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy ponad 260 wycieczek, które odbyliśmy z Mają. Jedne szlaki są trudniejsze, a inne łatwiejsze.

Każdy znacznik na mapie posiada link do naszego wpisu z wycieczki. Od razu podrzucam kilka porad dotyczących wycieczek górskich z dzieckiem i nie tylko.

  1. Szlaki na wycieczkę górską z dzieckiem w wózku,
  2. 101 rzeczy, które warto zabrać na podróż z dzieckiem,
  3. 10 łatwych, a pięknych szlaków na wycieczkę z dzieckiem,
  4. Darmowe mapy turystyczne w wersji online,
  5. Jedzenie dla dziecka w górach,
  6. Łatwe zimowe szlaki na wycieczkę z dzieckiem,
  7. Jak się przygotować do wyjścia w góry,
  8. Ponad 100 pomysłów na wycieczki górskie i krajoznawcze z niemowlakiem,
  9. Zobacz nasze nosidełko.

Rodzinne wycieczki

Rodzice – pasjonaci wędrówek, zabierają swoje pociechy na każdy szlak i każdą podróż, żeby w przyszłości tak jak oni przemierzały tysiące kilometrów, zdzierały buty na górskich kamieniach, wiedziały, że nie zawsze przychodzi żyć w luksusach i czasem trzeba wiele poświęcić, żeby osiągnąć zamierzony cel, spełnić swoje marzenia, a nawet opiekować się drugą osobą podczas wędrówki, gdy zdanym się jest tylko na towarzysza i samego siebie.

Dzieci dziedziczą w genach nutkę wędrowcy, włóczęgi, wspinacza, ale to od rodziców zależy czy dzieciak ruszy w świat zdobywać szczyty, czy zajmie się czymś zupełnie innym, a o górach dowie się tylko z książek czy telewizji. 

Zabieraj dziecko w góry od najmłodszych lat

Wielkim skarbem jest, jak dziecko zabierane jest w góry przez rodziców od najmłodszych lat. Obcuje z przyrodą, poznaje nowe miejsca i odczuwa wszystko, co się dzieje wokół niego na swój sposób. Są rodzice, którzy na szlak zabierają szkraby niemające jeszcze roku. Jedni to pochwalają, inni ganią za nieodpowiedzialność i narażanie życia dziecka.

Są to rodziny, które najczęściej wybierają drogę asfaltową z wózkiem do Morskiego Oka czy wyjazd kolejką na Palenicę w Szczawnicy. W większości przypadków spotkamy się z reakcjami negatywnymi; po co tam idą, niech w domu siedzą, ledwo urodziła, a już się pcha nie wiadomo gdzie. Najczęściej takie słowa wypowiadają osoby, które nie mają nic wspólnego z wychowaniem dzieci.

Nie wiem jaki problem jest, żeby zabrać dzieciątko we wózku na spacer po asfalcie do jakiegoś pięknego miejsca – nawet do Morskiego Oka, czy dokładnie owinięte w specjalną chustę. Było kiedyś takie zdjęcie, jak mama stoi z wózkiem przy schronisku i oczywiście sensacja na całe Internety, że co ona wyprawia.

Góry z dzieckiem to wspaniałe chwile i kontakt rodzice – dziecko

Od razu mówię – góry z dzieckiem to niezapomniane chwile. To całkiem inna wędrówka niż podczas samotnej wyprawy. To, co możesz przejść sam w 2 godziny, z dzieckiem przechodzisz w ciągu całego dnia, po drodze zatrzymując się co kilka minut, żeby coś zjeść, napić się czy poprawić skarpetkę albo buta, bo kamyczek wpadł. Dzieci Wam jeszcze w przyszłości za te wszystkie eskapady podziękują.

Kiedy przypomną sobie, że już tutaj były, a przypomną na pewno. Czy będzie to przez super zabawę w jakimś tam miejscu, czy w schronisku, czy podczas jedzenia buły z szynką i popijania kubusiem. Nie ważne czy będzie to w Tatrach, Bieszczadach, Pieninach, Pogórzach czy na różnych ścieżkach przyrodniczych. Ważne, że będziesz tam razem ze swoją żoną, mężem i swoimi dzieciakami, które bez wątpienia potrafią umilić każdą wędrówkę i uczynić ją niezapomnianą.

Pokazuj dzieciom wspólne zdjęcia z podróży

Kapitalnym sposobem na przekazywanie dzieciom miłości do gór są wspólne zdjęcia, ale nie takie na dysku C, B czy kartach pamięci tylko te w rodzinnym albumie, do którego będzie można zawsze zajrzeć, obejrzeć zdjęcie, przeczytać opis pod nim – gdzie to było, kiedy, jak wtedy było, bo przecież pod każdą fotografią można sobie zapisać różne ciekawostki. Pamięć przecież jest ulotna, a warto czasem wrócić do tamtych chwil.

W 2019 roku przeszliśmy z rocznym dzieckiem w nosidełku szlak długodystansowy Szlak Orlich Gniazd z Krakowa do Częstochowy mierzący ponad 160 kilometrów.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.