Podlaskie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku, Kasztel-ik Korona Podlasia, Grabarka i Drohiczyn

Fantastyczne miejsca, które Mateusz dzień wcześniej znalazł, przyciągnęły nas z samego rana. Mowa tutaj o miejscowości Mielnik z wieżą widokową i ruinami kościoła, a także Kasztel-ik Korona Podlasia i miasteczko Drohiczyn. 

Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku 

Pierwsze co robimy, to udajemy się do pozostałości po budowli z XV wieku, które są w tym miejscu zabytkiem. Jeśliby się zagłębić to obiekt też ma swoją historię, a rozpoczyna się od około 1420 roku, gdzie został wzniesiony przez księcia Witolda w stylu późnogotyckim. Wiek później zostaje pięknie rozbudowana. Niestety, jak wiele obiektów w Polsce, ta też ucierpiała podczas najazdu Szwedów, ale ostatecznie zostaje odbudowana i cieszy się świetnością. W późniejszych latach została zamknięta przez władze carskie, została przerobiona na cerkiew. Następnie zostaje w XX wieku spalona i już nieodbudowana. Jeszcze z zapisków wynika, że można by było podziwiać bogatsze ruiny, ale w czasie II wojny światowej w dużej mierze rozebrali je Rosjanie. Teraz możemy podziwiać pozostałości, fotografować, a także obserwować piękne widoki z terenu zamkowego.

Wieża widokowa w Mielniku 

Bardzo blisko tego miejsca znajduje się wieża widokowa, która jest oddalona jakieś cztery minuty drogi samochodem. Warto tu przyjechać, bo sama budowla jest inna niż wszystkie. Już spacerujemy po Polsce dziesiąty rok, a dopiero pierwszy raz widzimy taką na oczy. Czym się różni? A tym, że ma taras widokowy w dachu. Z niej rozpościera się widok na cały świat. 🙂

Święta Góra Grabarka 

Mati szukając informacji o tych terenach, natrafił na miejsce z niezliczoną ilością krzyży. I z chęci zobaczenia tego na własne oczy postanowiliśmy tutaj dotrzeć. Warto przyjechać niezależnie od wyznania. Grabarka, bo tak się nazywa, jest miejscem ważnym dla ludzi prawosławnych, którzy niosą w życiu jakiś krzyż, np. zmagają się z różnymi chorobami, dotyka ich jakieś nieszczęście, chcą ofiarować za dusze zmarłych czy po prostu w ramach podziękowania i dziękczynienia. Przynoszone są już ponad trzysta lat, a jest ich mnóstwo. Nikt już tego nawet nie liczy, ale i tak w każdy dzień pojawia się jakiś nowy, 

Kasztelik Korona Podlasia 

Następnie podjechaliśmy jeszcze do Kaszteliku Korona Podlasia, zrobionego przez samego Pana Jerzego Korowickiego, który od blisko 20 lat tworzy to dzieło. Jak sam nam powiedział: to jest jego drugi dom. Przebywa tutaj całymi dniami i tworzy swój zameczek. Widać w samym właścicielu radość, pasję oraz przede wszystkim skromność. Początek tego miejsca sięga do czasów, kiedy to sam Pan Jurek ogrodził swój teren zrobionym przez siebie ogrodzeniem, gdzie słupki zrobił z kamienia polnego. Kolejne budowle tworzy tak, jak sobie sam wyobrazi.

W tym momencie odwiedzając to miejsce, wejdziemy na wieżę zameczku, która znajduje się na około 15 metrach. Sporo tego dnia mieliśmy widoków. Ogrodzenie wieży wykonane przez właściciela też robi na nas duże wrażenie. Na szczycie powiewa biało-czerwona flaga. Pan Jurek ma smaka na więcej i tworzy nowe budowle z własnoręcznie ciosanych i obrabianych kamieni. Zrobił także altanę z kamiennym stołem, huśtawkę, grill, mostek nad fosą. Położony w Oleandrach w niewielkiej odległości od Siemiatycz przyciąga turystów nie tylko z województwa, ale także z całej Polski. Nasz dom od kaszteliku oddalony jest o 450 km. 

Drohiczyn – co warto zobaczyć?

Ostatnie dni podróży obfitują w nowe miejsca. Kolejnym na naszej mapie podróży pojawia się Góra Zamkowa w Drohiczynie. Piękne miejsce, które góruje nad Bugiem. Miejsce widokowe, do którego prowadzą schody, jednym słowem zachwyca. Co prawda Zamkowa to tylko nazwa, bo nie znajdziemy tutaj żadnego zamku, warowni czy grodu, ale najstarsi mieszkańcy jeszcze mogą pamiętać zejście schodami do lochów. Od 90 lat na samej górze stoi pamiątkowy obelisk upamiętniający 10. rocznicę odzyskania niepodległości. W Drohiczynie warto jeszcze zobaczyć Kościół Katedralny pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i zabudowania pojezuickie, barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, barokowy kościół Zakonu Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych, klasycystyczna cerkiew prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, muzeum diecezjalne im. Jana Pawła II, Muzeum Parku Historyczno – Kulturowego ‚Bug – pogranicze kultur i religii’, muzeum kajakarstwa, wystawę starych motocykli, a także umocnienia linii Mołotowa.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *