Pyrzyce – miasteczko baszt i murów obronnych. Co warto w nim zobaczyć?
Pyrzyce to niewielka miejscowość znajdująca się nieopodal Szczecina w województwie zachodniopomorskim. Leży tuż nad Kanałem Młyńskim. Miasto to może pochwalić się bardzo interesującą historią sięgającą czasów średniowiecza, z którą z pewnością warto się zapoznać. Jakie są atrakcje turystyczne w Pyrzycach? Sprawdź, co warto w nich zobaczyć.
Warto zagłębić się w szczegóły historyczne
W Pyrzycach z pewnością warto zobaczyć mini tężnie (obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki), Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, czy też Kościół Wniebowzięcia NMP. Godnym polecenia miejscem, aby rozpocząć zwiedzanie, jest zobaczenie miejskich murów obronnych. Ich budowę szacuje się na około XII/XIII wiek. Mowa tutaj o budowie dolnej części z kamienia, gdyż w wieku XV wybudowano ich nadbudowę, której budulec to cegła ceramiczna.
Różnicę widać od razu, a w czasach świetności ich wysokość, sięgała nawet do 9 metrów. Przylegały do niego tak zwane baszty i czatownie, których w ten czas było około 50. Dodatkową obroną były utworzone przy nich wały i fosy, pomiędzy którymi odległość dochodziła nawet do 70 metrów. Imponująca długość murów miejskich dochodzi nawet do 2200 metrów.
Miejskie fosy i obwałowania szacuje się na wiek XIII. Woda zasilająca je pochodziła w ten czas z Czarnej Strugi Stawu Młyńskiego, a co ciekawsze to, szerokość lustra wody fos przy maksymalnym ich wypełnieniu sięgała, aż 25 metrów. Niestety te imponujące i stworzone ludzkimi rękami fosy i obwałowania nie przetrwały próby czasu. Zostały one zasypane lub przekształcone na ogrody, parki gdzie posadzono mnóstwo drzew. Zachowane fragmenty najlepiej jest podziwiać w południowej i wschodniej części miasta.
Szlaki turystyczne
W mieście swój początek ma Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona. Jest on oznakowanym szlakiem turystycznym na trasie: Pyrzyce – Brzesko – Przelewice – Koszewo – Morzyczyn. Inną ciekawą trasą jest szlak Lipiany-Sitno-Tetyń.
Studnia świętego Ottona
Kolejną zdecydowanie godną odwiedzenia lokalizacją w Pyrzycach jest studnia świętego Ottona. Wzniesiona została w miejscu, z którego podczas chrztu mieszkańców czerpał wodę święty Otton w 1124 roku. Aktualnie zlokalizowana jest przy ulicy Warszawskiej. Równie interesującym do zobaczenia miejscem są mini tężnie. Obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki.
Wzgórze Chramowe i kościoły
W Pyrzycach znajduje się Wzgórze Chramowe, jednakże jest to teren cmentarza, który został założony na wzniesieniu. Jego początek plasuje się na XIX wiek. Jednakże warte zobaczenia w tej miejscowości są kościoły, tj. kościół przy ul. Staromiejskiej wzniesiony około 1260 roku jako świątynia zakonu augustianek, czy też kościół gotycki przy ul. 1 Maja wybudowany w połowie XIII wieku.
Stare miasto w Pyrzycach
Warto zdecydowanie pospacerować terenami starego miasta pochodzącymi z XIII wieku, w którym to pierwotnie dominowały piękne kamienice. Natomiast imponującym budynkiem i do tego pięknie zachowanym jest Brama Szczecińska, a raczej jej ruiny. Wzniesiona została w XII wieku, a w XV wybudowano, aż sześć jej pięter, która przykryta została ?stożkowym hełmem?. Warto odwiedzić także kaplice szpitalną Świętego Ducha z początku XV wieku. zaadaptowaną na bibliotekę miejską, natomiast od 2013 roku mieści się tam Muzeum Ziemi Pyrzyckiej.
Baszty i mury obronne
Warte uwagi z pewnością są Baszty, które w dawnych czasach były połączone z murem obronnym miasta, są nimi:
? Baszta Pijacka,
? Baszta Śpiącej Królewny,
? Baszta Mnisza,
? Baszta Sowia,
? Baszta Prochowa,
? Baszta Lodowa,
Czy wiesz, że ratusz miejski jest kolejnym zabytkiem, który wart jest zwiedzania? Tym bardziej że uchodzi za najpiękniejszy i jeden z największych na Pomorzu Zachodnim. Fascynujące jest to, że do tej pory zachowały się elementy zabytkowe na poziomie jego piwnic. Ponadto wszystkie obiekty zabytkowe w Pyrzycach są warte zobaczenia osobiście. Z pewnością będzie to niezapomniana i bardzo wartościowo – historyczna podróż, z której wyniesie się wiele ciekawostek z życia i historii tego regionu.
Co warto zobaczyć w okolicy?
- Szczeciński Park Krajobrazowy,
- Miasto Stargard,
- Gryfino,
- Barlinek,
- Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy,
- Krzywy Las pod Gryfinem,
- Myślibórz.
Potwierdzam, mini tężni nie ma już – na szczęście, bo pomysł był co prawda dobry ale spóźniony o około 20 lat a lokalizacja została źle wybrana. Teraz na miejscu mini tężni znowu jest fontanna – bardziej nowoczesna niż ta poprzednia ale za to sprawia większą radość dzieciom w upalne dni.
Mini tężni w Pyrzycach już nie ma, w tym miejscu wróciła fontanna.